Wiadomości mieszkaniowe

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Anita Gawlewicz - RynekPierwotny.pl

Porady - Warszawa - Wyposażenie wnętrz

17 kwietnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Majówka 2019 w Warszawie

Zostajesz na długi weekend w Warszawie? Sprawdź, co możesz robić w czasie majówki 2019!

Majówka 2019 w Warszawie

Pierwszy tak długi weekend po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się już 1 maja. Święto Pracy to początek urlopu mogącego trwać aż 5 dni, jeśli pracownicy wzięli urlop również 2 maja. Co więcej, niektórzy zdecydowali się przedłużyć sobie święta - tym bardziej, że zyskują 2 tygodnie wolnego kosztem zaledwie 7 dni urlopowych (22.04, 01.05 i 03.05 są ustawowo wolne).

Co można w tym czasie robić w Warszawie? Jeśli zostałeś w stolicy, nie będziesz się nudzić! Czeka na Ciebie m.in. 550 km tras rowerowych, 28. Bieg Konstytucji 3 maja czy piesze wycieczki na Roztoczu. Kulturalnie spędzisz majówkę w teatrze, muzeum, kinie czy podczas koncertów. Otwarte będą kluby i puby, a jeśli chciałbyś po prostu odpocząć - czekają na Ciebie plaże nad Wisłą, polany w parkach czy Bulwary Wiślane. Zapraszasz rodzinę lub znajomych? Pamiętaj, że oprócz placu Zamkowego i Łazienek, w Warszawie możesz zaprosić ich do jednej z wielu klimatycznych kawiarni i pubów, gdzie wypijecie kawę lub kraftowe piwo oraz pogracie w planszówki.

Co możesz robić na majówkę w Warszawie? Podpowiedzi poniżej!

Bemowo Ursus Włochy rynekpierwotny.pl

Rowerem przez Włochy

Jeśli mieszkasz na Włochach, Bemowie lub w Ursusie i w czasie majówki wolałbyś zostać w swojej dzielnicy, mamy dla Ciebie dobre wieści. Nie będziesz się nudzić! Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz majówkę, uwzględniając to, co ma do zaoferowania każda z powyższych dzielnic. A z jakich atrakcji warto skorzystać w czasie majówki?

Fortów w Warszawie jest wiele, jednak największą popularnością cieszy się niezmiernie Fort Bema. Obecnie zobaczysz nie tylko pozostałości po pierwotnym forcie, ale również skorzystasz z oferowanych tam udogodnień. Wokół fortu nad fosami już jakiś czas temu pojawiły się mosty ułatwiające zwiedzanie, położono także ścieżki rowerowe. Fort Bema to świetny przystanek w czasie wycieczki rowerowej ze względu na ogrom terenów zielonych, na których możesz odpocząć, zrobić piknik, pograć w gry. Obszary te cieszą się ogromną popularnością wśród bemowian również ze względu na walory estetyczne i niespotykany nigdzie indziej klimat.

Obok Fortu Bema znajdują się również 3 inne forty: Radiowo, Babice i Blizne, z których najbardziej znany i dostępny dla zwiedzających jest ten ostatni. To także ciekawe miejsce na sesję fotograficzną - zwłaszcza okolice fosy.

Z Fortu Blizne łatwo dojedziesz rowerem do kolejnego, znajdującego się na Włochach. Fort Włochy wyróżnia się dobrze zachowanymi koszarami oraz suchą fosą. Tworzy się tam również skansen sprzętu militarnego. W niedalekiej przyszłości na obszarze fortu mają powstać miejsca rekreacyjne dla mieszkańców, więc warto zobaczyć ten teren jeszcze przed rewitalizacją.

Ostatnim fortem, który warto odwiedzić, jest Zbarż znajdujący się już w pobliżu Lotniska Chopina na Okęciu. Ten malowniczy teren wielokrotnie wykorzystywano w rozmaitych sesjach fotograficznych. 

Na samym tylko Ursusie znajdują się aż 3 parki, w których można rozłożyć kocyk i zrobić wspaniały piknik, pograć w badmintona czy w karty. W Parku Czechowickim i Parku Achera znajdują się również zbiorniki wodne, natomiast obok Parku Hassów - słynny plac zabaw Hasanka. Z kolei poleżakować można na plaży przy ul. Dzieci Warszawy.

Na Włochach warto udać się do Parku ze Stawami Cietrzewia, które to stawy w istocie są gliniankami pozostałymi po cegielniach. Spokojnie urządzisz tu sobie piknik czy się poopalasz, ale również poobserwujesz okoliczną przyrodę, zwłaszcza ptactwo, które zasiedliło się nad stawami. Mowa chociażby o łabędziach, sikorkach, szpakach czy kaczkach. Inną znaną glinianką jest Glinianka Podwójna przy ul. Cegielnianej.

Niezmiernie na Włochach zachwycają Park Kombatantów i Ogrody Kosmosu, znajdujące się w niedalekiej odległości od siebie. Te drugie obecnie są na etapie rewitalizacji, po której ma powstać m.in. pawilon kulturalno-kawiarniany dla mieszkańców.

Jeśli liczysz na nieco inne wrażenia, pamiętaj, że możesz poobserwować również samoloty przelatujące nad Okęciem - zarówno z punktu widokowego na lotnisku, jak i z pól wokół niego. To właśnie zdjęcia lądujących lub startujących samolotów, wykonane na okolicznych działkach, wzbudzają niezmiernie zachwyty na Instagramie.

Na Bemowie popularnością cieszy się niezmiennie Las Bemowski, w którym pojeździsz rowerem, zrobisz piknik czy urządzisz ze znajomymi podchody. W Parku Górczewska z kolei czekają na Ciebie amfiteatr oraz siłownia na świeżym powietrzu. Dzieci świetnie będą się tu bawić w mini parku linowym.

Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na koncert z okazji obchodów Roku Moniuszki. Koncert kwintetu dętego “FAVORI” odbędzie się 5 maja o godz. 13.30 w parafii Matki Bożej Saletyńskiej, ul. Popularna 46.

2 maja otwarte będą również baseny i boiska OSiR oraz centra kultury, w których można skorzystać z bogatej oferty zajęć.

Bielany Białołęka rynekpierwotny.pl

"Biała łąka" umajona

Zarówno na Bielanach, jak i na Białołęce czekają na Ciebie atrakcje sportowe oraz typowo atrakcie wypoczynkowe. Przede wszystkim obydwie dzielnice znajdują się nad Wisłą, co warto wykorzystać. Można przejść się na spacer wzdłuż rzeki czy pobiegać.

Oprócz tego, na Bielanach czekają na Ciebie ścieżki rowerowe. Możesz pojeździć po dzielnicy lub wybrać się w dłuższą trasę - nad Uroczysko Młociny i Dęby Młocińskie. Jeśli jesteś bardziej wprawiony, szybko dojedziesz również do Kampinoskiego Parku Narodowego. Na Białołęce z kolei rowerem warto odwiedzić okoliczne zespoły przyrodnicze - Zegrze, Łęgi Czarnej Strugi, Puszczę Słupecką. Możesz pokonać również najdłuższą trasę rowerową o długości 37 km, która zaczyna się właśnie w tej dzielnicy, a kończy w Powsinie.

Rodzinnie i spokojnie majówkę spędzisz na białołęckiej plaży nad Wisłą czy w jednym z parków: Picassa, Leśnym Henryków i Dąbrówki czy Młocińskim. W tym ostatnim możesz pogrillować, a nawet rozpalić ognisko. Pamiętaj jednak o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. W Parku Młocińskim znajduje się również leśny plac zabaw dla dzieci.

Jeśli jednak szukasz bardziej ekstremalnych przeżyć, zabierz rodzinę czy znajomych do Parku Linowego na Bielanach. Oferuje on trasy o różnych poziomach zaawansowania zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Możesz wybrać się tam za dnia lub zorganizować eskapadę nocną.

Ochota i Mokotów rynekpierwotny.pl

Ochota na majówkę

Mieszkasz na Ochocie? Skorzystaj z atrakcji na świeżym powietrzu, które wymienia m.in. pani Monika Beuth-Lutyk, Rzecznik Prasowy dzielnicy:

Na Ochocie z nowych miejsc można polecić skatepark w parku Zachodnim, nowe jest również boisko w pięknym parku Malickiego. Ponadto, jak zawsze zapraszamy do parku Szczęśliwickiego, na górkę Szczęśliwicką, która przeszła modernizację, oraz na Pole Mokotowskie. Jest kilka nowych stacji roweru miejskiego, co oznacza, że po Ochocie wygodnie jest przemieszczać się rowerem miejskim lub oczywiście własnym.

Również sąsiedni Mokotów ma wiele do zaoferowania, m.in. ścieżki rowerowe, Pole Mokotowskie, 16 siłowni plenerowych. Czynny będzie OSiR Mokotów. A jeśli chcesz się powylegiwać przy wodzie, najlepiej rozłożyć kocyk nad Jeziorkiem Czerniakowskim.

Aleksandra Grabarczuk, Podinspektor w Wydziale Promocji i Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy, podkreśla:

Mokotów ma do zaoferowania wiele atrakcji dla osób, które lubią spędzać czas wolny w ruchu, w otoczeniu przyrody. Ścieżki rowerowe, parki oraz obiekty sportowe i rekreacyjne przyciągają osoby lubiące aktywne formy wypoczynku.

Jeśli lubisz zwiedzać zabytki, możesz również wybrać się do Pałacu Szustrów oraz Królikarni - drugiego najbardziej znanego miejsca na Mokotowie poza Polem Mokotowskim. Otwarte będą również teatry i muzea.

Warto również wstać wcześniej, aby wybrać się na Targ Śniadaniowy, organizowany na skwerze AK Granat. Oprócz smacznych mięsnych i wegańskich śniadań, które zjesz przy relaksacyjnej muzyce, leżąc na leżaczku, na świeżym powietrzu, możesz skorzystać z wielu innych atrakcji. Do wyboru są zajęcia fitnessu, jogi, liczne warsztaty. Na Targach z pewnością wypoczniesz! To jedno z tych miejsc, do których warto zabrać gości spoza Warszawy.

Wesoła Rembertów Wawer rynekpierwotny.pl

Na wesoło w Warszawie

W wyżej wymienionych dzielnicach również możesz spędzić czas na sportowo. To właśnie ten obszar Warszawy może pochwalić się świetnymi, leśnymi i pełnymi uroku trasami rowerowymi. Jeśli interesujesz się fotografią, koniecznie wybierz się z aparatem nad Jezioro Torfy czy do Bagna Jacka. Oprócz nich, czekają na Ciebie również takie miejsca, jak Lisie Bagno i Rezerwat Kawęczyn. Już poza Warszawą, ale nadal blisko, znajdują się Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Sulejówek, w którym zobaczysz m.in. Muzeum Piłsudskiego. Krótkie trasy piesze czy biegowe zrealizujesz nad Wisłą. Możesz również wybrać się ze znajomymi czy rodziną do jednej ze stadnin konnych. A gdzie wypocząć? Choćby w Posiaduffce na Rembertowie - to miejsce polecane jest zwłaszcza rodzinom z dziećmi, ponieważ znajduje się tu zewnętrzny plac zabaw.

A jeśli chciałbyś jednak skorzystać z oferty kulturalnej, możesz sprawdzić, co oferuje Wawerskie Centrum Kultury. Dzieci mogą wybrać się na przedstawienie “Smok Wawelski”, które odbędzie się 5 maja o 11.30 w filii Wawerska Strefa Kultury. Plastyczne warsztaty rodzinne pt. “Flaga, kotylion, barwy narodowe” przygotowała filia Radość 2. 4 maja każdy może wziąć udział w koncercie zespołu A my tacy… pt. “Gościńce, ścieżki, drogi”, opartym na poezji Barbary Białowąs.

Praga Pd Praga Płn Targówek rynekpierwotny.pl

Widzi “MiSię” praska majówka

W temacie majówki na prawej stronie Wisły nie może oczywiście zabraknąć Pragi-Południe, Pragi-Północ i Targówka. Co można tu robić? Oczywiście pierwsza na myśl przychodzi słynna Poniatówka - plaża, na której wygrzejesz się w słoneczku, zrobisz grill, a także wypijesz piwo. Przed oczami będziesz mieć piękną panoramę Warszawy, z Bulwarami Wiślanymi na czele. Z kolei za plecami rozciąga się ogromny stadion - PGE Narodowy. 2 maja odbędzie się na nim mecz Finał Pucharu Polski w piłce nożnej. A po dużej dawce sportowych emocji możesz udać się do Parku Skaryszewskiego lub Parku Praskiego, aby odpocząć. Jeśli jeszcze nie byłeś, koniecznie udaj się do Zoo! Nie zapomnij zabrać rodziny lub przyjaciół.

A skoro wcześniej mowa była o grillu, warto wiedzieć, że rozpalić go możesz również w Lesie Bródnowskim. Znajdują się tam również plac zabaw czy siłownia na świeżym powietrzu. Wędrując ścieżką dydaktyczną “Nauka poszła w las” dowiesz się więcej na temat samego lasu. Drugim znanym zielonym obszarem na Targówku jest Park Bródnowski z dużą ilością fontann, brzozową alejką i boiskami do gry w siatkówkę. Na sportowo spędzisz czas, korzystając z dróg rowerowych czy jeżdżąc na koniach w PGR Bródno. Możesz również wybrać się do OSiR-u.

Ursynów Wilanów rynekpierwotny.pl

Majowie na Ursynowie

Rozpocznij aktywnie majówkę na Ursynowie i Wilanowie! W Lesie Kabackim pojeździsz rowerem, pobiegasz, możesz też pójść na rodzinny spacer czy zorganizować podchody ze znajomymi. Rowerowo wykorzystasz czas również dzięki wielu ścieżkom rowerowym na Wilanowie i Ursynowie. Nie masz swojego roweru? Żaden problem! Do Twojej dyspozycji jest ponad 5 000 rowerów na 400 stacjach Veturilo rozsianych po całej Warszawie. Dzięki temu możesz podjechać do centrum czy w inne części stolicy za przysłowiowe grosze.

Dużą popularnością cieszy się również Wawa Wake, w którym pod czujnym okiem instruktora popływasz na desce. A jeśli chcesz poczuć sportowe emocje bez moczenia się w wodzie, wybierz się na Tor Służewiec. Start sezonu nastąpi 28.04.2019 r. Możesz obserwować wyścigi konne, a nawet postawić na jednego z uczestników wyścigu!

Ponadto, jeśli ładna pogoda dopisze, warto z rodziną czy znajomymi zorganizować piknik w Dolince Służewieckiej, a także odwiedzić Pałac Wilanowski wraz z ogrodami i rezerwatem przyrody Morysin. Stąd blisko jest już na plażę Wilanów Zawady. Nie zapomnij również o tym, że rozpoczyna się sezon otwarty dla promów, którymi można przepłynąć Wisłę.

Wola Żoliborz Śródmieście rynekpierwotny.pl

Wolę wyjść z domu

Pan Mariusz Gruza, Rzecznik Prasowy Dzielnicy Wola, na majówkę poleca zwłaszcza skorzystanie z terenów zielonych. Wymienia m.in.:

  • Lasek na Kole – idealne miejsce na spacery i rekreację,
  • park Księcia Janusza, w którym znajduje się jedyny na Woli pumptrack,
  • park Moczydło,
  • park Szymańskiego,
  • park Sowińskiego.

Pan Guza poleca zwłaszcza park Szymańskiego - od zeszłego roku mieści się tam wiele fontann multimedialnych, otwarte jest także wrotkowisko. Musisz pamiętać, że wybierając się do parku Moczydło i parku Sowińskiego, natrafisz na remonty. W pierwszym przypadku odnawia się Park Wodny Moczydło, w drugim buduje tężnię solankową.

Oczywiście obowiązkowym punktem majówkowych planów wielu osób będzie z pewnością Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli zatem chcesz się tam udać, najlepiej wyjść wcześniej z domu.

Z Woli blisko już do Śródmieścia. Tam z kolei czekają na Ciebie znane wszystkim warszawskie zabytki - plac Zamkowy z kolumną Zygmunta i oczywiście Zamkiem Królewskim, plac Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, a także Łazienki Królewskie. W tych ostatnich 1 maja odbędzie się Piknik Europejski upamiętniający przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

Życie kwitło będzie także na Bulwarach Wiślanych, które zachęcają nie tylko do spacerów i jedzenia, ale także aktywnego wypoczynku poprzez skorzystanie z wiślanych atrakcji sportowych. Idąc wzdłuż brzegu Wisły natrafisz na Centrum Nauki Kopernik, a dalej - Bibliotekę Uniwersytecką z ogrodami na dachu. W obydwu instytucjach możesz odpocząć, pijąc kawę, a w tej pierwszej nawet wziąć udział w jednej z wielu atrakcji, np. pooglądać wystawy czy uczestniczyć w warsztatach.

Żoliborz z kolei zachęca Kaskadami i Sadami Żoliborskimi, w których możesz poleżeć, poczytać książkę, pograć w badmintona. Podobnie odpoczniesz na Kępie Potockiej, a także wybierając się nad Łachę Potocką czy do parku Stefana Żeromskiego. Żoliborskie tereny nadwiślane to również idealne tereny na spacery przy zachodzie słońca.

Świetnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Prochownia. W ciągu dnia poleżysz tu na leżakach, zjesz i wypijesz kawę czy piwo pod chmurką. Z kolei wieczorami odbywają się tu koncerty - pierwsze z nich zaczną się co prawda po majówce, ale i tak warto odwiedzić Prochownię wieczorem, by docenić jej klimat. To jedno z miejsc, w których powstaje wiele zdjęć wrzucanych na Instagram.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy