Jakie mieszkania z dopłatą MdM?

Urszula Hreniak
Urszula Hreniak

Data publikacji: 08.11.2013,

Data aktualizacji: 13.09.2021

Jakie mieszkania z dopłatą MdM?
Sprawdzamy inwestycje, które kwalifikują się do dopłat zgodnie z ustalonymi na I Q 2014 roku limitami cenowymi.

Od początku przyszłego roku młodzi nabywcy będą mogli liczyć na finansowe wsparcie przy zakupie swojego pierwszego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W ogólnym zasobie dostępnych mieszkań te, które spełniają wymogi rządowej inicjatywy, stanowią na tę chwilę nieduży odsetek.

Obliczone na tę chwilę limity cenowe dla programu Mieszkanie dla Młodych są znacznie niższe niż średnie ceny mieszkań we wszystkich dużych miastach. Mimo że oferta tych lokali póki co jest ograniczona, nabywcy, którzy chcieliby skorzystać z programu w jego początkowej fazie, mogliby znaleźć interesujące propozycje.

Nowy Port dla młodych z Wrocławia

Aktualnie ustalony limit cenowy programu MdM dla Wrocławia to 4774 zł. Jedną z inwestycji, w ramach której obecnie dostępne są mieszkania kwalifikujące się do dopłat, jest osiedle Nowy Port firmy INKOM SA.

- W Nowym Porcie kryteria programu Mieszkanie dla Młodych spełnia 49 ze 114 mieszkań, czyli niespełna 43% - mówi Krzysztof Ziajka, prezes zarządu INKOM SA. - Są to mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 45,24 do 75,70 m2. Mimo niskich limitów cenowych, wybór mieszkań w ramach MdM będzie w przypadku naszego osiedla bardzo duży. Dlatego w przyszłości z pewnością będziemy wykorzystywali ten atut naszego osiedla w działaniach promocyjnych. Obecnie zainteresowanie potencjalnych nabywców możliwością skorzystania z programu MdM jest raczej niewielkie. Takie pytania padają sporadycznie, co spowodowane jest niepewnością klientów co do styczniowej prognozy rozpoczęcia działania programu. Znacznie częściej klienci pytają o różne możliwości finansowania zakupu nieruchomości, jak chociażby systemy płatności 10/90 czy 20/80 – dodaje.

Inwestycja ma wiele atutów, które mogą zainteresować młodych nabywców. Zlokalizowana jest w atrakcyjnej części Wrocławia, na styku Sępolna i Swojczyc. W sąsiedztwie znajdują się najbardziej rozbudowane rekreacyjne tereny w mieście: największy park – Park Szczytnicki, Hala Stulecia z Pergolą, ZOO, Las Strachociński, Wyspa Opatowicka, trasy spacerowe i ścieżki rowerowe nad Odrą. Okolice Hali Stulecia potocznie zwane są drugim centrum Wrocławia, budzi więc optymizm fakt, że mieszkania spełniające wymogi programu zlokalizowane są nie tylko na peryferyjnych obszarach miasta. Tylko kilka minut tramwajem jedzie się stąd do Placu Grunwaldzkiego, a jednocześnie samo osiedle zlokalizowane jest w zielonej i cichej okolicy. Nowy Port będzie miał również swój własny, wewnętrzny park. Kolejnym atutem osiedla będzie właśnie zagospodarowanie terenu. W jego obrębie mają powstać placówki edukacyjne, restauracje i inne punkty usługowe.

Kraków – Trzy Ogrody objęte programem

Spośród inwestycji, które obecnie kwalifikują się do programu MdM w Krakowie, na uwagę zasługuje osiedle Trzy Ogrody firmy Orion Investment, w którym ceny wszystkich mieszkań są niższe niż ustalone limity cenowe. Limit ten wynosi dla Krakowa 4895 zł. Wszystkie lokale mieszkalne w ramach inwestycji Trzy Ogrody dostępne są w cenach od 4500 do 4700 zł/m2.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną 184 mieszkania w 23 budynkach ( III –piętrowych). W każdym budynku wielorodzinnym znajdzie się 8 mieszkań (2 na każdej kondygnacji). Będą to mieszkania 2 i 3-pokojowe o powierzchni od 41 do 54 m2. Wszystkie lokale na parterze będą posiadały ogródki, a mieszkania na wyższych kondygnacjach balkony. Budynki położonego w obrębie ulic Taklińskiego i Dębskiego osiedla mają kameralny charakter i przyjazną architekturę. Obecnie trwa budowa pierwszego etapu inwestycji.

Gdańsk – Inpro SA frontem do młodych

W Gdańsku, gdzie stosunkowo sporo lokali mieszkalnych na tę chwilę kwalifikuje się do programu, limit cenowy wynosi 5718 zł. W aż trzech inwestycjach firmy Inpro SA dostępne są oferty odpowiadające temu kryterium. - W aktualnej ofercie Osiedla Jabłoniowa znajdują się już tylko 2 ostatnie mieszkania, których metraż i cena mogłyby zakwalifikować się do programu MdM – mówi Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy Inpro SA. - Cena mieszkania o powierzchni 60,5 mkw. wynosi 4.266 zł brutto za mkw., natomiast mieszkania o powierzchni 60,2 mkw. – 4.374 zł brutto za mkw. Jednak patrząc na duże zainteresowanie naszymi inwestycjami, tych mieszkań może już nie być w nowym roku. Spółka Inpro posiada natomiast dwie inne inwestycje, których mieszkania mogą zakwalifikować się do programu pod względem ceny i wielkości. Według ogłoszonych zasad dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 mkw., natomiast samo mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 mkw. w przypadku lokalu mieszkalnego lub 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. Dla rodzin posiadających co najmniej troje dzieci limity maksymalnej powierzchni zostały powiększone o dodatkowe 10 mkw. Na osiedlu City Park, przy Al. Jana Pawła II w Gdańsku Zaspa, można kupić mieszkania od 5.508 zł brutto. Ich powierzchnia rozpoczyna się od 35 mkw. Obecnie przekazujemy klucze do nowo wybudowanego budynku C. Zakończenie budowy budynku D planowane jest na IV kwartał br., natomiast budynków E i F w 2015 roku. W aktualnej ofercie znajduje się 175 mieszkań. Drugą inwestycją jest osiedle Wróbla Staw mieszkania w Jasieniu, gdzie ceny mieszkań zaczynają się już od 4.536 zł brutto za mkw., a ich powierzchnia wynosi od 26 mkw. Jest to nowość w naszej ofercie, gdzie obecnie w sprzedaży znajduje się 79 mieszkań. Planowany koniec inwestycji to IV kwartał 2014 roku. Myślimy również o dostosowaniu cen mieszkań innych osiedli do wymagań programu MdM – dodaje.

Jak przyznaje Rafał Zdebski, dyskusja na temat ostatecznego kształtu programu w ostatnim czasie na pewno zwiększyła zainteresowanie mieszkaniami pod kątem zakupu z rządową dopłatą do kredytu. Takie inicjatywy zachęcają młodych ludzi do kupna własnego „M”, a co więcej, zasady obejmą nie tylko rodziny, tak jak było poprzednio w programie „Rodzina na swoim”, ale również singli.

Warszawa – mieszkania dla młodych dalej od centrum

W Warszawie do programu Mieszkanie dla Młodych obecnie kwalifikują się mieszkania o cenie nieprzekraczającej 5865 zł/mkw. Ulgą mogą być objęte na przykład wszystkie mieszkania w ramach inwestycji firmy Ama-Bud Zielony Zakątek, zlokalizowanej na osiedlu Tarchomin w dzielnicy Białołęka. Dostępne są tutaj mieszkania w przedziale cenowym od 5390 zł do 5840 zł za metr kwadratowy. Spośród 22 dostępnych na tę chwilę lokali, tylko dwa przekraczają obowiązujące w programie ograniczenie metrażowe. Pozostałe mają metraż od 44 do 75 mkw.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: