Wiadomości mieszkaniowe

Prime Time PR

Prime Time PR

Nieruchomości - Regionalne - Kraków

25 lipca 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Polacy chcą mieszkać eko

Jak wyglądają proekologiczne inwestycje w naszym kraju? W jaki sposób deweloperzy promują projekty typu eko? Sprawdź!

Polacy chcą mieszkać eko

Ekologia coraz ważniejsza 

Z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez SW Research na zlecenie kampanii “Gruntownie badamy zanim zamieszkamy” wynika, że dla Polaków kwestie związane ze stanem środowiska  i ekologią miejsca, w którym mieszkają są o wiele ważniejsze niż dodatkowe udogodnienia czy atrakcyjna lokalizacja. Okazuje się, że aż 64% badanych, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat kupili mieszkanie, sprawdzało wcześniej stan powietrza oraz poziom hałasu w danej okolicy.

Z raportu wynika również, że osoby, które dopiero planują zakup mieszkania, za jeden z kluczowych aspektów uznają to, czy deweloper stosuje proekologiczne rozwiązania (71%), Dla porównania prestiżowa lokalizacja jest priorytetem dla 52% badanych, a dodatkowe udogodnienia to najważniejsza kwestia dla 62% respondentów.

- Takie badania pokazują, jak bardzo Polacy stali się ekologiczni i to nie tylko jeśli chodzi o zdrowe odżywianie się czy segregację śmieci, ale również kwestie związane z mieszkaniem. To ważna informacja dla deweloperów, którzy planując nowe inwestycje, powinni wychodzić naprzeciw klientom, oferując osiedla na miarę dzisiejszych oczekiwań - mówi Anna Gumowska, CEO w Prime Time PR, agencji zajmującej się marketingiem nieruchomości.

Ekologiczne, czyli jakie?

Trend proekologicznych osiedli przywędrował do nas ze Skandynawii. To właśnie tam powstaje wiele inwestycji budowanych z naturalnych surowców i zasilanych odnawialnymi źródłami energii. W Polsce ekobudownictwo nie jest jeszcze tak zaawansowane. Jednak jak pokazują wyniki raportu Polish Green Building Council, sukcesywnie zwiększa się w naszym kraju liczba certyfikowanych budynków. Przodują pod tym względem zwłaszcza obiekty komercyjne, ale powoli trend ten zaczyna przesuwać się w stronę mieszkaniówki. Na pierwszym miejscu jest zdecydowanie Warszawa. Do certyfikowanych prestiżową metodą BREEM osiedli należy m.in. Jaśminowy Mokotów 1, Mickiewicza 02, Strefa Wilanów czy Rezydencja Chrobrego. Wszystkie wymienione powyżej obiekty spełniają najwyższe światowe wymogi zrównoważonego budownictwa. Certyfikat ten potwierdza m.in. stosowanie nietoksycznych materiałów, nadzór ekologa, skuteczne gospodarowanie odpadami, oszczędność energetyczną, zapewnienie komfortu przyszłym mieszkańcom, a także ograniczenie kosztów utrzymania nieruchomości.

Coraz więcej przykładów w Polsce

Ciekawym przykładem zabudowy wprawdzie nie certyfikowanej, lecz spełniającej założenia zrównoważonego rozwoju jest zlokalizowane na Śląsku Osiedle Siewierz Jeziorna. Zadbano tam o takie rozwiązania jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zastosowanie energooszczędnego oświetlenia LED, ponowne wykorzystanie wody opadowej czy zwartą zabudowę. Innym przykładem jest innowacyjny projekt modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, które, jak twierdzą inwestorzy, stanowi alternatywę dla powstających “taśmowo” inwestycji. Jest to idealny przykład perspektywicznego planowania zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem wszelkich potrzeb mieszkańców i standardów ekologicznych. Na terenie inwestycji przewidziano szereg udogodnień dla rowerzystów, system oszczędzania wody, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. 

Na uwagę zasługuje także budowane w Krakowie Osiedle Symbioza, położone w sąsiedztwie Łąk Nowohuckich. Inwestor podkreśla, że jest to osiedle przyjazne naturze. Do proekologicznych rozwiązań należą dachy budynków pokryte biologicznie czynną powierzchnią, wykorzystanie wody opadowej czy możliwość zasadzenia własnego drzewa. Oprócz tego, na terenie obiektu przewidziano rozwiązania sprzyjające aktywności fizycznej m.in. trasę rowerową, tężnię solankową, wózkownie oraz rowerownie.

- Tego typu inwestycje pokazują, że zmienia się w naszym kraju sposób budowania osiedli przez deweloperów, którzy stosowanie zrównoważonego budownictwa widzą jako przewagę konkurencyjną. Jednakże same przyjazne środowisku materiały czy ekocertyfikaty nie są jeszcze gwarantem powodzenia inwestycji - zauważa Anna Gumowska. - Warto zaangażować się w akcje społeczne na rzecz ochrony środowiska, a także prowadzić odpowiednią komunikację w mediach społecznościowych: zachęcanie do porzucenia plastikowych naczyń, propagowanie jazdy na rowerze, oszczędzania energii czy zdrowego odżywiania się to tylko niektóre z przykładów dobrych praktyk, które z pewnością  zostaną pozytywnie odebrane. Nie bez znaczenia jest też sama nazwa inwestycji, która swoim charakterem powinna nawiązywać do natury, czegoś, co kojarzy nam się z ekologią - dodaje.

Ekologiczne osiedla w innych krajach

Jednym z intrygujących przykładów zagranicznych eko osiedli jest Regen Villages w Holandii, której głównym założeniem jest samowystarczalność. Inwestycja zakłada m.in. wytwarzanie prądu przez panele słoneczne, oczyszczanie ścieków, zbieranie wody deszczowej, a co najciekawsze produkowanie własnej organicznej żywności, z której resztki przeznaczane będą na pożywienie dla zwierząt. Wszystkie domy zbudowane zostaną zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego, a w części wspólnej powstaną całoroczne szklarnie i place do ładowania pojazdów. Nad poprawnością funkcjonowania całego ekologicznego cyklu czuwać będzie specjalny system informatyczny. 

Równie ciekawym przykładem jest Szwedzkie osiedle w mieście Vårgårda, w którym system fotowoltaiczny ma zostać sprzężony z wodorowym magazynem energii elektrycznej. Dzięki temu, osiedle ma być całkowicie niezależne energetycznie. Warto zwrócić też uwagę na znajdujący się w Turynie jedyny w swoim rodzaju prawdziwie zielony budynek mieszkalny 25 Verde, przypominający wyglądem dżunglę. Na terenie inwestycji rośnie 150 gatunków drzew, a budynek otacza dzika roślinność, która chroni mieszkańców przed upałami i zanieczyszczeniami. Oprócz tego, zadbano o takie ekologiczne rozwiązania jak system grzejąco-chłodzący, który wykorzystuje wody gruntowe czy mechanizm oczyszczający wodę deszczową.

 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy