Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

20 sierpnia 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Jakie mieszkania w Poznaniu się najlepiej sprzedają?

Jakie mieszkania w Poznaniu cieszą się zainteresowaniem kupujących? Sprawdziliśmy! Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Jakie mieszkania w Poznaniu się najlepiej sprzedają?

Preferencje kupujących dotyczące powierzchni mieszkania, ilości pokoi i położenia lokalu w budynku zależą często od tego, ile nabywca może przeznaczyć na jego zakup. Kluczowe znaczenie ma cena. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu to prawie 7,5 tys. zł i – jak pokazują statystyki RynekPierwotny.pl – to poziom najczęściej wskazywany przez zainteresowanych zakupem własnego M.

Zdecydowana większość osób, które poszukują mieszkania w Poznaniu w portalu RynekPierwotny.pl, wyszukuje lokali, których cena metra kwadratowego mieści się w granicach 7-8 tys. zł (69 proc. wskazań w wyszukiwarce). Cena w przedziale od 8 do 9 tys. zł uzyskała blisko 21 proc. wskazań, a powyżej 9 tys. zł za metr kwadratowy – niecałe 10 proc. Najtańszymi mieszkaniami, których cena nie przekracza 6 tys. zł za metr kwadratowy, zainteresowanych było niecałe 7 proc. użytkowników. Natomiast najdroższe lokale, gdzie cena metra kwadratowego  to już więcej niż 11 tys. zł, interesują zaledwie 1 proc. kupujących.

Dwa pokoje to wciąż standard

Statystyki pokazują także, że w Poznaniu utrzymuje się popyt na mieszkania małe i średniej wielkości. Blisko połowa (49 proc.) zainteresowanych zakupem mieszkania w tym mieście poszukuje lokalu dwupokojowego. 24 proc. wyszukiwań dotyczy mieszkań trzypokojowych, a 18 proc. kawalerek. Tylko 9 proc. kupujących szuka dużego mieszkania, które ma cztery pokoje lub więcej.

Podobnie prezentują się preferencje dotyczące metrażu mieszkań. Najwięcej wyszukiwań dotyczy lokali o powierzchni od 35 do 50 metrów kwadratowych (45 proc.), znacznie mniej, bo 24 proc. szuka mieszkania większego, do 65 metrów kwadratowych. Największe lokale o powierzchni od 65 do 100 metrów kwadratowych zainteresowały tylko 12 proc. poszukujących własnego M w Poznaniu.

mieszkanie dwupokojowe poznań

Wysokie piętra atrakcyjne dla nielicznych

Najbardziej atrakcyjne rynkowo budownictwo mieszkaniowe w Poznaniu sięga co najwyżej czwartego piętra. Mieszkania na pierwszym piętrze poszukuje aż 45 proc. użytkowników portalu RynekPierwotny.pl, lokalu na drugim piętrze wyszukuje 15 proc., a na trzecim i czwartym piętrze po 12 proc. Na piąte i szóste piętro przypada odpowiednio 7 proc. i 5 proc. wyszukiwań, a wyższe kondygnacje pojawiają się w preferencjach kupujących bardzo rzadko.

Statystyki RynekPierwotny.pl pokazują również, że w stolicy Wielkopolski kupujący są skłonni poczekać na klucze do własnego mieszkania nawet ponad rok. Co trzeci potencjalny nabywca preferuje inwestycje, które zakończą się w terminie od 12 do 24 miesięcy. 22 proc. poszukujących mieszkania wskazuje na termin zakończenia budowy na okres od 6 do 12 miesięcy, 12 proc. osób chciałoby otrzymać klucze do nowego mieszkania najpóźniej w ciągu pół roku, a 11 proc. w ciągu 3 miesięcy. Mieszkania oddanego do użytkowania poszukuje 19 proc. użytkowników portalu.

Mieszkania na pierwszym piętrze Poznań

Jak ma się popyt do podaży?

Oferta deweloperów działających na poznańskim rynku nieruchomości pozwala na wybór optymalnej opcji. Mieszkania gotowe stanowią blisko 12 proc. oferty prezentowanej na stronie RynekPierwotny.pl (prawie 600 lokali w 39 inwestycjach), a najczęściej preferowane (zakończenie budowy w terminie od 12 do 24 miesięcy) to 21 proc. oferty – ponad tysiąc mieszkań do wyboru.

Można przyjąć, że idealne mieszkanie dla poszukujących lokali w Poznaniu ma następujące parametry: cena metra kwadratowego do 8 tys., pierwsze lub drugie piętro, powierzchnia od 35-50 merów kwadratowych, 2 pokoje. Do wyboru pozostaje ponad 100 mieszkań w 22 lokalizacjach, głównie na Wildzie i w dzielnicy Stare Miasto, ale są wśród nich także inwestycje na Jeżycach, Grunwaldzie i Nowym Mieście. W sumie w Poznaniu deweloperzy oferują za pośrednictwem portalu RynekPierwotny.pl blisko 5 tys. mieszkań w 111 lokalizacjach.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy