Kto otrzyma zwrot VAT za materiały budowlane?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 18.02.2021, Data aktualizacji: 23.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 58 głosów

Zwrot VAT za materiały budowlane
Zwrot VAT za materiały budowlane wciąż jest możliwy, jednak na ograniczonych zasadach. Kto otrzyma zwrot VAT za materiały budowlane? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Możliwość zwrotu podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych wciąż istnieje, jednak jest znacznie ograniczona i dotyczy tylko nielicznych sytuacji. W dodatku, aby dokonać zwrotu podatku trzeba spełnić szereg warunków, m.in. dotyczących wieku wnioskodawców i powierzchni nieruchomości – a kwota zwrotu musi mieścić się w określonym limicie.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • kto może złożyć wniosek o zwrot podatku VAT za materiały budowlane
  • jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać taki zwrot
  • jak obliczyć wysokość zwrotu VAT za materiały budowlane

Zwrot VAT - ogólne zasady

Zwrot podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych wprowadzono w 2004 roku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej i znacznej podwyżce stawek tego podatku. Zasady zmieniły się dziewięć lat później w wyniku uchwalenia Ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (wprowadzającej rządowy program Mieszkanie dla Młodych) i były już mniej korzystne dla podatników, którzy ponieśli wydatki budowlane. W końcu Program MdM został zlikwidowany, ale przepisy dotyczące zwrotu VAT nadal obowiązują. Jednak wciąż zawierają wiele ograniczeń - w porównaniu do zasad obowiązujących po 2004 roku - i obecnie dotyczą nielicznych osób, które rozpoczęły budowę domu w 2014 roku lub później i wciąż jej nie zakończyły.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Zwrot VAT na materiały budowlane - kto może złożyć wniosek?

Zwrot części podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych jest możliwy w sytuacji, w której wydatki zostały poniesione w okresie od 2 stycznia 2014 do 30 września 2018 roku, a w 2021 roku nieruchomość zostanie oddana do użytkowania. Wniosek może złożyć każdy, kto spełni wszystkie warunki określone w ustawie.

Po pierwsze ma określony wiek – mniej niż 36 lat. Jeśli ukończył 36 lat w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę albo zgłoszono budowę – nie dostanie zwrotu. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego małżonka. Po drugie, zakupił materiały budowlane potrzebne do budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne (np. dobudowy skrzydła domu lub piętra) albo przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego lub jego części (przykład garażu, strychu) lub pomieszczenia niemieszkalnego (suszarni) na mieszkanie.

Zakupy trzeba udokumentować fakturami VAT. Po trzecie, wnioskodawca nie jest i nie był właścicielem innego budynku niż ten, który został wybudowany za pomocą materiałów, których dotyczy zwrot. Nie może być również współwłaścicielem lokalu np. w kamienicy, jeśli udział w takim budynku w przypadku zniesienia współwłasności byłby równy powierzchni przynajmniej jednego lokalu mieszkalnego w tym budynku. Dotyczy to również posiadania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przypadku małżeństwa warunki dotyczące własności muszą być spełnione przez obie osoby. Jednak jeśli wnioskodawca wychowuje co najmniej troje dzieci nie musi spełniać warunków dotyczących wieku i własności. Wystarczy poniesienie wydatków na materiały budowlane w podanym okresie. Po czwarte, inwestycja musi być realizowana na podstawie pozwolenia na budowę, które zostało wydane po 1 stycznia 2014 roku (albo na podstawie zgłoszenia budowy).

zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Zwrot VAT - jaką powierzchnię musi posiadać budynek?

Zwrot podatku VAT przysługuje w sytuacji, kiedy lokal lub budynek ma określone parametry. Powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 75 m², a domu jednorodzinnego 100 m². Jeśli wnioskodawca wychowuje co najmniej troje dzieci limity są większe – odpowiednio 85 m² i 110 m². Według ustawodawcy osoby na wychowaniu to: dzieci do 18. roku życia, dzieci z niepełnosprawnościami bez względu na wiek oraz dzieci pełnoletnie, które nie ukończyły 25 lat ale jeszcze się uczą.

Wydatki i wysokość zwrotu VAT

Zwrot podatku jest możliwy w przypadku określonych materiałów budowlanych. Wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego na formularzu VZM-1/C do 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jak obliczyć wysokość zwrotu podatku VAT za materiały budowlane? Zwrot oblicza się za pomocą wzoru: wartość podatku VAT na fakturze × 0,6522.

Z kolei limit należy ustalić za pomocą wzoru: 70 × cena 1 m² x 0,12195. Dla przykładu: limit w przypadku wniosków złożonych w czwartym kwartale 2020 roku wynosił 42 572 zł. Cena 1 m² powierzchni użytkowej jest publikowana na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Właściwa jest kwota, która obowiązywała przed kwartałem, w którym został złożony wniosek. Na decyzję urzędu skarbowego trzeba czekać nie dłużej niż 4 miesiące. Jeśli naczelnik urzędu skarbowego zaakceptuje wysokość zwrotu, pieniądze zostaną przekazane na konto. Jeśli kwota zwrotu zostanie zmniejszona lub zwiększona, wnioskodawca najpierw otrzyma decyzję urzędu, a przelew na konto w ciągu 25 dni.

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • JS

    Dzień dobry, Zakupiłem mieszkanie w stanie deweloperskim w roku 2019, mam poniżej 36 lat. Teraz je wykańczam. Czy mogę uzyskać zwrot VAT za poniesione koszty na materiały budowlane przeznaczone do adaptacji tego mieszkania ?

    16 kwietnia 2022, 15:15

    Michał Koralewski

    Obecnie w polskim prawie podatkowym nie funkcjonuje już ulga polegająca na zwrocie równowartości podatku od towarów i usług (VAT) za materiały budowlane. Ulgą objęte były wydatki poniesione do dnia 30 września 2018 roku. Jak zaś wynika z pytania, mieszkanie zakupiono w 2019 roku.

    19 kwietnia 2022, 13:41

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: