Najemcy z Ukrainy w 2020 roku

Mzuri
Mzuri
12.11.2020
Najemcy z Ukrainy w 2020 roku
Jak zmienił się rynek najmu w Polsce podczas pandemii? Sprawdź na RynekPierwotny.pl!

Lockdown, który polski rząd wprowadził w połowie marca 2020 roku, zmusił nie tylko Polaków do przemyślenia swojego miejsca pobytu i powrotu do rodzinnych miejscowości. Zamknięcie granic kraju poskutkowało tym, że wielu z naszych wschodnich sąsiadów postanowiło wyjechać z Polski i przeczekać niepewną sytuację na Ukrainie. 

Ukraińcy – najliczniejsza grupa obcokrajowców w Polsce

Bliskość geograficzna, mentalna i kulturowa, łatwość w przyswojeniu języka, oraz wysoki stopień organizacji pomocy w ulokowaniu się w Polsce – wszystko to sprawia, że Ukraińcy w ostatnich latach przybywali do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego jutra. Nasz kraj najchętniej wybierany jest przez ukraińskich migrantów zarobkowych, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, a w ciągu 5 lat liczba Ukraińców w Polsce wzrosła czterokrotnie. W 2019 r. rynek pracy przyjął około 1,5 mln obywateli Ukrainy, którzy wytwarzali ok. 1% PKB rocznie. Według danych ZUS z marca 2019 r. składki na ubezpieczenie emerytalne płaciło ok. 499 tys. Ukraińców. Okazali się więc grupą pracowników niezbędną dla wypełnienia luki na rynku pracy w Polsce. 

przeprowadzka do nowego mieszkania

Nadszedł rok 2020

Wszystko wskazywało na to, iż ta tendencja będzie nieprzerwanie wzrostowa, jednak decyzje rządów obu państw, Polski z  15 marca i Ukrainy z 17 marca, o zamknięciu granic były pierwszym sygnałem, że nastąpi w tej dziedzinie mocne wyhamowanie. Kolejnym ciosem było ogłoszenie przez prezydenta Ukrainy braku możliwości powrotu do kraju po 16 marca, a dalej kompletnego zamknięcia granic po 27 marca, co spowodowało szybki wyjazd dużej grupy pracujących u nas obywateli tego państwa. Zamykanie lokali gastronomicznych, punktów usługowych, ograniczenie produkcji i inwestycji potęgowało wrażenie niepewności, co do utrzymania miejsca pracy i dalszej możliwości pobytu w Polsce. W konsekwencji liczba zarejestrowanych w ZUS-ie Ukraińców spadła z 484,7 tys. w marcu 2020 do 450 tys. w czerwcu. W kraju pozostało jednak około 1 miliona Ukraińców, którzy zdołali utrzymać  miejsca pracy bądź dysponowali środkami finansowymi, aby przetrwać trudny okres i utrzymać wynajęte mieszkania. 

Powolny powrót do normy

Liczba pracujących na polskim rynku pracy Ukraińców wynosi ok. 20% w porównaniu do zeszłego roku. Nie oznacza to jednak problemów z zatrudnieniem w firmach z niektórych sektorów, jak na przykład w turystyce, ze względu na obniżenie zapotrzebowania kadrowego w niektórych branżach. Ukraińcy chcą wrócić do Polski, nadal tu pracować i układać sobie życie. Wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń w naszym kraju i za wschodnią granicą dało się zaobserwować stopniowy wzrost liczby Ukraińców w Polsce. Dane ZUS wskazują na to, że już w sierpniu tego roku liczba zarejestrowanych w ZUS pracowników z Ukrainy wyniosła 480 tys., czyli wróciła niemal od razu do poziomu sprzed kryzysu związanego z koronawirusem. Tym samym ich powrót do Polski pomógł poprawić sytuację najmu w miastach, które zaczęły borykać się w tym czasie ze zniknięciem z rynku najmu studentów, których uczelnie postanowiły od nowego roku akademickiego wprowadzić nauczanie zdalne. Powroty takie nie obyły się jednak bez komplikacji. Wzrósł koszt sprowadzenia takiego pracownika do Polski, podróż jest zdecydowanie dłuższa, ze względu na kolejki na granicach i wprowadzone procedury sanitarne, na przykład konieczność odbycia kwarantanny. Dla niektórych pracowników, których dotknęły ograniczenia kadrowe w polskich firmach, koniecznością stało się przebranżowienie, zmiana profilu i doszkolenie, tak, aby znaleźć pracę w Polsce w innym sektorze, niż ten, w którym dotychczas pracowali. 

spotkanie w biurze sprzedaży

Wciąż najliczniejsza grupa

Wygląda na to, że jeden z największych kryzysów ostatnich lat nie osłabił obecności obywateli zza wschodniej granicy. Wciąż to najliczniejsza grupa obcokrajowców – drugich na tej liście co do liczebności Białorusinów jest dziesięć razy mniej. Pomimo pewnego wzrostu jakości życia na Ukrainie w ostatnich latach, dla naszych sąsiadów Polska oferuje korzystniejsze warunki finansowe, a dodatkową motywacją jest nadal silna nieufność obywateli Ukrainy co do sytuacji w ich ojczyźnie. Pomimo nieznacznego wzrostu bezrobocia w Polsce, na naszym rynku pracy nadal znajdzie się miejsce dla wykwalifikowanych obcokrajowców. Tym samym mogą choć trochę zapełnić tymczasową lukę na rynku najmu, zwiększającą poziom pustostanów w przypadku nawrotu drugiej fali pandemii. 

Oferta apartamentów inwestycyjnych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

    Artykuły powiązane:

    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: