Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

8 listopada 2018

Oddaj swój głos!

Idealne mieszkanie w Poznaniu. Jakich lokali poszukują kupujący?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl ujawniają na podstawie danych jakie mieszkania są najczęściej poszukiwane w Poznaniu. Która dzielnica zyskuje na popularności?

Idealne mieszkanie w Poznaniu. Jakich lokali poszukują kupujący?

Najważniejsze czynniki brane pod uwagę przy zakupie mieszkania to cena i lokalizacja. O ile kwota do dyspozycji kupującego często zależy od zdolności kredytowej i determinuje wybór dotyczący metrażu i standardu nieruchomości, to pozostałe kwestie są najczęściej wynikiem preferencji nabywcy. Które dzielnice miasta najczęściej wybierają osoby poszukujące własnego M w Poznaniu? Jak trafić w potrzeby kupujących?

Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że wśród miast wojewódzkich Poznań zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby inwestycji i lokali dostępnych w sprzedaży. W ofercie portalu jest prawie 4100 mieszkań w 101 inwestycjach zlokalizowanych w Poznaniu. Więcej inwestycji odnotował jedynie Wrocław (175), Kraków (214) i Warszawa (465), a mniej Łódź (91) i Gdańsk (70). Średnia cena mieszkania oferowanego do sprzedaży w Poznaniu poprzez RynekPierwotny.pl to 7031 zł za m2.

Uruchamianie nowych projektów deweloperskich w warunkach szerokiej oferty konkurencyjnej wymaga dobrego dopasowania parametrów do oczekiwań rynku. Celowanie w konkretne oczekiwania, ogranicza ryzyko związane ze zbyt długim prowadzeniem sprzedaży i kosztami, które generuje przedłużająca się komercjalizacja projektu. Odpowiedź na pytanie, jakich mieszkań poszukują zainteresowani nabyciem lokalu w stolicy Wielkopolski, staje się dla deweloperów punktem wyjścia do uruchamiania nowych inwestycji. Gdzie znaleźć takie dane? Oto porcja wartościowych informacji o preferencjach potencjalnych klientów w Poznaniu na podstawie danych RynekPierwotny.pl (III kwartał 2018).

Grunwald bije rekordy

Co czwarty poszukujący mieszkania w stolicy Wielkopolski jako preferowaną dzielnicę wskazuje Grunwald. Wybór nie dziwi, bo ta część Poznania pozwala mieszkańcom na wygodny dojazd i wyjazd z miasta, niemal w każdym kierunku. Grunwald położony jest w południowo-zachodniej części Poznania, w pobliżu obwodnicy w ciągu autostrady A2 (wschód-zachód), a dogodną komunikację północ-południe zapewnia łatwy dostęp do drogi ekspresowej S11. Komunikację z centrum zapewniają trzy główne ulice: Bukowska, Grunwaldzka i Głogowska. A wszystko wskazuje na to, że wkrótce ruszy budowa nowej linii tramwajowej, która ułatwi mieszkańcom dojazd do pracy i szkoły. Nowa linia połączy rejon ul. Rejmonta i Hetmańskiej z Os. Kopernika.

Na drugim miejscu pod względem preferencji poszukujących są - niemal ex aequo – dwie dzielnice położone w różnych częściach miasta: Jeżyce (19,5% poszukujących) i Wilda (19%), a na trzecim dwie sąsiadujące: Stare Miasto (18,5% poszukujących) i Nowe Miasto (18%).

Metraż, a układ pomieszczeń

Preferencje kupujących dotyczące metrażu i układu pomieszczeń w mieszkaniu są wyraźne: kupujący koncentrują się na lokalach 2-pokojowych (34% poszukujących) i 3-pokojowych (35%), ale preferowany metraż mieści się w przedziale 36 do 65 m2 (53% poszukujących). Co to oznacza? Osoby preferujące małe mieszkania (o powierzchni ok. 40 m2) najprawdopodobniej oczekują 2-pokojowego układu pomieszczeń. Podobnie z większymi lokalami (50-60 m2) – układ pomieszczeń powinien przewidywać 3 pokoje, z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb (czyli 2-pokojowego układu). Wtedy oferta staje się bardziej uniwersalna i lepiej odpowiada na potrzeby rynku. Dokładny podział preferencji osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Poznaniu pod względem liczby pokoi przedstawia się następująco (na podstawie wyszukiwań w portalu RynekPierwotny.pl):

 • 1 pokój: 10,5%
 • 2 pokoje: 34%
 • 3 pokoje: 35%
 • 4 pokoje: 17,5%
 • 5 pokoi i więcej: 3%

Rozkład wyszukiwań według metrażu lokali:

 • do 25 m2: 5% 
 • 26-35 m2: 10% 
 • 36-50 m2: 26,5%
 • 51-65 m2: 26,5%
 • 66-80 m2: 22%
 • 81 m2 i więcej: 10 %

Osoby poszukujące kawalerek w Poznaniu stanowią 10,5% użytkowników, 17,5% to zainteresowani zakupem 4-pokojowego mieszkania, a tylko 3% poszukuje mieszkania co najmniej 5-pokojowego. Co ciekawe, aż 5% osób zorientowanych na poznański rynek nieruchomości szuka mieszkania o powierzchni do 25 m2, a firmy deweloperskie działające w Poznaniu coraz śmielej inwestują w mikroapartamenty. W mieście powstały już pierwsze budynki złożone wyłącznie z mieszkań o powierzchni ok. 20 m2, budowane z myślą o studentach, osobach rozpoczynających pracę i samodzielne życie w Poznaniu oraz tych, którzy inwestują w mieszkania na wynajem.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy