Mieszkanie studenckie – kupić czy wynajmować?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.09.2021, Data aktualizacji: 15.02.2024

13 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Mieszkanie dla studenta
Jak znaleźć mieszkanie idealne dla studenta? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

W dużych miastach - ośrodkach akademickich znaczną część mieszkańców stanowią studenci. Przyjeżdżają z małych, okolicznych miejscowości, ale i z drugiego końca Polski. Przyciąga ich bogata oferta edukacyjna i możliwości zawodowe, bo zdecydowana większość z nich zostaje w danym mieście po zakończeniu nauki.

Gdzie mieszkają? Możliwości jest kilka: akademik, pokoje do wynajęcia czy mieszkanie lub lokal własnościowy. Które rozwiązanie jest najlepsze? Co bardziej się opłaca? I w końcu - jakich nieruchomości szukają studenci i gdzie mogą je znaleźć? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Akademik czy mieszkanie do wynajęcia?

Co roku w okolicach września rzesze studentów stają przed pytaniem: co z mieszkaniem? I choć może się wydawać, że to “tylko na chwilę” - w zależności od decyzji, może być ona podejmowana na lata. Która opcja będzie najlepsza?

Pokój w akademiku to coraz rzadziej wybierane rozwiązanie mieszkalne. Jest to co prawda opcja najtańsza i ma wiele zalet - jak dobra lokalizacja czy sąsiedztwo innych studentów (co z kolei sprzyja wspólnej nauce i integracji), ale standard takich miejsc zwykle pozostawia wiele do życzenia. Pokoje są małe i często współdzielone z innymi osobami, zwykle też kuchnia i łazienka należą do części wspólnych. Trudno tu o luksusy jak balkon, duże wygodne łóżko czy nawet komfortowe miejsce do nauki. Co więcej - liczba miejsc w akademikach jest ograniczona i przysługuje tylko niektórym, nie każdy więc będzie mógł skorzystać z takiego lokum.

Druga opcja to oczywiście mieszkania wynajem i tutaj są dwie drogi: można wynająć jedynie pokój (zwykle w większym, akademickim mieszkaniu) albo całe mieszkanie. W obu opcjach najważniejsza jest lokalizacja nieruchomości oraz jej cena. Mniej istotny jest dostęp do miejsca parkingowego czy ładny widok za oknem. Jeśli mieszkamy sami albo z bliskimi znajomymi - komfort życia jest nieporównywalny do wynajętego pokoju lub akademika. Ostatecznie nigdy nie wiemy, kto zamieszka za ścianą.

Wynajem prywatnego lokum to zatem dużo większa prywatność i swoboda, a własna kuchnia i łazienka okazują się nieocenione. Mimo swoich licznych plusów, wynajem ma jedną potężną wadę - cenę. Cena wynajmu z roku na rok jest coraz wyższa zwłaszcza w dużych miastach. Może się okazać, że za sam okres studiów będziemy musieli zapłacić pokaźną sumę.

Studenci na uczelni - zakwaterowanie

Czy warto kupić mieszkanie dla studenta?

Po szybkim przeliczeniu staje się oczywistym, że za cenę kilkuletniego wynajmu mieszkania moglibyśmy z powodzeniem spłacić sporą część kredytu hipotecznego. Zakup własnego M to jednak duże przedsięwzięcie i bardzo duży wydatek.

Młodzi studenci, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, nie mają zwykle wystarczających oszczędności ani zdolności kredytowej, aby samodzielnie zaciągnąć kredyt. Na pomoc zwykle przychodzą rodzice, dla których kupno mieszkania dla swoich dzieci to kuszące rozwiązanie, by je wesprzeć w dorosłym życiu i zainwestować w przyszłość. Taki zakup to bowiem inwestycja nie tylko na studenckie lata, ale często na dużo dłużej.

Pierwszym wyborem są kawalerki - najtańsze i w zupełności wystarczające dla młodego studenta. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto zainwestować w nieco większe mieszkanie, 2- lub 3-pokojowe. Taka nieruchomość nie dość, że może sama spłacać raty kredytu poprzez wynajęcie nadprogramowych pokoi, to jest także praktyczniejszym rozwiązaniem na przyszłość. Większość absolwentów po ukończeniu studiów zostaje w mieście akademickim, zakłada rodzinę i układa sobie życie na miejscu.

Zakup mieszkania to opłacalna inwestycja, szczególnie w perspektywie lat. Początkowo kredyt mogą spłacać rodzice, a docelowo raty można przenieść na byłych już studentów. Odpowiedni wybór nieruchomości to również późniejsza możliwość wynajmu lub sprzedaży w atrakcyjnej cenie. Może się zatem okazać, że ostatecznie na studenckim mieszkaniu jeszcze uda się zarobić. Kupno mieszkania na pewno nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, jednak decyduje się na nie coraz więcej osób - i nic dziwnego. W końcu to kilka lat inwestowania we własną nieruchomość, a nie wkładania pieniędzy do czyjegoś portfela. Oczywistym jest, że w ogólnym rozrachunku zakup własnego M będzie dużo bardziej opłacalny, niż wynajem mieszkania czy nawet pokoju.

Jak wybrać mieszkanie dla studenta?

Wybór mieszkania na lata wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Pierwszym z nich, który ma szczególne znaczenie w czasach studenckich, jest oczywiście lokalizacja. Nieruchomość powinna znajdować się blisko wybranej uczelni, a jeśli to niemożliwe, albo zajęcia odbywają się w różnych miejscach - w dzielnicy świetnie skomunikowanej. Kluczowym będzie dostęp do sieci autobusów czy tramwajów, a jeśli szukamy mieszkania w Warszawie - również do linii metra.

Idealnie, jeśli w okolicy mieszczą się tereny zielone oraz obiekty rekreacyjne. Warto pamiętać, że wybrana nieruchomość najpewniej zostanie z nami również po okresie studiów. Jako w pełni dorośli już ludzie, do których obowiązków doszła codzienna praca - możemy nie być zachwyceni gwarem spod okna, który jeszcze za czasów studenckich zupełnie nam nie przeszkadzał. Warto wziąć to pod uwagę!

Wybierając mieszkanie idealne, należy dokładnie przemyśleć nie tylko jego lokalizację, ale także metraż i układ. Wraz z wiekiem i kolejnymi etapami życia, zmieniają się nasze potrzeby mieszkaniowe. Dla jednych dalsze mieszkanie w kawalerce będzie absolutnie komfortowe, innym zacznie doskwierać brak oddzielnej sypialni. Jeśli nasza inwestycja ma być rzeczywiście udana, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie kwestie - również w perspektywie kolejnych kilku lub nawet kilkunastu lat.

Dzielnice dla studentów Sprawdż

Mieszkanie dla studenta w Warszawie 

Mieszkanie dla studenta - gdzie zamieszkać w stolicy? Warszawa to największy ośrodek akademicki w Polsce. Znajduje się tu 15 publicznych szkół wyższych oraz ponad 50 uczelni prywatnych. Najpopularniejsze placówki to Uniwersytet Warszawski, który oferuje ponad 100 kierunków; Politechnika Warszawska, na której studiuje około 30 tys. uczniów rocznie czy Szkoła Główna Handlowa. Wśród uczelni prywatnych studenci chętnie wybierają SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych oraz Akademię Leona Koźmińskiego.

Warszawa to również największe polskie miasto z ogromnie rozwiniętą gospodarką. Nic więc dziwnego, że studenci z całego kraju przyjeżdżają tutaj nie tylko się kształcić, ale również zdobywać doświadczenie zawodowe i rozpoczynać tu dorosłe życie.

Wynajem dla studentów to popularna opcja, jednak ceny najmu w stolicy idą cały czas w górę. Tym bardziej kupno własnej nieruchomości jest rozwiązaniem niezwykle kuszącym pod względem inwestycyjnym. Największą popularnością cieszą się:

Nowe kawalerki w Warszawie

Nowe 2 pokoje w Warszawie

Oferty tych lokali są przede wszystkim skierowane właśnie do studentów. Które inwestycje mogą szczególnie wpaść w oko samym zainteresowanym?

Mieszkanie dla studenta w Warszawie

Holm House 

Studenci często przebywają poza mieszkaniem dlatego tak istotna jest dla nich dobra komunikacja. Rozwiązaniem jest zakup mieszkania w pobliżu metra. Tym środkiem transportu można ominąć korki i bezproblemowo dotrzeć do celu. 

Inwestycja Holm House położona jest w sercu Mokotowa, obok ulicy Domaniewskiej i Zdziechowskiego, niedaleko Galerii Mokotów. Wystarczy kilkanaście minut spacerem, aby znaleźć się na stacji metra Wilanowska. Podobna odległość będzie Cię dzielić od metra Wierzbno. 

Metraż mieszkań w tym projekcie waha się od 26 do 108 mkw. Inwestycja zostanie oddana do użytkowania w 3 kw. 2023 roku. 

Niemcewicza 19

Ochota to jedna z chętniej wybieranych dzielnic wśród studentów. Jest dobrze skomunikowana przez sieć tramwajów i autobusów, a dodatkowym atutem jest bliskość stacji PKP oraz WKD. 

W dzielnicy tej powstała warta uwagi inwestycja mieszkaniowa - Niemcewicza 19. Została ona oddana do użytkowania w 2022 roku. Na terenie inwestycji powstanie dwupoziomowy parking podziemny. Na parterze zaplanowano lokale usługowe. Wszystkie apartamenty wyposażone są w loggie lub tarasy. 

Nieopodal tej inwestycji znajduje się kilka wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego - Wydział Chemii UW (900 metrów), Wydział Biologii (1,4 km), Wydział Geologii (1,5 km), Wydział Fizyki (1,3 km), Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki (1,3 km). 

Kraków - nieruchomość dla studenta 

Idealne mieszkanie dla studenta - gdzie zamieszkać w Krakowie? Stolica Małopolski to kolejne w Polsce centrum edukacji, a tym samym - kierunek chętnie wybierany przez studentów. Uczelnie z największą liczbą uczniów to Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki. Nowe mieszkania jednopokojowe w Krakowie to oferta szczególnie atrakcyjna dla studentów. Gdzie takich szukać?

Masarska 6  

Inwestycja powstaje w ścisłym centrum Krakowa, przy skrzyżowaniu ulic Masarskiej i Rzeźniczej. Spacer na rynek zajmuje niespełna kwadrans, a nad brzeg Wisły lub popularną Halę Targową około 10 minut. W inwestycji łącznie znalazło się 113 mieszkań o metrażach od 32 mkw. do 117 mkw. Dla właścicieli jednośladów powstała stacja naprawy rowerów. Natomiast dla zmotoryzowanych - parking podziemny. 

Studenci mieszkający z tej inwestycji będą mieli rzut beretem na uczelnię. Niewiele ponad kilometr od Masarskiej 6 znajduje znajduje się Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W odległości ok. 2 km połozony jest Uniwersytet Jagielloński. 

Cieszyńska 9 budynek B i C

Krowodrza to lubiana przez studentów dzielnica. Przede wszystkim ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z innymi częściami miasta. W tej części Krakowa powstaje projekt mieszkaniowy Cieszyńska 9 budynek B i C. Znajdą się w nich lokale o metrażu od 27 do 111 mkw. Do udogodnień należeć będą monitoring, wózkarnia, recepcja czy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja zostanie oddana do użytkowania w 4 kw. 2024 roku. 

Do jakich uczelni będzie stąd najbliżej? W odległości ok. 2 km znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny. Niedaleko jest także do Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica (ok. 1,5 km). 

Studenckie mieszkanie we Wrocławiu 

Województwo dolnośląskie - jaka jest najlepsza lokalizacja dla studentów? Wrocławscy studenci mogą wybierać wśród edukacyjnej oferty jednych z najlepszych uczelni w Polsce, między innymi: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Medycznego im. Piastów Śląskich czy Uniwersytetu Wrocławskiego. Łącznie w tym mieście kształci się około 100 tys. osób, zarówno na zajęciach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Rynek nieruchomości jest tu niezwykle rozwinięty, a przyszli uczniowie mogą wybierać pośród dużych, nowoczesnych osiedli oraz nieco bardziej kameralnych inwestycji. Większość uczelni znajduje się w pobliżu Starego Miasta oraz Placu Grunwaldzkiego, czyli w ścisłym centrum miasta i to tam najchętniej zamieszkują studenci.

Braniborska 80

Nowe mieszkania dwupokojowe we Wrocławiu znajdziemy na przykład na osiedlu Braniborska 80. Metraż mieszkań oscyluje od 30 do 108 mkw.  Osoby, które zdecydują się na zakup nieruchomości w tej inwestycji będą miały do dyspozycji rowerownię, wózkarnię, a nawet usługi concierge. 

Blok mieści się na wrocławskim Szczepinie. Dojazd stąd do Uniwersytetu Wrocławskiego zajmie około 20 minut komunikacją miejską, do Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta dojedziemy komunikacją miejską w maksymalnie 30 minut, a droga do Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego to zaledwie kilkanaście minut piechotą. W bliskiej odległości od osiedla znajduje się Odra. 

Wyszyńskiego 56

Kolejna atrakcyjna inwestycja to osiedle Wyszyńskiego 56 na wrocławskim Ołbinie. W pobliżu znajduje się Park Stanisława Tołpy i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Tuż przy osiedlu są przystanki autobusowe i tramwajowe, skąd można dojechać do pobliskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej czy Akademii Wychowania Fizycznego - wszędzie dojedziemy w około 15 minut.

Osiedle przy ulicy Wyszyńskiego 56 to jeden budynek o 7 kondygnacjach naziemnych. Lokale posiadają tarasy, balkony oraz loggie, a dla wszystkich mieszkańców przewidziano miejsca garażowe na podziemnym parkingu. Budynek jest nowoczesny, a mieszkania zaopatrzone w duże okna. Całość jest wkomponowana w stare, klimatyczne kamienice.

Mieszkanie dla studenta – Poznań

Tanie mieszkania na wynajem w Wielkopolsce - gdzie powstają? Poznań to istotne miasto pod względem węzłów komunikacyjnych, gospodarki, turystyki oraz oczywiście nauki i kultury. Nic więc dziwnego, że to kolejna destynacja, którą chętnie wybierają studenci z całej Polski i spoza granic kraju. Największe uczelnie to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Ekonomiczny.

Zdecydowana większość szkół wyższych znajduje się w obrębie poznańskiego Starego Miasta i to ta lokalizacja jest dla studentów najatrakcyjniejsza. Jeśli więc szukać ofert na nowe mieszkania jednopokojowe w Poznaniu - to właśnie tam. Ale gdzie konkretnie? 

Mieszkanie dla studenta

Malta Point 

Inwestycja ta powstaje na poznańskim Nowym Mieście, dobrze skomunikowanym z resztą Poznania. Dla studentów to dobra informacja. Dotarcie na uczelnie nie będzie stanowiło problemu. Centrum oddalone jest o niecałe 3 km. 

Co wyróżnia ten projekt i dlaczego warto w nim zamieszkać? Mieszkanie można dobrać idealnie pod swoje potrzeby. Deweloper oferuje metraże od 44 do 100 mkw. Mieszkańcy będą mogli korzystać z ogródków, balkonów, loggi czy tarasów. Do odpoczynku będzie zachęcało już nawet samo patio - bogate w zieleń łąkową, małą architekturę, stojaki rowerowe oraz plac zabaw. Nieopodal Malta Point znajduje się także jezioro i liczne tereny zielone. 

Jakie uczelnie znajdują się najbliżej? Ta inwestycja to dobry wybór dla studentów Politechniki Poznańskiej. Na terenie tej dzielnicy znajduje się az 9 jej wydziałów.

Fama Jeżyce etap 3

Projekt Fama Jeżyce etap 3 powstaje w samym sercu Jeżyc, przy ul. Dąbrowskiego w Poznaniu. Inwestycja jest obecnie w trakcie budowy z planowanym na 2 kw. 2024 roku terminem do oddania. Wśród udogodnień pojawią się: ochrona całodobowa, rowerownia, wózkownia, miejsce do ładowania samochodów elektrycznych czy plac zabaw. W okolicy inwestycji znajduje się urokliwy park Sołacki i Jezioro Rusałka. Do Starego Rynku można dotrzeć rowerem w zaledwie 10 minut.

Jeżyce to przyjazna studentom dzielnica. Na jej terenie powstaje wiele nowoczesnych projektów deweloperskich. Do zakupu mieszkania w tym rejonie zachęca także bliskość centrum, kultowe kawiarnie, kluby i restauracje, a także bliskość uniwersytetów. Na Jeżycach znajduje się kilka wydziałów UAM, m.in: Wydział Filozoficzny, Psychologii i Kognitywistyki, Antropologii i Kulturoznawstwa, Socjologii czy Studiów Edukacyjnych. 

Łódź - idealne studenckie mieszkanie

Choć wydaje się niepozorna - i tutaj chętnie przyjeżdżają studenci. W Łodzi działa 19 uczelni, gdzie studiuje łącznie ponad 60 tys. uczniów. Pierwszymi uczelniami akademickimi, które pojawiły się w mieście były Uniwersytet Łódzki oraz Politechnika Łódzka (obecnie jedna z największych uczelni technicznych w kraju).

Ponadto działa tutaj Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów; słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Wśród uczelni niepublicznych studenci mogą wybrać Szkołę Wyższą Ekonomii i Zarządzania, Społeczną Akademię Nauk czy Wyższą Szkołę Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu. Gdzie najlepiej szukać mieszkania dla studenta? Jak wyglądają nowe mieszkania jednopokojowe w Łodzi oraz nowe mieszkania dwupokojowe w Łodzi?

BOHO

Inwestycja BOHO to dwa budynki o łącznej liczbie mieszkań 235. Osiedle będzie posiadać monitoring oraz ochronę, rowerownię i zielone patio, a także rozwiązania z systemu inteligentny dom, które znacznie podnoszą komfort codziennego życia, ale i powodują oszczędności. Aktualny metraż dostępnych mieszkań waha się od 34 do 95 m². W zależności od kondygnacji kontakt z naturą zapewniają balkony lub ogródki.

BOHO znajduje się przy ulicy Wodnej 17, czyli w ścisłym centrum miasta. Z powodzeniem odnajdą się tu studenci różnych uczelni, do których dojazd nie będzie zajmował cennego czasu. Najbliżej położony jest Uniwersytet Łódzki (12 minut pieszo), Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (15 minut spacerem) oraz Społeczna Akademia Nauk (20 minut na piechotę).

Nawrot 34

To wyjątkowa inwestycja powstająca na łódzkim Śródmieściu. Budynek usytuowany jest w otoczeniu historycznej zabudowy Łodzi, zaledwie 5 minut pieszo od ul. Piotrkowskiej. Inwestycja Nawrot 34 składa się z 86 mieszkań. Wśród udogodnień zaplanowano: rowerownię, wózkarnię, miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, saunę i fitness. Do mieszkań przynależeć będą przestronne tarasy i balkony. Na parterze znajdą się lokale usługowe. 

Mieszkający w tej inwestycji studenci będą niemal otoczeni uczelniami. W odległości 2 km znajduje się Politechnika Łódzka. Jeszcze bliżej jest do Uniwersytetu Łódzkiego (1,6 km). 

Jesteś zainteresowany studiami w województwie mazowieckim i małopolskim? Sprawdź najlepsze uczelnie w Krakowie i najlepsze uczelnie w Warszawie.

Gdzie zamieszkać w Warszawie? Dowiedz się

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: