Osiedle Bajkowe z architektoniczną niespodzianką

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak
30.09.2013
Średnia ocen 3/5 na podstawie 1 głosu
Osiedle Bajkowe z architektoniczną niespodzianką
Na poznańskim Grunwaldzie powstaje inwestycja mieszkaniowa bazująca na niestandardowym pomyśle architektonicznym. Osiedle Bajkowe przełamuje typową dla budownictwa wielorodzinnego geometryczną przewidywalność. Budynek składa się z kilku segmentów wpisanych w plan prostokąta, kilku mniejszych mających kształt nieregularnych brył i jednego wytyczonego na planie… koła. Takie rozwiązanie czyni formę osiedla nie tylko oryginalną, ale też łagodzi jego „rysy” i porządkuje przestrzeń w dość zaskakujący sposób.

Po nazwie osiedla moglibyśmy raczej spodziewać się bajecznie kolorowych budynków i wielu ozdobników architektonicznych.  Tymczasem zdecydowanie nie jest ono utrzymane w stylistyce kreskówek. Wręcz przeciwnie – stonowane kolory i proste, spokojne formy przywodzą na myśl nowoczesną elegancję.  Połączenie bieli i grafitu, wyważony minimalizm, zdecydowane, geometryczne kształty zarówno w zakresie rozwiązań elewacyjnych, jak i samej bryły wskazują raczej na oszczędność środków wyrazu. A jednak osiedle wyróżnia się spośród podobnych realizacji właśnie głównie za sprawą wpisania jednego z segmentów w plan koła i zróżnicowania geometrycznego formy. W ten sposób powstał budynek nieszablonowy i jedyny w swoim rodzaju.

Sprawdź oferty architektów na RynekPierwotny.pl

Architekt Warszawa Architekt Kraków

Architekt Poznań Architekt Wrocław 


Architektura mieszkaniowa nieco inaczej


Okrągłe budynki wielorodzinne należą do rzadkości po pierwsze dlatego, że są one bardziej skomplikowane pod względem projektowym i wykonawczym. Po drugie – nie zawsze zezwalają na nie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i decyzje o warunkach zabudowy. A szkoda – bo jak pokazuje przykład Osiedla Bajkowego, warto podjąć wyzwanie budowy takiego obiektu. W budynkach wpisanych w plan koła straty ciepła są mniejsze, niż w klasycznych domach. Nie bez powodu mówi się, że idealny dom pasywny powinien być okrągły. Poza tym tak zaprojektowany budynek daje korzystny dostęp do światła słonecznego. Pomieszczenia mogą czerpać zyski z naturalnego światła dłużej niż w przypadku okien w klasycznie zorganizowanym budynku.  W Osiedlu Bajkowym wykorzystano ten aspekt projektując duże przeszklenia. Ci, którzy zamieszkają w okrągłym budynku, będą mogli zatem cieszyć się jasnymi mieszkaniami, dającymi ponadto niestandardowe możliwości aranżacyjne. Półokrągłe pomieszczenia dają nie tylko lepszy dostęp do światła, ale też szerszą perspektywę patrzenia na otoczenie. W tym kontekście stają się oryginalną przestrzenią mieszkalną, pozwalającą realizować nieszablonowe pomysły.


Zróżnicowane kształty – więcej możliwości


W sumie na osiedlu zostanie oddanych do użytku 136 mieszkań o zróżnicowanym układzie. Różnią się nie tylko metrażem i rozwiązaniami funkcjonalnymi, ale również kształtem. Ze względu na różne poprowadzenie zewnętrznych linii budynku, są tutaj dostępne zarówno mieszkania półokrągłe, jak i z jedną ścianą biegnącą po skosie – dla miłośników bardziej awangardowych rozwiązań. Są także lokale mieszkalne o regularnych kształtach, dla tych, którzy preferują klasykę. Jest więc w czym wybierać. Do mieszkań przypisane są zróżnicowane balkony i ogródki. W okrągłym budynku tarasy mają nawet 40 mkw., a ogródki – 113 mkw.


Geometryczne zróżnicowanie osiedla zatem nie tylko czyni je ciekawym pod względem wizualnym, ale również znacznie poszerza spektrum wyboru. Układ budynku pozwolił zaprojektować również mieszkania o bardzo oryginalnych i unikatowych kształtach i jeżeli ktoś ceni sobie nieszablonowość, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie.


Część mieszkań już oddano do użytkowania, obecnie trwają zaawansowane prace nad drugim etapem inwestycji.

 

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: