Dostępność mieszkań w Poznaniu

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 23.08.2019,

Data aktualizacji: 03.11.2021

4 minuty czytania
Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów
Dostępność mieszkań w Poznaniu
Gdzie w Poznaniu powstaje najwięcej apartamentów? W której dzielnicy najlepiej szukać kawalerek? Analizujemy ofertę i dostępność mieszkań w Poznaniu.

Tylko 3% mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów działających w Poznaniu to mieszkania gotowe do zamieszkania. Aby wprowadzić się do nowego mieszkania w stolicy Wielkopolski, w większości przypadków trzeba poczekać ponad rok. Tymczasem mieszkań w całej ofercie poznańskiego rynku przybywa, a średnie cena ofertowa nieznacznie rośnie. Boom na poznańskim rynku mieszkaniowym trwa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jaka część Poznania nazywana jest dzielnicą kawalerek
 • gdzie znajduje się najwięcej inwestycji
 • ile kosztują poznańskie mieszkania 

Pierwsze półrocze 2019 roku na poznańskim rynku pierwotnym upłynęło pod znakiem powiększania oferty – mieszkań na sprzedaż przybyło, a ceny ofertowe nowych lokali nie spadły (a nawet nieznacznie wzrosły), co oznacza, że deweloperzy nie narzekają na brak zainteresowania ze strony kupujących i konsekwentnie realizują plany inwestycyjne.

Sprzedaż na wczesnym etapie

Popyt na nowe mieszkania jest na tyle wysoki, że od dłuższego czasu lokale sprzedają się na bardzo wczesnym etapie budowy i są wprowadzane do oferty na dłużej niż dwa lata przed spodziewanym terminem oddania do użytkowania. Na wprowadzenie się do nowego mieszkania trzeba w większości przypadków poczekać dłużej rok, a część mieszkań w ofercie deweloperów to projekty, w których nie rozpoczęto jeszcze prac budowlanych.

Na 5463 mieszkania oferowane w serwisie RynekPierwotny.pl zaledwie 168 to lokale gotowe do użytkowania. Blisko połowa oferty (aż 1900 mieszkań) to lokale, których przewidywany termin oddania do użytkowania to rok lub krócej. A większość, czyli blisko 2270 mieszkań, zostanie przekazane nabywcom nie wcześniej niż za rok, ale nie później niż za dwa lata. Ponad 1100 mieszkań to lokale na które trzeba poczekać dłużej niż dwa lata, czyli – jak można wywnioskować – znaczna część z nich to projekty dopiero na etapie organizacji budowy lub na wczesnym etapie prac budowlanych.

Jeśli w analizie uwzględnimy domy, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. W przypadku nowych domów na sprzedaż aż 76% oferty to nieruchomości oddane do użytkowania, zatem udział projektów gotowych rożnie do 5% (całej oferty mieszkań i domów w Poznaniu).

Struktura oferty nowych mieszkań i domów dostępnych w Poznaniu według terminu oddania do użytkowania w na koniec I i II kwartału 2019 (w %)
 

I kwartał 2019

II kwartał 2019

Oddane do użytkowania

 6

5

Do 3 miesięcy

 9,4

14,2

Do 6 miesięcy

 18,2

21,5

Do roku

 36,5

37,2

Do 2 lat

 71,5

80

Powyżej 2 lat

28,5

19,8

Źródło: RynekPierwotny.pl

Stare Miasto dzielnicą apartamentów

Pod względem ilości mieszkań wprowadzonych do oferty niezmiennie królują dwie dzielnice: Stare Miasto i Nowe Miasto. W serwisie RynekPierwotny.pl na Stare Miasto przypada aż 1922 mieszkań z oferty poznańskiego rynku, czyli 35%. Najwięcej ofert to mieszkania o powierzchni od 50 do 65 m2, 2- lub 3-pokojowe. W dzielnicy Nowe Miasto deweloperzy oferują 1825 mieszkań, czyli nad 33% oferty całego rynku, najczęściej o metrażu nie przekraczającym 65 m2.

Źródło: Flickr, autor: kcharnick

Największy wybór lokali w tych dwóch dzielnicach mają ci, którzy planują przeznaczyć na zakup co najmniej 7,5 tys. zł na m2, czyli dysponują budżetem bliskim 500 tys. zł (przy założeniu, że zakup dotyczy mieszkania o powierzchni 65 m2). Stare Miasto wciąż bije rekordy dostępności lokali o podwyższonym standardzie – w ofercie jest ponad 50 apartamentów zlokalizowanych w centrum miasta. W tym segmencie rynku nieruchomości cena m2 mieszkania to co najmniej 9,5 tys. zł.

Poznańskie Nowe Miasto można śmiało nazwać dzielnicą kawalerek. To właśnie w tej części Poznania wybór małych mieszkań jest największy: 37 lokali o metrażu poniżej 20 m2 oraz blisko 370 mieszkań w przedziale od 20 do 35 m2.

Najwięcej inwestycji na Grunwaldzie

Grunwald to dzielnica, w której deweloperzy uruchomili najwięcej projektów. W serwisie RynekPierwotny.pl są aż 24 inwestycje z ofertami nowych mieszkań, gdzie można wybierać w sumie spośród 1317 nieruchomości. Najwięcej spośród oferowanych lokali na Grunwaldzie to mieszkania o powierzchni w przedziale od  35 do 50 m2 (499), ponad 550 lokali 2-pokojowych i prawie 560 3-pokojowych, a średnia cena za m2 to 6946 zł.

Co ciekawe, mieszkania na Grunwaldzie wyraźnie drożeją - na koniec pierwszego kwartału średnia cena lokalu wynosiła 6882 zł za m2. Największy wybór mają ci, którzy gotowi są zapłacić za m2 cenę średnią, czyli niecałe 7 tys. zł., co oznacza wydatek na poziomie 450-650 tys. zł. za mieszkanie.

Wilda bije rekordy cenowe

Średnia cena mieszkania oferowanego na Wildzie (7950 zł za m2) wciąż pozostaje najwyższa w porównaniu ze średnimi cenami m2 w pozostałych dzielnicach Poznania. Dla porównania na Starym Mieście średnia cena m2 to 7260 zł, a w pozostałych dzielnicach od 6930-6970 zł. Nietrudno wyliczyć, że różnica w cenie m2 mieszkania sięga 1 tys. zł, najdroższa jest Wilda, najtańsze Jeżyce. Ale co ciekawe, na Wildzie można wybierać spośród zaledwie 289 lokali w 8 inwestycjach. Wilda to najmniejsza powierzchniowo dzielnica Poznania, ale aż 26% oferty to mieszkania w przedziale cenowym od 8,5-9,5 tys. zł za m2, a kolejne 14% oferty to mieszkania w przedziale 7,5-8,5 tys. za m2.

Źródło: Flickr, autor Tomasz Jan Marciniak
 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: