Jakich gruntów szukają deweloperzy?

Mission Public Relations
Mission Public Relations

Data publikacji: 15.02.2019, Data aktualizacji: 26.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Jakich gruntów szukają deweloperzy?
Liczba atrakcyjnych gruntów pod budowę nowych osiedli stale się kurczy. Czego szukają deweloperzy?

Aktywność deweloperów na poznańskim rynku nie słabnie. Wymagania nabywców stale rosną, bowiem klienci są coraz bardziej świadomi. Jak więc deweloperzy radzą sobie z oczekiwaniami klientów i coraz mniejszą dostępnością ziemi pod budowę? – Odpowiedzią Agrobexu jest bogaty bank ziemi, którymi już dysponujemy oraz nieustające starania o uzyskanie nowych gruntów. Zarówno w Poznaniu, jak i na terenie całej wielkopolski – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.

 

Grunt to… posiadać dobry grunt

W administracyjnej granicy Poznania coraz trudniej o atrakcyjne grunty przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Są jednak deweloperzy, którzy takowe posiadają. Przykładem może być EBF Developement, który już od kilku lat z sukcesem realizuje osiedle Reduta Nowe Podolany. Obecnie w sprzedaży znajduje się już 7 i 8 budynek, a w przygotowaniu kolejne. – Działka, którą posiadamy jest naprawdę spora, daje możliwości na rozwój, a jej lokalizacja zapewnia mieszkańcom dogodną komunikację, bliskość terenów rekreacyjnych i punktów usługowo-handlowych. – podkreśla Agata Nowaczyk, specjalista z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development. Podobnie wygląda sytuacja inwestycji Nowe Ogrody. Nabyta przez inwestora działka na poznańskich Jeżycach, zabudowana jest w 50%, bowiem w realizacji jest jej IV z VIII etapów. – Teren, który posiadamy jest interesujący z wielu względów. Niedaleko inwestycji mieści się jezioro Rusałka, Ogród Botaniczny, szkoły, przychodnie, a na samym osiedlu powstaje wiele udogodnień dla jej mieszkańców, takich jak fryzjer, kosmetyczka, sklep spożywczy czy gabinety lekarskie – zaznacza Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Dobrą lokalizacją dla rodzin i inwestorów jest także poznański Górczyn, szczególnie tereny zlokalizowane blisko ulicy Głogowskiej. Bosa 7 i Sielska 14, iwestycje Quadro Development poszczycić się mogą bliskością licznych punktów usługowo-handlowych, marketów, a nawet galerii handlowej. W sąsiedztwie projektów znajdują się szkoła i przedszkole. – Warto podkreślić, że to właśnie przedszkole na Bosej jest jednym z najlepszych w całym Poznaniu. Przygotowując inwestycję, zawsze zwracamy uwagę na udogodnienia, które możemy zapewnić przyszłym mieszkańcom, wybieramy więc grunt, patrząc ich oczami – dodaje Marek Smogór podkreśla Marek Smogór, prezes Quadro Developement. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się też inne części Poznania, np. Winogrady, choć i tu ziem pod budowę coraz mniej. U zbiegu ulicy Czarna Rola i Pasterskiej powstaje osiedle Enklawa Winogrady. – Już na etapie pomysłu osiedla, wiedzieliśmy, że lokalizacja odegra kluczową rolę. I tak własnie jest. Teren jest na tyle daleko od centrum, że przyszli mieszkańcy odpoczną od zgiełku i na tyle blisko, że szybko dotrą do serca Poznania – zauważa Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady.

Brak wolnej ziemi pod budowę deweloperzy rozwiązują także w inny sposób, np. przez nabycie kamienicy. Odrestaurowanie przestrzeni z duszą to również dobre lokowanie kapitału. Chętnych na zamieszkanie w odnowionych kamienicach nie brakuje, dlatego marka Nieruchomości Hryniewicz.pl zainwestowała w projekt przy ulicy Sikorskiego 8 na poznańskiej Wildzie, gdzie przygotowano 19 mieszkań i  dwa lokale usługowo-handlowe.

Przedmieścia przyszłością deweloperów

Ostatnie lata pokazują, że klientów można podzielić na dwie grupy. Jednym zależy na lokalizacji w pobliżu centrum lub terenach doskonale skomunikowanych z pozostałymi częściami miasta, innym na spokojnych i cichych przedmieściach. Trend przeprowadzki z centrum dobrze rozpoznał deweloper Linea, który posiada inwestycje w pobliskiej Poznaniu Dąbrówce i w Dopiewcu. Osiedla "Osada Leśna" i "Leśna Polana" i ich lokalizacja, zyskują nie tylko dzięki ciekawej architekturze, czy przystępnej cenie mieszkań szeregowych. Ważne są działania podejmowane przez dewelopera Linea, dzięki którym mieszkańcy mają do dyspozycji samowystarczalne osiedla, z pełnym zapleczem handlowo-usługowym i infrastrukturą. Poza Dąbrówką Poznaniacy uciekają do modnego Zalasewa. – Zalasewo Park, to efekt naszej przemyślanej strategii rozwoju. To świetna lokalizacja, której głównymi atutami są podmiejska cisza, okoliczna infrastruktura i dobra komunikacja z Poznaniem – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel firmy KM Building.

Kierunkiem ucieczki z miasta na przedmieścia często są też Komorniki. – Po szczegółowej analizie rynku, zauważyliśmy, że wielu chce zamieszkać w południowej części przedmieść Poznania. Dlatego osiedle Rodzinne Komorniki to efekt przemyślanych działań - mówi Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments. Dobry grunt pod inwestycję bliźniaczą posiada Greenbud Development. – Nasze osiedle realizujemy w Rabowicach, miejscowości oddalonej o kilka kilometrów od Poznania. Mieszkańcy osiedla Zielone Rabowice doceniają ciszę okolicy, ale także dobrą komunikację - Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development. Chętnie wybierane przez klientów jest też Gowarzewo, które na mapie inwestycji wpisało się projektem prowadzonym przez Global GT. – Osiedle 4 Pory Roku to jedyna propozycja deweloperska w okolicy, na którą składa się kompleks nowoczesnych domów w zabudowie bliźniaczej i bliźniaczej dwulokalowej - mówi Monika Tomaszkiewicz, z biura sprzedaży. Za projektem przemawia również lokalizacja. Liczne tereny zielone, które otaczają inwestycję, gwarantują ciszę i spokój, sprawna komunikacja miejska oddalona tylko minutę od osiedla zapewni szybki dojazd do pracy oraz centrów handlowych.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: