Post-covidowe projektowanie mieszkań w Echo Investment

Echo Investment S.A.

Data publikacji: 27.07.2020,

Data aktualizacji: 27.07.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu
Post-covidowe projektowanie mieszkań w Echo Investment
Po wiosennym lock-downie nabywcy mieszkań zwracają uwagę na nowe zagrożenia i chcą być dobrze przygotowani na funkcjonowanie w warunkach ograniczenia mobilności. Echo Investment im w tym pomaga. Sprawdź jak!

Po wiosennym lock-downie nabywcy mieszkań zwracają uwagę na nowe zagrożenia i chcą być dobrze przygotowani na funkcjonowanie w warunkach ograniczenia mobilności. Echo Investment im w tym pomaga, proponując rozwiązania, które podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz pomagają pracować z domu.

Pandemia COVID-19 zweryfikowała nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i sposoby korzystania z przestrzeni – zwłaszcza publicznych. Po kilkutygodniowej analizie zachowań i potrzeb mieszkańców miast, Echo Investment postanowiło przystosować budowane przez siebie projekty mieszkaniowe do nowych warunków. Jego architekci tak zmieniają projekty mieszkaniowe, by były bezpieczniejsze, wygodniejsze i lepiej przygotowane na podobne zagrożenia w przyszłości.

Doświadczenie pandemii wyczuliło klientów na kwestie bezpieczeństwa, ale również nam zależy na tym, żeby użytkownicy przestrzeni którą tworzymy, byli w niej bezpieczni i mieli poczucie komfortu. Wspólnie z projektantami i doradcami klientów przeanalizowaliśmy sposoby korzystania z naszych budynków oraz potencjalne ryzykowne miejsca. Następnie opracowaliśmy i wdrożyliśmy zestaw nowych działań i wytycznych projektowych związanych z bezpieczeństwem. To często rozwiązania, na które wcześniej zwracaliśmy mniej uwagi, a są i były prostymi sposobami na poprawienie bezpieczeństwa i ułatwienie utrzymania czystości. Ich wprowadzenie wymagało najczęściej zmiany sposobu myślenia o projektowaniu, a nie dużych nakładów finansowych czy organizacyjnych – tłumaczy Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialny za sektor mieszkaniowy.

Co sprawi, że klienci Echo Investment będą lepiej zabezpieczeni na wypadek potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego, konieczności pracy z domu czy ograniczenia mobilności?

Podstawową rzeczą jest higiena. Oprócz zalecenia systematycznego odkażania, postanowiliśmy ograniczyć konieczność dotykania rzeczy w przestrzeniach wspólnych: holach, korytarzach czy klatkach schodowych. Dlatego mieszkańcy osiedla Reset II w Warszawie czy wrocławskiej Stacji 3.0 będą mogli pobrać na swój smartfon specjalną aplikację, która będzie ich identyfikować, automatycznie otwierać im drzwi oraz wzywać windę, która zawiezie ich na ich piętro. Rozważamy także możliwość montowania lamp dezynfekujących przestrzenie wspólne promieniami UV, jednak będzie to zależne od porozumienia z przyszłymi wspólnotami. Dużo energii poświęciliśmy na ułatwienie mieszkańcom prowadzenia wygodnego życia, mimo ewentualnych ograniczeń. W budynkach, które mają przestrzeń do wspólnego użytkowania, jak klub mieszkańców, zaproponowaliśmy zaaranżowanie małych przestrzeni do pracy. Mieszkańcy, którzy nie będą mogli pójść do biura i nie chcą pracować w swoim domu, skorzystają z osiedlowej przestrzeni do pracy. Takie rozwiązanie już wdrażamy w warszawskiej Stacji Wola II i poznańskiej Esencji – wylicza Waldemar Olbryk.

Kolejnymi rozwiązaniami pomagającymi wygodnie funkcjonować w mieszkaniu i na swoim osiedlu są zewnętrzne umywalki czy pojemniki z płynem do dezynfekcji, szczególnie przydatne przy placach zabaw czy aplikacja społecznościowa, pozwalająca komunikować się z sąsiadami (może być wykorzystywana także przez administrację do powiadamiania o wysokości czynszu i innych organizacyjnych sprawach). Kilkutygodniowe zamknięcie w marcu i kwietniu uświadomiło nam także potrzebę korzystania z otwartej przestrzeni. To ostateczny argument dla projektantów Echo Investment, by każde mieszkanie miało zaprojektowaną dużą i wygodną loggię, taras lub balkon. Żeby przygotować mieszkanie do spełniania wielu funkcji, proponujemy klientom także usługi doświadczonych architektów wnętrz, którzy pomogą optymalnie zaprojektować przestrzeń, by w razie potrzeby można było wygospodarować w niej domowe biuro. Dużą wagę przywiązujemy również do kwestii przypominania o nowych zasadach postępowania, które jeszcze nie w pełni weszły nam w krew. W tym celu opracowaliśmy zestaw pozytywnych plakatów, instrukcji i murali, które przypominają o zasadach higieny czy rekomendują określone działania – jak na przykład korzystanie ze schodów.

Światowi specjaliści, analizujących wpływ pandemii na przestrzeń społeczną uważają, że nowoczesne miasta powinny być zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić ludziom załatwienie wszystkich najważniejszych spraw w zasięgu spaceru. Właśnie w  taki sposób Echo Investment tworzy swoje wielofunkcyjne projekty, które nazywamy ‘destinatons’. Epidemia jest dla naszego społeczeństwa całkowicie nowym doświadczeniem i wymaga od wszystkich współtworzących przestrzeń społeczną, myślenia o zupełnie nowych wymiarach jej funkcjonowania. Dlatego tak dużo czasu poświęciliśmy na analizę post-covidowych rozwiązań i wdrożenie ich w naszych projektach mieszkaniowych, ale także biurowych czy handlowych – mówi Waldemar Olbryk.

Post-covidowe rozwiązania Echo Investment wprowadza w miarę możliwości w już kończonych projektach, jak również tych które są na wczesnym etapie budowy czy nawet projektowania. Pierwsze efekty będzie można obserwować już w trzecim kwartale 2020 r., kiedy do użytku zostanie oddana inwestycja Reset II w Warszawie m.in. z aplikacjami do bezdotykowego prowadzenia mieszkańca do jego lokalu, czy następnie we wrocławskiej Stacji 3.0.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: