Nowe oblicze miejskiej architektury

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak

Data publikacji: 18.07.2013,

Data aktualizacji: 22.06.2020

Nowe oblicze miejskiej architektury
We Wrocławiu na naszych oczach rodzi się nowa jakość miejskiego budownictwa. Czasy architektonicznej powtarzalności i mało oryginalnych blokowisk mamy już za sobą. Nowoczesność wprawdzie gustuje w prostocie, ale pojętej zupełnie inaczej, niż miało to miejsce w przypadku „kostek” rodem z PRL-u. Powstające obecnie inwestycje przekonują, że budownictwo mieszkaniowe może być oryginalnym elementem miejskiego pejzażu. 

Zamiłowanie do geometrycznych form, niebanalne rozwiązania w zakresie elewacji, a także układu i charakteru stolarki okiennej, ciekawe zestawienia materiałowe i kolorystyczne, elementy architektonicznego zaskoczenia, ale mieszczące się w ramach pewnej przemyślanej formuły – to coraz częściej spotykane cechy nowoczesnego budownictwa. To architektura, która nie stara się zaskakiwać za wszelką cenę, ale jednocześnie chce pozostać niebanalna, dając realizacje jedyne w swoim rodzaju i unikatowe. Stąd w obrębie Wrocławia, wśród wielu powstających obecnie osiedli, trudno o dwie podobne inwestycje. Wprawdzie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i decyzje o warunkach zabudowy obligują deweloperów do przestrzegania pewnych wytycznych dotyczących wyglądu budynku, na przykład kształtu bryły, ilości pięter czy rodzaju dachu. Jednak ogólna stylistyka budownictwa wielorodzinnego jest już sferą podlegającą wyobraźni projektantów. A ci dążą do tego, żeby odchodzić od rutyny, dając każdemu prawo do zamieszkania na jedynym w swoim rodzaju osiedlu.

Sprawdź oferty architektów na RynekPierwotny.pl

Architekt Warszawa Architekt Kraków

Architekt Poznań Architekt Wrocław 

 
Twórczy ład – Zielone Wojszyce


Zlokalizowane we wrocławskiej dzielnicy Krzyki osiedle Zielone Wojszyce firmy Atal można uznać za modelowy przykład nowoczesnej gry z formą. Z pozoru mamy inwestycję pod względem układu nieodbiegającą od typowej miejskiej zabudowy. Trzypiętrowe budynki z balkonami i ogródkami to standard kameralnego budownictwa. Jednak rozwiązania architektoniczne i elewacyjne czynią osiedle niepowtarzalnym. - Inwestycja powstaje w wyjątkowej formie architektonicznej dla tej części Wrocławia – mówi Paweł Pala, Dyrektor Filii Wrocław Atal S.A. - Założenia konceptualne pozwoliły na uzyskanie formy  stonowanej i zrównoważonej. Budynki nie są budynkami wysokimi, a cały zespół z przełamaniem na dwa skrzydła budynków A i B – z równoczesnym obniżeniem wysokości krótszego skrzydła – zamyka spójnie zaprojektowane wnętrze architektoniczne, tworzące swoiste przedpole dla części mieszkalnej. Układ osiedla Zielone Wojszyce "otwiera się" na stronę południową. Rozwiązanie takie sprawia, że między regularnie wysuniętymi fragmentami bryły budynku tworzą się przyjazne i kameralne wnętrza, w których zlokalizowano ogródki przydomowe. Zabieg ten nadaje również pewien rytm i porządek elewacji, dzięki którym nieregularne rozłożenie okien i wykuszy zamiast dysharmonii wprowadza twórcze ożywienie i indywidualizuje poszczególne segmenty budynku. Kolorystyka elewacji i jej forma wraz z przełamaniem wątków elewacyjnych okładzinami drewnianymi, konkretnie modrzewiem,  powoduje pozytywny odbiór wizualny całości i harmonijny charakter architektury obiektów. Przemieszanie wątków na elewacji – przy jednoczesnym zapewnieniu wygodnej, intymnej i ergonomicznej przestrzeni życiowej dla mieszkańców – powoduje łatwość identyfikacji mieszkańca z miejscem. Zespół budynków staje się przyjazną i harmonijną całością – podsumowuje.


Gra kolorów – COLORE


W przypadku inwestycji COLORE firmy dewelopART, elementem nadającym charakter budynkowi jest przede wszystkim zastosowana na elewacji kolorystyka, która dodatkowo podkreśla i uwypukla  ciekawe rozwiązania architektoniczne. To właśnie kolory nadają bryle swoistej dynamiki, sprawiając, że będzie się ona żywo odcinała od otaczającej zieleni.  Intensywny czerwony i pomarańczowy skontrastowane z bielą nadają budynkowi energetyczny wygląd, do którego przyczyniają się również odważnie zastosowane detale uatrakcyjniające bryłę. Duża ilość przeszkleń jest charakterystyczna dla nowoczesnego budownictwa. Bryła jest niejednorodna, a zastosowane urozmaicenia jej struktury nadają każdemu z 75 mieszkań indywidualny charakter. Taki budynek jest przeciwwagą dla architektury w monotonnym i przewidywalnym stylu. Przykuwa uwagę, emanuje energią i sprawia, że pejzaż nabiera barw. Dobrze się będzie prezentował w zielonym otoczeniu Kleciny, choć w innym regionie, z dominacją gęstej, miejskiej zabudowy, mógłby stracić swoją siłę wyrazu.  Inwestycja taka jak COLORE jest doskonałą propozycją dla ludzi, którzy cenią sobie nowoczesny design, a wraz z nim odważne kolory i formy.


Nowoczesna elegancja – Brzozowe Zacisze


Nowoczesne budownictwo niejedno ma imię i bezpretensjonalna elegancja jest mu równie bliska, co oryginalność. Przykładem stonowanego, choć bez wątpienia nowoczesnego stylu, jest osiedle Brzozowe Zacisze firmy DOM.developer. Trzykondygnacyjne budynki przykryte dwuspadowym dachem z jednej strony nawiązują do stylu klasycznego, a z drugiej strony przełamują ten styl poprzez wprowadzenie niebanalnych elementów urozmaicających bryłę. W ten sposób budynek jest zarazem prosty, ale jednocześnie ma swój niepowtarzalny charakter.  To propozycja dla ludzi lubiących harmonię i wyważone środki wyrazu. Wszystko – począwszy od biało-szarej kolorystyki, poprzez materiały elewacyjne i rozwiązania architektoniczne ma na celu przede wszystkim zbudowanie wrażenia elegancji i dobrego smaku. Osiedle zlokalizowane jest na wrocławskich Maślicach, regionie charakteryzującym się niską zabudową i zielenią. Zdecydowanie przeważają tutaj niewysokie budynki z dwuspadowymi dachami. Brzozowe Zacisze nawiązuje do otaczającej zabudowy, a jednocześnie ma swój wyraźny, indywidualny styl.  


Miejski minimalizm – Lokum di Trevi  


Wyraźnym trendem nowoczesnej architektury jest minimalizm, realizowany w różny sposób. Można go przypisać na przykład osiedlu Lokum di Trevi firmy LOKUM Deweloper. 5-kondygnacyjne budynki tworzą pokaźną inwestycję, na którą będzie się składało ponad 600 mieszkań. Aby budynki mimo to zachowały lekkość i nie przytłaczały, zrezygnowano z nadmiaru środków wyrazu. Stonowana kolorystyka, proste układy elewacyjne, z wykorzystaniem m.in. jasnej cegły, przeszkolone balkony sprawiają, że budynki wyglądają stylowo i łagodnie komponują się z otaczającą miejską przestrzenią. Są przykładem zakrojonego na szeroką skalę wielorodzinnego osiedla w dobrym stylu.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: