Polskie projekty wśród laureatów European Property Awards 2019

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 30.12.2019, Data aktualizacji: 07.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Polskie projekty wśród laureatów European Property Awards 2019
Szachownica, wzniesienia Warmii, a może klimat starej zajezdni autobusowej? Sprawdzamy, co inspiruje najlepszych polskich projektantów.

Wśród tegorocznych laureatów European Property Awards – jednej z najbardziej prestiżowych światowych nagród w branży nieruchomości – znalazły się projekty mieszkaniowe z Polski. Jury doceniło śmiałe pomysły architektoniczne oraz rozwiązania, które pokazują, że nowoczesny dom może być wkomponowany w przyrodę, która go otacza i podporządkować się jej naturalnemu pięknu.

European Property Awards jest częścią projektu International Property Awards i stanowi najbardziej prestiżową i szeroko rozpoznawalną nagrodę w Europie. Konkurs służy wyłonieniu najlepszych projektów architektonicznych w Europie, które wyznaczają nową jakość architektury na świecie. Projekty są oceniane są przez 80 ekspertów branżowych m.in. pod względem jakości wykonania, innowacyjności, oryginalności oraz kwestii środowiskowych. Nagroda jest przyznawana w kilkunastu kategoriach, a co roku jury ocenia inwestycje ze wszystkich regionów świata – Europy, Krajów Arabskich, Afryki, Ameryki Łacińskiej, USA, Azji i Pacyfiku.

Miejska „mieszkaniówka” najwyższych lotów

Jednym z nagrodzonych europejskich projektów mieszkaniowych jest Osiedle Kwadrat zaprojektowane przez AP Szczepaniak. Osiedle nagrodzono w kategorii Architektura Multiple Residence. Jest to zespół dwóch nowoczesnych budynków, które powstały na terenie dawnej zajezdni autobusowej we Wrocławiu. Charakterystyczna jest elewacja budynku przypominająca szachownicę – białe i czarne kwadraty. Dodatkowo materiały elewacyjne – ceramiczne, szkliwione płytki klinkierowe – nawiązują do industrialnego stylu, z jakim kojarzy się dawna zajezdnia, a przy tym dobrze korespondują z sąsiednią zabudową. Większość lokali pełni funkcje mieszkalne, w tym hotelowo-apartamentowe, a część to lokale usługowe.

Osiedle Kwadrat. Materiały prasowe dewelopera.

Inny, nagrodzony w tegorocznej edycji European Property Awards, projekt AP Szczepaniak to również inwestycja we Wrocławiu. Atal Towers – bo o nim mowa – to dwa nowoczesne budynki, które już na dobre wpisały się w architekturę miasta. A lokalizacja nad Odrą, w ścisłym centrum, powoduje, że nie sposób ich nie dostrzec, nawet podczas krótkiej wizyty we Wrocławiu. Jury konkursu doceniło wysiłki architektów, aby bryła budynków dobrze wkomponowała się w istniejącą zabudowę. Sposobem na osiągnięcie tego celu stała się szara cegła na fasadzie , która nawiązuje do współczesnego budynku mieszkalnego, znajdującego się po sąsiedzku. Nie mogło zabraknąć nowoczesnych balkonów z metalu i szkła, z których mieszkańcy mogą podziwiać panoramę miasta i przyrodę rzeki. To wszystko stanowi o wyjątkowości Atal Towers.

Dom wpisany w krajobraz

Greenline House, zbudowany według projektu Mobius Architekci, to kolejny polski akcent wśród nagrodzonych projektów. Dom powstał na Warmii, w sąsiedztwie jezior i mimo nowoczesnej bryły, idealnie wpisuje się w naturalny krajobraz. Zielony dach budynku komponuje się z wałem ziemnym, a całość sprawia wrażenie, że dom „wyrasta” z zielonych łąk i jest efektem działania natury, a nie ręki człowieka. Betonowa płyta została „zawieszona” nad opadającym terenem i tym sposobem tworzy przedłużenie całego wzniesienia. Taka naturalna zasłona to również komfort dla mieszkańców i możliwość obcowania z przyrodą, a przy tym więcej prywatności. Nazwa całego projektu nawiązuje właśnie do zielonej linii, którą tworzy zarys budynku i ukształtowanie terenu. Do tego zaprojektowano przeszklone elewacje, które „ocieplają” drewniane elementy ścian szczytowych.

 
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Green Line 🏡 Warmia to obszar o niskiej intensywności zabudowy. Można tam wciąż znaleźć odosobnione tereny, oddalone od innych zabudowań, a nawet od dróg. Na takiej właśnie działce dom jednorodzinny zaprojektował Przemek Olczyk z pracowni @mobius_architekci ⠀ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖ ➖➖ #mobiusarchitekci #przemekolczyk #polskaarchitektura #warmia #greenline #greenlinehouse #domjednorodzinny #nowoczesnydom #domwkrajobrazie #archdaily #dezeen #designboom #polscyarchitekci #realizacjadomu #pieknydom #designer #modernhouse #lovearchitecture #luksusowydom #architecture_hunter #architecture_best #architecturephotographylovers #designerskidom #luxury #superarchitects #contemporaryarchitecture

Post udostępniony przez Sztuka-Architektury.pl (@sztuka_architektury)

 

Miasto w mieście – Global Office Park

Global Office Park w Katowicach uzyskał tytuł najlepszego, wysokościowego projektu mieszkaniowego w Polsce – Best Residential High-rise Architecture Poland. Jest zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Dąbrówki to pierwszy projekt mixed-use na tak dużą skalę na mapie nieruchomości w Katowicach. Kompleks składa z dwóch wież biurowych i jednej wieży mieszkaniowej, osadzonych na wspólnym czterokondygnacyjnym podium, w którym znajdą się pasaże usługowe. Wieże biurowe liczą po 25 pięter i zapewnią dostęp do blisko 60 tys. m2 wysokiej klasy powierzchni biurowej. Budynek mieszkaniowy zaoferuje zaś 760 mieszkań. Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z zielonych tarasów i wewnętrznych dziedzińców. Deweloper zaprojektował strefy zieleni i relaksu na powierzchni prawie 2,3 tys. m2, co czyni ten projekt wyjątkowym. Ponadto dla zapewnienia codziennego komfortu pracy i mieszkania, w podstawie obiektu, znajdą się liczne lokale usługowe i gastronomiczne. Kompleks będzie przyjazny zarówno dla zmotoryzowanych  jak i miłośników dwóch kółek. Przewidzianych jest ponad 2 tys. miejsc parkingowych dla samochodów oraz miejsca postojowe dla rowerów wraz z infrastrukturą. w tym szatnie i prysznice dla rowerzystów.

Global Office Park wpisuje się w światowy trend tworzenia kompleksów mieszkaniowo-biurowo-rekreacyjnych, które zaspokajają w pełni potrzeby mieszkańców i użytkowników. Z założenia takie „miasto w mieście” stanowi alternatywę dla osiedli położonych na peryferiach, które spełniają głównie funkcje mieszkaniowe, a problemem mieszkańców jest komunikacja z centrum.

Zdjęcie główne: Atal Towers, https://wroclife.pl/wp-content/uploads/2019/02/Atal_Towers_5-1280x640.jpg
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: