Jak oszczędzać wodę i płacić niższe rachunki za jej zużycie?

Komunikacja+
Komunikacja+

Data publikacji: 09.09.2021,

Data aktualizacji: 09.09.2021

Jak oszczędzać wodę?
Jakie rozwiązania pozwolą nam na zmniejszenie zużycia wody? Czy warto odzyskiwać deszczówkę? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Statystyczny Polak każdego dnia zużywa bezpośrednio aż 92 litry wody[1], a konsumując towary – prawie 3,9 tysięcy litrów[2]. Tymczasem jej zasoby są w Polsce jednymi z najuboższych w Europie. Oszczędzając wodę, możemy nie tylko powstrzymać groźny trend zbliżający nas do tzw. water stress, ale także sporo zaoszczędzić. Rynek oferuje dziś coraz więcej praktycznych rozwiązań – niektóre z nich można samodzielnie zainstalować w swoim mieszkaniu, a wprowadzenie innych to zadanie ekologicznych deweloperów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

W Polsce, na jednego mieszkańca, przypada rocznie około 1800 m³ wody[3]. I choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dane te są wręcz zatrważające. Zbliżają nas bowiem nieuchronnie do zagrożenia deficytu wody, którego próg określony jest na poziomie 1700 m³ na mieszkańca. W całej Europie mniej wody niż w Polsce jest tylko w Czechach, na Malcie i na Cyprze, a europejska średnia wynosi 5000 m³[4] na jedną osobę, czyli jest 2,5 razy wyższa niż w Polsce. W walce z tym niepokojącym trendem może pomóc tylko jedno – zmiana podejścia do tego, jak woda jest przez nas wykorzystywana w codziennym życiu.

Proste rozwiązania na oszczędność wody w mieszkaniu

Rynek oferuje dziś coraz więcej prostych i przystępnych rozwiązań, które świadomi użytkownicy mogą samodzielnie zastosować w swoich mieszkaniach. Są to urządzenia, które pomagają minimalizować wykorzystanie wody, co ma konsekwencje nie tylko środowiskowe, ale również ekonomiczne.

Odpowiednie baterie kuchenne i łazienkowe

Można zacząć choćby od wymiany lub wyboru – w przypadku nowego domu lub mieszkania – odpowiednich baterii kuchennych i łazienkowych. Wybierając te jednouchwytowe, termostatyczne lub automatyczne (bezdotykowe), można zaoszczędzić nawet do 40% wody w skali roku. Wynika to ze skróconego czasu potrzebnego na wyregulowanie wielkości strumienia i temperatury wody.

Dobrym rozwiązaniem są również baterie wyposażone w przycisk eko, który umieszczony jest z boku lub z tyłu baterii i pozwala na poruszanie jej głowicą w ograniczonym zakresie. Dzięki temu strumień wody może zostać zmniejszony nawet o 40%, co w zupełności wystarczy np. do umycia rąk.

Jak oszczędzać wodę

Perlator, reduktor i model podwójnego spłukiwania

By oszczędności były jeszcze większe, warto również zamontować na końcówce baterii tzw. perlator czyli małą nakładkę w kształcie sitka, której zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie, że z kranu płynie więcej wody niż w rzeczywistości.

Ilość zużywanej wody na potrzeby higieniczne można również łatwo zredukować wybierając słuchawki prysznicowe z ogranicznikiem przepływu wody. Taki reduktor sprawi, że strumień zmniejszy się nawet z 20 do 7 litrów na minutę. W przypadku toalet – dobrym i prostym rozwiązaniem może być wymiana tradycyjnej spłuczki kompaktowej na model z podwójnym systemem spłukiwania. Dzięki temu zamiast zużywać każdorazowo 9 litrów wody, zużyjemy tylko 6 lub 3 litry.

Warto również wspomnieć o regularnych przeglądach hydraulicznych. Taką inspekcję w podstawowym zakresie można przeprowadzić nawet samodzielnie. Wystarczy odczytać stan liczników i sprawdzić go ponownie po 2 godzinach, nie korzystając w tym czasie z wody. Co ciekawe, Gdyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa obliczyła kiedyś, że cieknąca z kranu zimna woda to strata 5 zł miesięcznie, a w przypadku ciepłej wody – 11 zł[5]na jedno gospodarstwo domowe.

Odzyskiwanie deszczówki i zmiękczanie wody na nowoczesnych osiedlach

Stojąc przed wyborem zakupu nowego mieszkania, warto przyjrzeć się, jakie i czy w ogóle, rozwiązania oszczędzające wodę zostały wprowadzone na interesującym nas osiedlu. Świadomi deweloperzy coraz częściej przykładają wagę do tej kwestii, stawiając ją na równi z oszczędzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

Inwestując w rozwiązania pozwalające zaoszczędzić wodę, deweloperzy koncentrują się m.in. na jak maksymalizacji lokalnego zagospodarowania deszczówki, instalując na terenach osiedli zbiorniki retencyjne na wodę opadową. Takie rozwiązania przy swoich budynkach mieszkalnych już od lat wykorzystuje Skanska.

- Zbiorniki retencyjne i skrzynki rozsączające to niemal standardowe rozwiązania w naszych projektach. Dzięki nim deszczówka może być wykorzystywana zarówno do podlewania osiedlowej zieleni, jak i do zasilania np. myjek rowerowych, z których korzystają mieszkańcy. Szacuje się, że wprowadzanie tego typu infrastruktury pozwala przeciętnie na ograniczenie zużycia wody z sieci o kilkanaście procent w skali roku. – tłumaczy Artur Łeszczyński, menadżer ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Co ciekawe, na warszawskim Osiedlu Jaśminowy Mokotów Skanska zainwestowała dodatkowo w zbiornik retencyjny, który pozwala nie tylko zagospodarować wodę opadową, ale również stanowi ważną część zielonej strefy powyższej inwestycji, idealnie wpisując się w idee ekologicznego i przyjaznego projektowania.

Woda szara – sposób na ogromne oszczędności

Woda z odzysku, czyli tzw. „woda szara” to kolejny sposób, pozwalający na ogromne oszczędności wody i pieniędzy. To technologia, która wykorzystuje wodę zużytą np. podczas mycia zębów lub kąpieli czy prysznica do spłukiwania toalet, a dzięki temu pozwala w dużym stopniu ograniczyć wykorzystanie wody z sieci wodociągowych – w skali 25-30% (dane GUS – zużycie wody w gospodarstwie domowym na potrzeby spłukiwania toalet).

Systemy odzysku „szarej wody” świetnie sprawdziły się już w budynkach komercyjnych, w których oszczędność w konsumpcji wody sięga poziomu nawet 25-30%. To technologia, która z całą pewnością zrewolucjonizuje podejście do projektowania budynków mieszkalnych. Widzimy duży potencjał w podobnych rozwiązaniach i w niedalekiej przyszłości planujemy wdrożyć takie systemy w naszych budynkach – dodaje Artur Łeszczyński ze spółki mieszkaniowej Skanska.

 

 

[1] Główny Urząd Statystyczny

[2] Rankomat.pl Dzienny ślad wodny mieszkańców wybranych państw w litrach

[3] Małgorzata Gutry-Korycka, Andrzej Sadurski, Zbigniew W. Kundzewicz, Joanna Pociask-Karteczka, Lesław Skrzypczyk Zasoby wodne i ich wykorzystanie, NAUKA 1/2014 

[4] Europejska Agencja Środowiskowa (EEA)

[5] https://wyborcza.biz/biznes/7,147743,21835788,jak-oszczedzac-wode-i-placic-mniejsze-rachunki.html

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: