Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

14 listopada 2018

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Dom za miastem czy mieszkanie w centrum? Szeroki wybór w Poznaniu

Jeszcze kilka lat temu wielu mieszkańców Poznania poszukiwało nowych domów w ościennych gminach, dziś kupujący coraz częściej doceniają wygodne lokalizacje w centrum.

Dom za miastem czy mieszkanie w centrum? Szeroki wybór w Poznaniu

Deweloperzy uruchamiają inwestycje w lokalizacjach atrakcyjnych dla kupujących ze względu na ich potrzeby, styl życia i możliwości finansowe, a duże znaczenie mają tu zjawiska demograficzne. Jeszcze kilka lat temu w powiecie poznańskim obserwowana była wyraźna migracja ludności z terenu miasta Poznania do ościennych gmin, szczególnie na wieś. Mieszkańców miasta kusiły niższe ceny nieruchomości poza miastem, a posiadanie domu w podmiejskiej lokalizacji to synonim wygody i prestiżu. Wszystko to rekompensowało konieczność dojazdu do pracy i szkoły. Prognozowano nawet, że w przyszłości liczba ludności Poznania spadnie poniżej 500 tys. Jednak niedawne obserwacje Głównego Urzędu Statystycznego nie potwierdzają tak dużego wyludnienia stolicy Wielkopolski. Dane liczbowe pokazują, że Poznań pozostanie półmilionowym miastem, a odpływ ludności nie jest tak wysoki w ostatnich latach, jak zakładano.

Demografowie obserwują dwa zjawiska, które decydują o preferencjach mieszkaniowych kupujących: migracja ze wsi i małych miejscowości do dużych miast (szczególnie wyraźna wśród 20-, 30-latków, którzy poszukują mieszkań i wygodnych lokalizacji w centrum) oraz tzw. migrację rezydencyjną z dużych miast do podmiejskich miejscowości (głównie wśród osób o wyższym statusie społecznym, po 45 roku życia, którzy dostrzegają zalety mieszkania w domu).

inwestycja Smoluchowskiego

Pół miliona, a nawet więcej

Jak podaje GUS, w 2017 roku liczba mieszkańców Poznania spadła o 7 tys. w porównaniu z rokiem 2014 i wyniosła 538 tys. Ale statystyki GUS obejmują jedynie osoby zameldowane na stałe lub tymczasowo. Szacunki urzędu miasta dotyczące osób, które mieszkają w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, pokazują, że społeczeństwo Poznania sięga nawet 670 tys. osób. Dlaczego aż tyle? Liczną grupą mieszkańców są studenci i obcokrajowcy, którzy pracują w Polsce. Najpewniej w mniejszym stopniu niż rodzimi poznaniacy są zainteresowani zakupem mieszkania, ale poszukują lokali na wynajem w dobrych lokalizacjach w mieście i zróżnicowanym standardzie: od apartamentów (głównie ekspaci) do mieszkań segmentu popularnego (studenci, pracownicy tymczasowi).

Miasto wraca do gry

Poznań nie przestaje być atrakcyjny dla osób poszukujących mieszkania. Lokalizacje w ścisłym centrum miasta to wciąż dobry adres. Tylko na Starym Mieście portal RynekPierwotny.pl oferuje ponad 1400 mieszkań w 20 inwestycjach. Większość z nich zostanie oddana do użytkowania w 2019 roku, a część w 2020. Ceny ofertowe mieszkań na Starym Mieście zawierają się w szerokim przedziale: od 4850 zł do 8300 za m2. A we wszystkich dzielnicach Poznania, deweloperzy prezentujący ofertę w serwisie RynekPierwotny.pl oferują ponad 4 tys. mieszkań w 72 lokalizacjach.

Na jakie elementy oferty zwracają klienci zainteresowani lokalami z segmentu premium?

- Mają zazwyczaj jasno sprecyzowane oczekiwania – mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL S.A., która buduje w Poznaniu m.in. Rezydencję Chwaliszewo. - Poszukują dogodnej lokalizacji, takiej, która nawet za kilkanaście lat czy dekad nadal należeć będzie do najlepszych adresów w mieście. Liczy się także piękny widok za oknem, udogodnienia podnoszące komfort życia, ale także ciekawa architektura osiedla, czyli celują w nowoczesne apartamentowce o wysokim standardzie wykończenia.

W ścisłym centrum miasta nie brakuje również ofert mieszkań z segmentu popularnego, a tu oczekiwania nabywców są równie wysokie. Niższa cena mieszkań na typowych osiedlach rekompensuje niektóre elementy wyróżniające apartamentowce (przestronne tarasy, nowoczesne rozwiązania technologiczne), ale to nie oznacza, że kupujący są gotowi na duże ustępstwa. Poszukują dodatkowych korzyści – tereny zielone, infrastruktura osiedla, parkingi i hale garażowe to już obowiązkowy element oferty poznańskich deweloperów mieszkaniowych.

Domy w podmiejskich lokalizacjach

Klienci poszukujący nowego domu w Poznaniu mają mniej możliwości do wyboru, niż ci, którzy preferują mieszkanie, ale poznańscy deweloperzy nie zrezygnowali z aktywności w tym segmencie. Nowy dom można kupić na Starym Mieście (Morasko-Radojewo) oraz na Jeżycach, a stosunkowo blisko od centrum znajduje się inwestycja w Plewiskach. Poza granicami Poznania prowadzonych jest kolejnych 14 inwestycji zlokalizowanych w Tarnowie Podgórnym, Jankowicach, Złotnikach, Strzeszynie, Jelonku, Trzaskowie, Plewiskach, Wirach, Koninku i Zalasewie. Ceny 1 m2 domu są niższe niż mieszkania: od 2710 zł poza miastem do 4900 w mieście, ale zwykle większy jest metraż domów. Ostatecznie na zakup nowego domu nie zawsze wydamy mniej niż na zakup mieszkania, ale domy w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej to – oprócz samego budynku – często również działka z przeznaczeniem na ogródek oraz miejsce postojowe.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy