Jesienne aranżacje w domu i ogrodzie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 29.09.2020, Data aktualizacji: 07.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Jesień w domu i ogrodzie
Jesień to idealna pora na zmianę aranżacji i prace porządkowe w naszych domach i ogrodach. W jaki sposób szybko i sprawnie je przeprowadzić? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Wbrew temu, że jesienna aura nie zachęca do aktywności, większość z nas z nadejściem jesieni pragnie zmienić coś w swoim otoczeniu. Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji jedynie ciasne mieszkanko czy dom z ogrodem, warto przygotować dostępną przestrzeń na nadejście chłodniejszych dni oraz w dalszej ogrodniczej perspektywie na nadejście… wiosny!

Prace wykonane właśnie teraz z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • od czego rozpocząć jesienne porządki
  • jakie kolory będą cieszyły się największą popularnością tej jesieni
  • jak przygotować ogród na nadejście złotej pory roku 

Jesienne aranżacje - podstawowe zasady

Jesienne aranżacje wnętrz to przede wszystkim pomieszczenia skąpane w bordo i granacie. Te dwa kolory jednoznacznie kojarzą się z czasem, kiedy wieczory stają się coraz dłuższe i więcej czasu spędzamy w domu. Aby umilić ten czas warto zadbać o jesienną aranżację balkonu i zasadzić na nim astry, wrzosy czy pelargonie. Jesienne aranżacje ogrodu najlepiej zacząć od prac porządkowych: zebrania plonów, oczyszczenia ogrodu ze zbutwiałych liści i gałązek oraz zasadzenia bylin, traw i wybranych warzyw. Wszystkie rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nimi także w nadchodzącym roku.  

Jesienne porządki w domu

Koniec lata i początek jesieni to najlepszy moment na rozpoczęcie przygotowań do sezonu jesienno-zimowego. Jesienne porządki w domu to nie tylko prace porządkowe, ale też zmiana garderoby, akcesoriów i niewielkie remonty. Jak najlepiej przygotować się na najbliższe miesiące? Pomoże nam w tym harmonogram, dzięki któremu sprawnie wykonamy wszystkie niezbędne czynności.

Harmonogram prac porządkowych

Harmonogram jesiennych prac porządkowych

Jesienne porządki w domu warto zacząć od spisania najważniejszych obowiązków. Pomoże nam to nie tylko przygotować harmonogram prac porządkowych, ale i sprawiedliwie rozdzielić obowiązki wśród wszystkich domowników. Poza tym, odpowiednio sporządzona lista zachęci nas do wcześniejszego zabrania się do pracy i nieodkładania spraw na ostatnią chwilę.

Prace porządkowe można zacząć w dowolnym pomieszczeniu, ale z racji tego, że wraz ze zmianą pór roku, zmienia się także nasza dieta, w pierwszej kolejności warto przeorganizować swoją kuchnię. Przesuńmy w głąb szafek wysokie szklanki na zimne napoje i pucharki na lody, wyeksponujmy za to naczynia żaroodporne, formy do ciast i kubki. Przy okazji sprawdźmy również ich stan i jeśli wystąpi taka potrzeba, wymieńmy uszkodzone elementy zastawy i ewentualnie dokupmy nowe. Uzupełnienia będzie także wymagać szuflada z przyprawami. W jesiennych przepisach nie może zabraknąć imbiru, cynamonu czy goździków, których aromat z pewnością uprzyjemni długie wieczory.

W aranżacji sypialni i salonu najważniejsza jest wymiana wszelkich tekstyliów. W celu pozbycia się roztoczy letnie poduszki, kołdry, koce i dywany należy wyprać (jeśli jest taka możliwość najlepiej chemicznie) i wyjąć z szaf grubsze pierzyny czy pościel w jesiennych barwach.

Przed zimą warto dokładnie wyszorować okna i ramy. Gdy nadejdą pierwsze mrozy będzie to znacznie trudniejsze, a wyglądanie przez brudne okna do nastania wiosny zdecydowanie nie jest miłą perspektywą. Z tego samego powodu należy zadbać o balkony -  poza schowaniem krzesełek i leżaków warto umyć kostkę i balustrady, by bród nie towarzyszył nam przez następne miesiące. Jesienne porządki należy zakończyć odpowiednim zabezpieczeniem roślin ogrodowych.

Jesienne przyprawy

Organizacja garderoby na jesień

Im bliżej końca lata, tym częściej zastanawiamy się, jak urządzić garderobę tak, aby jak najlepiej służyła nam jesienią. Pierwszy krok jest zawsze taki sam - należy wyjąć wszystkie letnie ubrania i posegregować je na te, które mogą przydać nam się w chłodniejsze dni i te, które przez najbliższe miesiące nie będą potrzebne. Należy je wyprać, wyprasować i schować do worków lub pudełek (dobrym wyjściem są pojemniki próżniowe, które pomogą nam zaoszczędzić dużo miejsca, co jest szczególnie ważne, gdy zastanawiamy się, jak urządzić garderobę w małym mieszkaniu).

Jesienne ubrania z zeszłego roku również warto przejrzeć. Wełniane swetry z pewnością będą miały zmechacenia, które można ogolić golarką do ubrań, buty należy wyczyścić i w razie konieczności oddać do szewca. Nie warto przechowywać zbyt wielu ubrań przeznaczonych do chodzenia „po domu” – zagracają naszą szafę, a zwykle i tak chodzimy tylko w kilku ulubionych kompletach. Znoszonych rzeczy warto się pozbyć, by zrobić miejsce na płaszcze i zimowe kurtki.

Aranżacja wnętrza na jesień

Jesienne kolory ścian

Jesienne kolory

Co rok projektanci wnętrz zalecają użycie w swoich aranżacjach kolorów inspirowanych polską złotą jesienią. Są to musztardowa żółć, miodowa pomarańcz, różne odcienie brązu i zgaszona zieleń. Jednak w tym sezonie największą popularnością cieszą się klasyczne połączenia - bordo i granat.

Nie są to najłatwiejsze barwy, nieumiejętnie zastosowane mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie, ale bordowy kolor ścian idealnie pasuje do salonu i gabinetu, gdyż uważany jest za wyjątkowo wytworny. Salon w granacie i bordo doskonale prezentuje się w wydaniu klasycznym - w zestawieniu z beżami, żółciami i brązami oraz w wersji bardziej nowoczesnej - będzie mocnym i wyrazistym akcentem. Jaki kolor do bordowego? Ten szlachetny kolor świetnie pasuje do bliskich sobie barw takich jak burgund, wiśniowa czerwień czy śliwkowy fiolet oraz tych nieco ciemniejszych – butelkowej zieleni, czerni czy granatu. Sypialnia bordo może być zarówno skąpana w czerwieniach i zieleni, jak i rozświetlona bielą i beżem.

Granatowe i bordowe ściany pięknie będą się prezentować w towarzystwie złota, jednak jest to połączenie, które może zdominować pozostałe akcenty kolorystyczne. Jeśli zależy nam na nieco subtelniejszym efekcie, możemy zdecydować się na zestawienie z pastelami - różem, beżem, bielą lub szarościami. Jaki kolor do bordo? To zależy od zamierzonego efektu.

Wiele osób zastanawia się jak uzyskać kolor bordowy, by nie przechodził w burgund lub śliwkę. Najlepiej poprzez mieszankę czerwieni i brązu, która pozwoli nam dobrać odpowiedni odcień. Jeśli bordowe ściany w pokoju są dla nas nieco przytłaczające, warto zdecydować się na jedną bordową ścianę w salonie. Można na niej pięknie wyeksponować rodzinne fotografie lub ulubione obrazy. Bez względu na porę roku, bordowy salon to zawsze dobry pomysł.

A co z granatem w salonie? Z jakim kolorem łączyć granat? Zasady są podobne. Tak ciemne pomieszczenia zawsze warto ożywić jaśniejszymi akcentami. Jesienne kolory ścian to jednak nie tylko te dwa kolory, ale i skandynawskie biele, beże czy szarości. W tym sezonie wciąż warto postawić na sypialnię w beżu i bieli lub salon w szarościach i beżach z dodatkiem ciemniejszych kolorów na roletach, kocach czy pościelach.

Jesienne kolory

Ciepłe tkaniny

Ciągłe zmiany temperatury i coraz mniej słońca sprawiają, że jesienią mamy ochotę otulać się puszystymi swetrami i kocami a także wykorzystać ciepłe tkaniny w aranżacji wnętrz. Architekci zgodnie przyznają, że rola dobrze dobranych tekstyliów jest nie do przecenienia.

Kiedy poranki stają się coraz zimniejsze, nie ma nic lepszego niż ciepły, puszysty dywan. Sklepy wnętrzarskie oferują szeroki wybór dywanów z włókien naturalnych (wełny, bawełny, jedwabiu, sizalu, juty i skóry) lub sztucznych. Dywan powinniśmy wybierać nie tylko zgodnie z naszymi upodobaniami, ale także jego przeznaczeniem. W przedpokoju, kuchni i łazience gromadzi się dużo zanieczyszczeń i wilgoci, więc warto kupić dywan o krótkim włosiu i antypoślizgowym spodzie, za to w sypialni i salonie możemy postawić na dywan futro - miękki i o długim włosiu. We wszystkich pomieszczeniach możemy postawić na jeden duży dywan lub kilka mniejszych, inną opcją jest wykładzina, którą można pokryć podłogi w niemalże każdym domowym pomieszczeniu.

Jesienią ciepłe koce i pledy przestają już pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną. Największą popularnością cieszą się koce z wełny, które dalej dzielimy według typu użytej wełny i splotu. W sklepach najczęściej spotyka się koce z owczej wełny, które mają właściwości termoregulacyjne i zapewniają w miarę stałą temperaturę. Jeśli chodzi o wartość designerską, projektanci polecają koce z wełny czesankowej zwane również chunkyknit. Są to koce o grubym splocie wykonywane z sierści różnych zwierząt: najczęściej owcy, lamy lub wielbłąda. Niestety są ciężkie i łatwo się mechacą, nie jest to także najtańsze rozwiązanie, choć pocieszające jest to, że taki koc można wykonać samemu. W sieci bez problemu znajdziemy tutoriale instruujące, jak zrobić koc z wełny czesankowej.

Nieco tańszym i bardziej praktycznym wyjściem jest koc z wełny merynosa, która jest gęsta, miła w dotyku i gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Obecnie wśród jesiennych pledów triumfy święcą głównie koce plecione, zwłaszcza koce plecione w warkocz. Możemy zdecydować się również na koc futrzany. Taki koc futrzak jest niezwykle miły w dotyku i stanowi idealne uzupełnienie eleganckich wnętrz. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się koce sherpa - z jednej strony składające się z gładkiej, pluszowej mikrofibry, z drugiej posiadające strukturę baranka. Ich dużą zaletą jest nietylko stosunkowo niska cena, ale również szeroki wybór wzorów, motywów i kolorów.

Jesienny klimat - akcesoria

Gdy dni stają się coraz krótsze i bardziej ponure, prawdziwie jesienny klimat wprowadzą do naszego domu lampy, świece i lampiony. Warto zdecydować się na kilka źródeł światła. Nic tak nie zapewnia rodzinnej atmosfery, jak klimatyczne oświetlenie. W tym sezonie warto postawić przede wszystkim na świece zapachowe, które dodatkowo rozpieszczą nasze zmysły. Na jesień warto wybrać te z nutą cynamonu, przypraw korzennych, wanilii czy owoców leśnych. Aby jak najlepiej dopasować akcesoria do naszych wnętrz, warto kupić świece ozdobne lub samodzielnie zrobić świece diy.

Jeśli nie odpowiada nam zapach parafiny, możemy zdecydować się na znacznie bardziej ekologiczne świece sojowe i te wykonane z wosku pszczelego. Wosk sojowy jest naturalny, nietoksyczny, biodegradowalny i wydajny - może palić się nawet do 50% dłużej niż tradycyjne świeczki. Świece woskowe słyną z niepodważalnych walorów estetycznych i prozdrowotnych - jonizują powietrze, działają łagodząco na choroby płuc i górnych dróg oddechowych oraz pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Ogromnym hitem są świece z wosku pszczelego diy, które sprawdzają się jako ozdoba domu. Możemy je wręczyć także znajomym - będzie to świetny pomysł na prezent do nowego domu, zwłaszcza jeśli dorzucimy też ozdobne lampiony. Lampiony na świece i oświetlenie led to niewielkie i stosunkowo tanie dodatki, które w łatwy sposób pomogą nam zmienić wystrój pomieszczenia. Ciekawą ozdobą mogą być także różnokolorowe cotton balls, czyli lampki zamknięte w kolorowych bawełnianych kulach, tworzących girlandy.

Dekoracyjnym hitem jesieni są także kubki. O tej porze roku nic nie smakuje tak dobrze, jak ciepła kawa lub herbata w kubku termicznym, ubranym w sweter zatrzymujący ciepło. Wielbiciele grzańca powinni zaopatrzyć się w dzbanek z podgrzewaczem - idealny na długie spotkania ze znajomymi. Świetnym uzupełnieniem jesiennych aranżacji będzie rękodzieło, zwłaszcza rękodzieło diy - lampiony, stroiki, świece, które podkreślą zmianę pory roku. W październiku najbardziej popularne są ozdoby z dyni, które możemy wykonać samodzielnie. Jak zrobić ozdoby z dyni? Koniecznością jest wydrążenie owocu. Poza tym ogranicza nas wyobraźnia.

Jesienne dekoracje

Jesienna aranżacja balkonu i tarasu

Jesienny balkon może być równie kolorowy co wiosenny i letni. Najlepsze kwiaty na jesienny balkon to astry, wrzosy, chryzantemy, pelargonie, petunie i surfinie, które kwitną na żółto, czerwono, pomarańczowo, bordowo. Jesienny taras warto udekorować także kwitnącymi jesienią owocami: dynią, jabłkami, owocami jarzębiny, głogu i dzikiej róży.

Wymienione wyżej rośliny są łatwe w uprawie i możemy dowolnie aranżować nimi swoje tarasy, jedynym problemem może być wybór odpowiedniej osłony na balkon. Jakie zadaszenie tarasu wybrać - markizy czy pergole? Przed bocznymi podmuchami wiatru ochronią nas drewniane parawany, zasłony pleksi czy przepierzenia z naturalnych włókien lub ażurowe balustrady. Niektóre kwiaty na balkon wymagają też owinięcia w chochoły wykonane ze słomianek, które mogą mieć także wartości dekoracyjne. Kwiaty, których nie trzeba dodatkowo zabezpieczać, warto przesadzić do ozdobnych doniczek na balkon.

Jesień w ogrodzie

Porządki w ogrodzie na jesień mogą być dość czasochłonne. Kalendarz ogrodnika pęka w szwach, a efekt jesiennych prac w ogrodzie będzie najlepiej widoczny właśnie na wiosnę. Jeśli marzy się nam urocza jesień w ogrodzie, plan miesięczny to najlepszy sposób na uporządkowanie prac w taki sposób, żeby zdążyć ze wszystkimi obowiązkami przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, co robimy w ogrodzie na jesień, co posadzić na działce i jak o to dbać.

Jesień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika - wrzesień

Jesień w ogródku warzywnym jest najbardziej pracowita we wrześniu, bo należy zebrać warzywa ciepłolubne (paprykę, pomidory, ogórki), korzeniowe (marchew, pietruszkę, buraki i seler) oraz dynię, cukinię, kabaczek oraz plony owocowe takie jak jabłka, maliny, śliwki, jeżyny i winogrona. Co sadzić we wrześniu? Kiedy sadzić byliny? Kiedy siać trawę na jesień? Od tego miesiąca do pierwszych przymrozków można sadzić buraki, szpinak, roszponkę i rośliny cebulkowe (krokus, narcyz, przebiśnieg, tulipan). Jest to też dobry czas na jesienny wysiew trawy. Kwiaty kwitnące we wrześniu to aksamitka, goździk, nagietek, nasturcja, begonia, dalia, wrzos i hortensja. Przycinanie hortensji ogrodowej na jesień wykonuje się pod koniec lata lub na początku września, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą.

W tym miesiącu warto zadbać o odpowiednie nawożenie roślin.  Nawozy jesienne na działkę zawierają fosfor, potas, miedź, bor, żelazo i mangan i mają za zadanie zabezpieczyć rośliny na zimę.

Kalendarz ogrodnika - październik

Prace w ogrodzie na jesień przybierają na intensywności właśnie w październiku. Kwiaty w październiku są wciąż piękne, a dodatkowo możemy dosadzić nowe. Co sadzić w październiku? Wciąż można sadzić byliny i rośliny zrzucające liście na zimę oraz trawy bez zastanawiania się, czy trawy ozdobne można sadzić jesienią. Kwiaty na jesień w ogrodzie są takie same, jak we wrześniu.

Wrzesień i październik to dobre miesiące na jesienne cięcie winorośli. To, jak przycinać winogrona na jesień zależy od kilku czynników, ma to na celu zabezpieczenie roślin przed zimą. Należy zadbać także o przycinanie drzew i krzewów jesienią. Październik to też najlepszy czas, kiedy można sadzić maliny jesienne, bo z pewnością się teraz dobrze ukorzenią.

Kalendarz ogrodnika - listopad

Listopad w ogrodzie to ostatni moment, aby przygotować rośliny na nadejście zimy. Co sadzić w listopadzie? Wciąż można sadzić warzywa ozime: marchew, pietruszkę i koper. Opryski drzew jesienią najlepiej wykonać właśnie teraz, zwłaszcza jeśli decydujemy się na opryski miedzianem i mocznikiem. W listopadzie czekają nas ostatnie prace w ogrodzie na jesień - porządkowe i zabezpieczające. Jeśli to zrobimy, możemy mieć pewność, że jesień na działce będzie piękna.

Jesienny klimat

Jesień to piękny czas zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Nawet jeśli przygotowanie na nadejście tej pory roku wymaga nieco pracy, efekt często przechodzi najśmielsze oczekiwania. Tymczasem warto nacieszyć się tą niezwykłą porą roku w jesiennym ogrodzie z kubkiem grzanego wina i wełnianym kocem.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Ogrodolandia

    Piękne fotografie! Warto również jesiennie zaaranżować w takim jesiennym klimacie rośliny doniczkowe na tarasie czy balkonie. :) Stworzy to spójną całość!

    2 października 2020, 11:44

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: