Na mieszkanie czy na sklep? Lokal dla inwestora

make WOW

Data publikacji: 04.07.2018, Data aktualizacji: 19.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Na mieszkanie czy na sklep? Lokal dla inwestora
Ilość czynników, jakie należy uwzględnić szukając nieruchomości na wynajem niejednego, zwłaszcza poczatkującego inwestora, może przyprawiać o ból głowy. Najważniejszym jednak jest ten związany z odpowiedzią na pytanie, komu chcemy nasz lokal oferować– studentom, rodzinom czy może firmom.

Inwestowanie w mieszkanie czyli dla każdego coś innego

Wybór mieszkania na cele inwestycyjne jest tak samo skomplikowany, jak szukanie lokalu dla siebie. Dlatego przed zakupem nieruchomości, która wydaje obiektywnie najatrakcyjniejsza, warto pomyśleć komu będziemy chcieli ją wynajmować. Punkt widzenia zależy bowiem od potrzeb potencjalnych najemców. Określenie grupy docelowej ułatwia poszukiwania lokalu i determinuje jego późniejsze przygotowanie. Innego mieszkania będą szukać rodziny z dziećmi, innego zapracowani single, a innego biznesmen na kontrakcie. Obecnie mieszkania najczęściej wynajmowane są przez studentów, młodych - rodziny i singli, których nie stać zakup własnego lokalu oraz firmy dla swoich pracowników lub pod działalność biurową.

Jakie mieszkania cieszą się największa popularnością?

- Inwestorzy szukają głównie mieszkań niedużych, ale funkcjonalnych- mówi Zuzanna Kordzi, Dyrektor ds. Handlowych w ECO-Classic. – W naszej najnowszej, gdańskiej inwestycji, na osiedlu Wolne Miasto, wybierają najczęściej mieszkania 1- lub 2- pokojowe, około 40 m2. Taki format można stosunkowo szybko i niedrogo wykończyć, a dodatkowo jest atrakcyjny dla szerokiego kręgu potencjalnych najemców. Kawalerki cieszą się największym zainteresowaniem singli oraz młodych, bezdzietnych par. Dwa pokoje są interesujące dla rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi oraz pod wynajem dla pracowników firm.  

Atutami osiedla Wolne Miasto, obok szerokiego wyboru mieszkań i bliskości centrum, są również walory estetyczne, takie jak duża ilość zieleni, podkreślająca osiedlową przestrzeń, otoczenie przyjazne dzieciom i infrastruktura rekreacyjna (wielofunkcyjne osiedlowe boisko, trasy spacerowe, oczka wodne przy których można odpocząć). Osiedle rozwija się w kierunku małego, autonomicznego miasteczka, pojawiają się kolejne punkty usługowe i sklepy. Ponadto mieszkania w inwestycjach z bogatą infrastrukturą z czasem zyskują na wartości.

- W naszych inwestycjach mieszkania pod wynajem kupują często osoby, które już same w nich mieszkają. Naszym zdaniem to najlepsza rekomendacja – mówi Zuzanna Kordzi z ECO-Classic.

Obecnie ECO-Classic oferuje mieszkania budowane w ramach IV etapu inwestycji Wolne Miasto. Mieszkania w dwóch pierwszych budynkach zostały wyprzedane, a w III zostało tylko kilka sztuk. Ceny mieszkań zaczynają się od 6119 zł/m2.

Jak wynika z raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” w Polsce udział mieszkań pod wynajem w stosunku do ogółu lokali mieszkalnych wynosi 15,3 proc. To stosunkowo niewiele. Za naszą zachodnią granicą ponad 40% osób żyje w wynajętych mieszkaniach. Proporcje te pokazują w jakim kierunku, wraz ze zwiększaniem się mobilności pracowników i wzrostem gotowości do podróżowania za pracą, może rozwijać się i polski rynek najmu.

Na biuro, sklep, usługi…

Atrakcyjną alternatywą dla zakupu mieszkania na wynajem jest inwestycja w lokal użytkowy, w którym najemca będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą. A potrzeby mieszkańców na nowych osiedlach są ogromne- ludzie oczekują rozrywki, bliskości szerokiej gamy punktów usługowych, miejsc, w których można odpocząć, umówić się na kawę, zjeść obiad z rodziną i przyjaciółmi, poćwiczyć, zorganizować zabawę dzieciom, czy zadbać o wygląd. Atutami w przypadku nowych, nowoczesnych osiedli są również więc mała konkurencja, skala inwestycji i łatwy dojazd.

- W Wolnym Mieście będzie osiem budynków z około 1200 mieszkaniami, oznacza to, że na osiedlu zamieszka ponad 2500 osób. Liczby te wskazują potencjał inwestycji– mówi Zuzanna Kordzi.– Wszystkie lokale użytkowe znajdują się na parterach, z dostępem od strony głównej alei osiedla. W tym projekcie oferujemy pomieszczenia o powierzchniach od 28m2 do 85 m2 w cenie od 5 600 netto zł/m2. Inwestycja znajduje się w sąsiedztwie dwóch ważnych arterii Gdańska- ulic Kartuskiej i Armii Krajowej. Zaletą kupna lokalu komercyjnego na wynajem jest długi okres obowiązywania umowy i brak konieczności jego aranżacji, gdyż o tę zadba najemca.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: