Ile zapłacimy za remont w 2021 roku?

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 16.06.2021,

Data aktualizacji: 07.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
Koszty remontu 2021
Ile zapłacisz za odnowienie 50 - metrowego mieszkania? Policzyliśmy to! Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Około 42 tysiące zł wyniesie szacunkowy koszt remontu 50 – metrowego mieszkania latem 2021 roku. Wycena dotyczy przeciętnego standardu. Nie uwzględnia wymiany okien i parapetów oraz umeblowania pokoi.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile zapłacimy za remont mieszkania latem 2021 roku
 • co składa się na cenę remontu
 • za co zapłacimy najwięcej remontując mieszkanie

Wycena remontu - co się na nią składa? 

Na początek należy zaznaczyć, że poniższe wyliczenie ma charakter poglądowy i tylko tak należy je traktować, po pierwsze dlatego, że rzadko kiedy kosztorys zgadza się z ostatecznym poziomem wydatków, zazwyczaj w trakcie prac pojawiają się dodatkowe koszty. Po drugie – rozpiętość cenowa materiałów i wyposażenia jest potężna. Po trzecie wreszcie – różne są stawki za robociznę – w zależności od regionu, miasta, cennika wykonawcy itd.

Czas pandemii koronawirusa nie przełożył się na spadki cen robót wykończeniowych. Wręcz przeciwnie. Wg barometru cen portalu wielkiebudowanie.pl koszty robocizny wzrosły w kwietniu 2021 roku o 3 proc. Aktualnie średnie stawki za układanie płytek wynoszą 75 zł netto/mkw., malowanie - 11 zł zł netto/mkw., montaż płyt G-k - 58 zł netto/mkw, parkiet 78 zł netto/mkw., montaż WC - 100 zł, gładzie - 19 zł/mkw., panele 19 zł/mkw. Jeśli chodzi o materiały budowlane: te w ciągu roku podrożały o niecałe 5 proc. Najbardziej wzrosły ceny elementów instalacji elektrycznej (blisko 10 proc.), narzędzi (4,4 proc.), i wyposażenia AGD (4 proc.)

wycena-remontu

Zakres prac remontowych 

Zakładamy, że mamy do wyremontowania 50 - metrowe mieszkanie, na które składają się dwa pokoje o powierzchni 10 i 20 mkw., 8 - metrowa kuchnia, 6 mkw. łazienki i 6 mkw. przedpokoju. Remont obejmuje wymianę instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, wymianę armatury sanitarnej, płytek w łazience i paneli w pomieszczeniach, wymianę drzwi w każdym z pomieszczeń oraz zakup i zamontowanie mebli kuchennych na wymiar. Zakładamy, że użyte materiały – takie jak płytki łazienkowe i panele podłogowe reprezentują średni przedział cenowy. Podobnie jeśli chodzi o biały montaż, drzwi i meble kuchenne.

Łazienka 

Sześciometrowa łazienka to jedna z najdroższych pozycji w naszym kosztorysie. Za skucie i wywóz płytek zapłacimy około 25 zł/mkw. W naszym przypadku, przy 20 mkw. daje to koszt rzędu 500 zł. Do tego doliczamy 100 zł za demontaż starego WC, umywalki i wanny.

Po skuciu płytek i demontażu urządzeń, przechodzimy do instalacji hydraulicznej. Zapłacimy za jej wymianę odpowiednio do liczby punktów hydraulicznych. Jest ich cztery – przy umywalce, toalecie, wannie (prysznicu) i przy pralce. Przeróbka jednego punktu to koszt rzędu 500 zł, co daje kwotę 2000 zł. Do tego dochodzi instalacja elektryczna. W łazience są 4 punkty instalacji elektrycznej. Koszt jej wymiany to 240 zł (60 zł za punkt). Wymiana kaloryfera kosztuje kolejne 400 zł.

koszt remontu łazienki

Następny element naszych prac to przygotowanie ścian, podłogi i sufitu. Czeka nas położenie nowego tynku na ścianach o powierzchni 20 mkw. Do tego dochodzi wylewka na 5 metrowej podłodze. W przypadku ścian całość kosztów zamknie się w kwocie ok. 500 zł (materiały – 100 zł, plus robocizna). Koszt wylewki na podłodze to 350 zł.

Pora na płytki. Mamy do położenia glazurę na 6 mkw. podłogi i 14 mkw. płytek na ścianach. Wybieramy ceramikę średniokosztową – 50 zł/mkw. Za całość zapłacimy 1000 zł. Robocizna będzie nas kosztować – przy aktualnych średnich stawkach- około 1200 zł (58 zł/mkw.)

Do tego dochodzą fugi i klej do płytek. Co do fug – wybieramy te lepszej jakości, o podwyższonej odporności na wilgoć. Koszt: 30 zł za kg. Potrzebujemy 8 kg, co oznacza wydatek rzędu 240 zł. Kolejne 150 zł wydamy na klej do płytek i grunt. 200 zł będzie kosztować malowanie sufitu (farba plus robocizna). Wybieramy drzwi drewniane wraz z ościeżnicą - w cenie 700 zł. Koszt demontażu starych drzwi i montażu nowych drzwi łazienkowych (robocizna) wyniesie nas około 500 zł. Tak więc cały koszt związany z drzwiami to 1200 zł.

Na koniec biały montaż. Decydujemy się na produkty marketowe, przeciętne cenowo. Kompakt WC będzie nas kosztował 500 zł, wanna akrylowa – 450 zł, umywalka – 300 zł. Zbiorczy koszt montażu urządzeń sanitarnych to 350 zł. W łazience wymienimy też lampę sufitową, za co wraz z montażem zapłacimy 250 zł. Całość wydatków na remont łazienki wyniosła ok. 10000 zł. Do tego doliczamy element wyposażenia, a więc pralkę w średniej cenie – 1800 zł. 

remont łazienki

Kuchnia

Kolejnym bardzo kosztownym pomieszczeniem jest oczywiście kuchnia. Sporo zapłacimy za meble na wymiar, płytki na podłogę i ściany, wymianę hydrauliki i elektryki. Zaczynamy od zerwania kafelek z podłogi. Nasza modelowa kuchnia ma 16 mkw. płytek. Za ich skucie zapłacimy 400 zł.

Przechodzimy do instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Mamy do wymiany 6 punktów elektryki i dwa hydrauliczne. Za całość zapłacimy 1360 zł (360 zł – elektryka, 1000 zł wraz z materiałami – hydraulika). Wymieniamy też kaloryfer. Koszt – 500 zł. Teraz pora na podłogi. Wylewka samopoziomująca wraz z robocizną będzie kosztowała 400 zł. Za nowe tynki na ścianach (materiał plus robocizna) zapłacimy 600 zł. Drzwi wraz z ościeżnicą i montażem to koszt około 800 zł.

Najbardziej kosztowną częścią inwestycji jest położenie nowych płytek. Wybieramy przeciętne cenowo płytki podłogowe, w kwocie 50 zł/mkw. Tyle samo kosztują nas płytki na ściany. Koszt 16 mkw. wraz z podłogą to 800 zł. Do tego potrzebujemy klej, fugi i preparat gruntujący. Cena chemii budowlanej wynosi 300 zł. Nasz fachowiec za metr kwadratowy położonych płytek liczy sobie 55 zł, a więc koszt robocizny w tym przypadku wyniesie 550 zł. Tak więc całościowy koszt położenia 16 mkw. płytek kształtuje się na poziomie 1650 zł.

koszt remontu kuchni infografika

Płytki w naszej kuchni nie zajmują całych ścian. Resztę powierzchni trzeba odświeżyć. Mamy do pomalowania 15 mkw. wraz sufitem. Metr kwadratowy malowania (z myciem ścian, naprawą ubytków, gruntowaniem i 4 litrami farby lateksowej) wyniesie nas 20 zł/mkw., a całość - 300 zł.

Wymiana drzwi, wraz z demontażem starych, to kolejny wydatek - 1250 zł.

Czas na wyposażenie. Meble na wymiar mają bardzo różne ceny. Rozpiętość jest znaczna. Meble z laminatów z obrzeżem melaminowym oraz z płyt MDF zabezpieczonych folią są zazwyczaj najtańsze, nieco droższe są meble laminatowe z obrzeżem PCV i z profili aluminiowych oraz z płyt MDF lepszej jakości, jeszcze drożej wycenia się meble fornirowane, a najdroższe będzie oczywiście drewno. Stawka za 1 metr bieżący takich mebli wynosi 1500 zł. Mamy do umeblowania 4 metry bieżące ściany, a więc nasz wydatek to 6000 zł. Kolejne 500 zł wydamy na zlewozmywak z baterią. Montaż całości (meble plus zlewozmywak) będzie nas kosztował 500 zł.

Teraz jeszcze trzeba kuchnię wyposażyć w sprzęt AGD. Wybieramy przeciętną cenowo lodówkę o wysokości 185 cm, w klasie energetycznej A++. Koszt wraz z dowozem i montażem to 2200 zł. Kuchenka elektryczno-gazowa z termoobiegiem będzie nas kosztować kolejny 1000 zł. Za zmywarkę przeciętnej klasy zapłacimy 1000 zł, za stół i krzesła kolejny 1000. Tym samym koszt wyposażenia wyniesie nas 5200 zł, a całościowy koszt remontu i wyposażenia naszej kuchni zamknie się w kwocie 19 460 zł.

remont kuchni

Przedpokój

Przedpokój w naszym „modelowym” mieszkaniu ma 6 mkw. Ściany są pomalowane, a na podłodze znajdują się panele. Za ich zerwanie płacimy 120 zł. Następny koszt to wylewka posadzki. Za zaprawę wyrównującą płacimy 150 zł. Koszt robocizny to drugie 150 zł, więc całość zamknie się kwotą 300 zł.

Wymiana drzwi wejściowych wraz z ościeżnicą to jeden z największych wydatków. Wybieramy średnią półkę – drzwi stalowe pełne, w cenie 1500 zł. Całkowity koszt wymiany zamknie się kwotą 2200 zł (200 zł ościeżnica, 500 robocizna). Malowanie ścian i sufitu kosztuje nas 450 zł. Ściany malujemy farbą lateksową, zmywalną. Za komplet farb (gruntująca, biała i kolorowa) płacimy w sumie 150 zł. Stawka za robociznę z wcześniejszym przygotowaniem, umyciem ścian i uzupełnieniem ubytków wyniesie nas 20 zł/mkw. Mamy do pomalowania 15 mkw., tym samym płacimy malarzowi 300 zł.

Następnie kładziemy panele podłogowe. Do naszego mieszkania wybieramy panele podłogowe w klasie ścieralności AC4, w cenie 40 zł/mkw. Na panele wydamy 240 zł, razem z podkładem będzie to 280 zł. Listwy przypodłogowe to wydatek 50 zł. W sumie za komplet materiałów na posadzkę płacimy 330 zł. Robocizna (25 zł/mkw.) kosztuje nas 150 zł. Tym samym koszt położenie paneli wynosi 480 zł, a całościowy koszt remontu przedpokoju polegający na położeniu paneli, wymianie drzwi i pomalowaniu ścian kształtuje się na poziomie 3550 zł.

koszt remontu przedpokoju

Pokoje 

Do wyremontowania pozostał nam pokój dzienny o powierzchni 20 mkw. i 10 - metrowa sypialnia. Ponieważ zakres prac w obu tych pomieszczeniach będzie taki sam, zbiorczo policzyliśmy koszty. Instalacja elektryczna: w dwóch pokojach mamy 15 punktów elektrycznych. Wymiana jednego to koszt 60 zł. Tym samym za instalację zapłacimy 900 zł. Decydujemy się również na wymianę lamp sufitowych i montaż kinkietów.  Za dwie lampy sufitowe płacimy 500 zł, a za 2 kinkiety 350. Kolejne 200 zł to koszt montażu. Ostatecznie wymiana instalacji i oświetlenia kosztuje nas 1950 zł.

Wymiana kaloryferów w obu pokojach to kolejne wydane 1000 zł. Wymieniamy też drzwi. W sumie, wraz z robocizną za oba pomieszczenia płacimy 2000 zł.

koszt remontu pokoju

Czas na malowanie. Za komplet farb (grunt, biała, lateksowy kolor) płacimy 170 zł. Do pomalowania mamy 83 metry kwadratowe. Koszt robocizny to w naszym przypadku 830 zł, a z farbami malowanie zamyka się w kwocie 1000 zł.

Zostały jeszcze panele podłogowe. Za 300 zł zrywamy i pozbywamy się starych paneli. Wylewka podłogowa wraz z robocizną to wydatek rzędu 1200 zł (550 zł zaprawa, 650 zł robocizna). Panele podłogowe, te same co w przedpokoju, będą nas kosztować 1200 zł, wraz z listwami progowymi i przypodłogowymi zapłacimy 1500 zł. Do tego doliczamy 200 zł za podkład pod panele.

Pozostaje robocizna. Metr kwadratowy położonych paneli kosztuje 25 zł. Całość wyniesie nas. 750 zł. Ostateczny koszt wymiany podłogi włącznie z wylewką wynosi nas 3950, a całościowy koszt remontu pokojów zamyka się w kwocie 8900 zł.

remont pokoju

Podsumowanie 

Koszt remontu 50 - metrowego mieszkania wyniósł 42 tys. zł, co w przeliczeniu na 1 mkw. daje stawkę 840 zł/mkw. To cena przeciętna. Na rynku spotyka się pakiety wykończeniowe oferowane przez firmy budowlane i deweloperskiego, ze średnimi cenami w przedziale 700 – 1000 zł/mkw. Wersje budżetowe zaczynają się od około 500 zł/mkw. Nasze wykończenie, w którym nie uwzględniliśmy szeregu elementów (np. wymiany oświetlenia w łazience, przedpokoju i kuchni, parapetów, okien) plasuje się w przedziale między wykończeniem budżetowym, a standardowym. Zasadne będzie założenie, że w trakcie inwestycji mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki, na które dobrze jest mieć odłożone przynajmniej kolejne 10 proc. z kwoty kosztorysowej. To oznacza że, by myśleć o remoncie w założonym zakresie, powinniśmy dysponować kwotą około 42 tys. zł. 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: