Polskie projekty wśród laureatów European Property Awards 2019

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 30.12.2019, Data aktualizacji: 07.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Polskie projekty wśród laureatów European Property Awards 2019
Szachownica, wzniesienia Warmii, a może klimat starej zajezdni autobusowej? Sprawdzamy, co inspiruje najlepszych polskich projektantów.

Wśród tegorocznych laureatów European Property Awards – jednej z najbardziej prestiżowych światowych nagród w branży nieruchomości – znalazły się projekty mieszkaniowe z Polski. Jury doceniło śmiałe pomysły architektoniczne oraz rozwiązania, które pokazują, że nowoczesny dom może być wkomponowany w przyrodę, która go otacza i podporządkować się jej naturalnemu pięknu.

European Property Awards jest częścią projektu International Property Awards i stanowi najbardziej prestiżową i szeroko rozpoznawalną nagrodę w Europie. Konkurs służy wyłonieniu najlepszych projektów architektonicznych w Europie, które wyznaczają nową jakość architektury na świecie. Projekty są oceniane są przez 80 ekspertów branżowych m.in. pod względem jakości wykonania, innowacyjności, oryginalności oraz kwestii środowiskowych. Nagroda jest przyznawana w kilkunastu kategoriach, a co roku jury ocenia inwestycje ze wszystkich regionów świata – Europy, Krajów Arabskich, Afryki, Ameryki Łacińskiej, USA, Azji i Pacyfiku.

Miejska „mieszkaniówka” najwyższych lotów

Jednym z nagrodzonych europejskich projektów mieszkaniowych jest Osiedle Kwadrat zaprojektowane przez AP Szczepaniak. Osiedle nagrodzono w kategorii Architektura Multiple Residence. Jest to zespół dwóch nowoczesnych budynków, które powstały na terenie dawnej zajezdni autobusowej we Wrocławiu. Charakterystyczna jest elewacja budynku przypominająca szachownicę – białe i czarne kwadraty. Dodatkowo materiały elewacyjne – ceramiczne, szkliwione płytki klinkierowe – nawiązują do industrialnego stylu, z jakim kojarzy się dawna zajezdnia, a przy tym dobrze korespondują z sąsiednią zabudową. Większość lokali pełni funkcje mieszkalne, w tym hotelowo-apartamentowe, a część to lokale usługowe.

Osiedle Kwadrat. Materiały prasowe dewelopera.

Inny, nagrodzony w tegorocznej edycji European Property Awards, projekt AP Szczepaniak to również inwestycja we Wrocławiu. Atal Towers – bo o nim mowa – to dwa nowoczesne budynki, które już na dobre wpisały się w architekturę miasta. A lokalizacja nad Odrą, w ścisłym centrum, powoduje, że nie sposób ich nie dostrzec, nawet podczas krótkiej wizyty we Wrocławiu. Jury konkursu doceniło wysiłki architektów, aby bryła budynków dobrze wkomponowała się w istniejącą zabudowę. Sposobem na osiągnięcie tego celu stała się szara cegła na fasadzie , która nawiązuje do współczesnego budynku mieszkalnego, znajdującego się po sąsiedzku. Nie mogło zabraknąć nowoczesnych balkonów z metalu i szkła, z których mieszkańcy mogą podziwiać panoramę miasta i przyrodę rzeki. To wszystko stanowi o wyjątkowości Atal Towers.

Dom wpisany w krajobraz

Greenline House, zbudowany według projektu Mobius Architekci, to kolejny polski akcent wśród nagrodzonych projektów. Dom powstał na Warmii, w sąsiedztwie jezior i mimo nowoczesnej bryły, idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz. Zielony dach budynku komponuje się z wałem ziemnym, a całość sprawia wrażenie, że dom „wyrasta” z zielonych łąk i jest efektem działania natury, a nie ręki człowieka. Betonowa płyta została „zawieszona” nad opadającym terenem i tym sposobem tworzy przedłużenie całego wzniesienia. Taka naturalna zasłona to również komfort dla mieszkańców i możliwość obcowania z przyrodą, a przy tym więcej prywatności. Nazwa całego projektu nawiązuje właśnie do zielonej linii, którą tworzy zarys budynku i ukształtowanie terenu. Do tego zaprojektowano przeszklone elewacje, które „ocieplają” drewniane elementy ścian szczytowych.

 
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Green Line 🏡 Warmia to obszar o niskiej intensywności zabudowy. Można tam wciąż znaleźć odosobnione tereny, oddalone od innych zabudowań, a nawet od dróg. Na takiej właśnie działce dom jednorodzinny zaprojektował Przemek Olczyk z pracowni @mobius_architekci ⠀ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖➖ #mobiusarchitekci #przemekolczyk #polskaarchitektura #warmia #greenline #greenlinehouse #domjednorodzinny #nowoczesnydom #domwkrajobrazie #archdaily #dezeen #designboom #polscyarchitekci #realizacjadomu #pieknydom #designer #modernhouse #lovearchitecture #luksusowydom #architecture_hunter #architecture_best #architecturephotographylovers #designerskidom #luxury #superarchitects #contemporaryarchitecture

Post udostępniony przez Sztuka-Architektury.pl (@sztuka_architektury)

 

Miasto w mieście – Global Office Park

Global Office Park w Katowicach uzyskał tytuł najlepszego, wysokościowego projektu mieszkaniowego w Polsce – Best Residential High-rise Architecture Poland. Jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Dąbrówki to pierwszy projekt mixed-use na tak dużą skalę na mapie nieruchomości w Katowicach. Kompleks składa z dwóch wież biurowych i jednej wieży mieszkaniowej, osadzonych na wspólnym czterokondygnacyjnym podium, w którym znajdą się pasaże usługowe. Wieże biurowe liczą po 25 pięter i zapewnią dostęp do blisko 60 tys. m2 wysokiej klasy powierzchni biurowej. Budynek mieszkaniowy zaoferuje zaś 760 mieszkań. Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z zielonych tarasów i wewnętrznych dziedzińców. Deweloper zaprojektował strefy zieleni i relaksu na powierzchni prawie 2,3 tys. m2, co czyni ten projekt wyjątkowym. Ponadto dla zapewnienia codziennego komfortu pracy i mieszkania, w podstawie obiektu, znajdą się liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Kompleks będzie przyjazny zarówno dla zmotoryzowanych  jak i miłośników dwóch kółek. Przewidzianych jest ponad 2 tys. miejsc parkingowych dla samochodów oraz miejsca postojowe dla rowerów wraz z infrastrukturą. w tym szatnie i prysznice dla rowerzystów.

Global Office Park wpisuje się w światowy trend tworzenia kompleksów mieszkaniowo-biurowo-rekreacyjnych, które zaspokajają w pełni potrzeby mieszkańców i użytkowników. Z założenia takie „miasto w mieście” stanowi alternatywę dla osiedli położonych na peryferiach, które spełniają głównie funkcje mieszkaniowe, a problemem mieszkańców jest komunikacja z centrum.

Zdjęcie główne: Atal Towers, https://wroclife.pl/wp-content/uploads/2019/02/Atal_Towers_5-1280x640.jpg
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: