Dom Development po półroczu 2018 r.

Dom Development S.A.

Data publikacji: 04.07.2018, Data aktualizacji: 18.03.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów

Dom Development po półroczu 2018 r.
Grupa Dom Development S.A., największy deweloper w Polsce i lider warszawskiego rynku mieszkaniowego opublikował wstępną informację o wynikach sprzedażowych w II kwartale 2018 roku i ocenę sytuacji rynkowej.
 • W II kwartale 2018 roku Grupa Dom Development S.A. sprzedała 802 lokale netto: 566 w Warszawie, 183 w Trójmieście i 53 we Wrocławiu.
 • Największą kwartalną sprzedaż Grupa odnotowała na projektach: Amsterdam (101 lokali), Wilno (80), Osiedle Cybernetyki 17 (64) w Warszawie oraz Spektrum (49) w Trójmieście.
 • Łączna sprzedaż Grupy w I półroczu 2018 roku wyniosła 1650 lokali wobec 1845 rok wcześniej (spadek o blisko 11%).
 • W II kwartale 2018 r. Grupa przekazała1 025 lokali, o 52% więcej niż w II kwartale 2017 roku.
 • Na wynik finansowy za II kwartał 2018 r. wpływają głównie przekazania na projektach: Klasyków (173 lokale), Moderna (159) i Premium (121) w Warszawie, Impuls (136) w Trójmieście oraz Aura (133) we Wrocławiu.
 • Łącznie w I półroczu 2018 roku Grupa przekazała 1441 lokali wobec 865 lokali, co oznacza wzrost o 67% r/r.

Rynek mieszkaniowy był podobny do poprzedniego kwartału: utrzymywał się silny popyt, zaś podaż kurczyła się, co przyśpieszało tempo wzrostu cen.

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami pozostawało wysokie. Zakupy za gotówkę stanowiły ponad 35% sprzedaży w Dom Development S.A. Jednocześnie w ostatnich kwartałach istotnie wzrosły wolumen i wartość nowo udzielanych kredytów hipotecznych.

Problemy wielu deweloperów z uzupełnianiem oferty pogłębiły się. Podaż ograniczały trzy główne czynniki: koszty i dostępność gruntów, trudności z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych oraz wzrost kosztów i spadek dostępności usług budowlanych.

Spośród tych problemów, obecnie najbardziej znaczące są problemy z generalnym wykonawstwem. W drugiej połowie 2017 roku odnotowaliśmy istotny wzrost kosztów budowy, który już w mniejszym stopniu, był również widoczny w pierwszej połowie bieżącego roku. Strukturalny niedobór siły roboczej to problem, z którym będziemy się mierzyć w nadchodzących latach, jednak niedawna stabilizacja cen stali może wskazywać na stabilizowanie się kosztów budowy.

Odpowiedzią Dom Development S.A. było powołanie Dom Construction Sp. z o.o., która rozpoczęła działalność w II kwartale 2018r. Spółka ta będzie generalnym wykonawcą części projektów Dom Development S.A., wykorzystując dziesięcioletnie doświadczenie Euro Styl S.A. w branży budowlanej. Ten ruch ma na celu zapewnienie kontroli kosztów oraz jakości, co ma zasadnicze znaczenie dla naszej długoterminowej zyskowności.

Ceny gruntów w II kwartale 2018 r. utrzymywały się na wysokim poziomie, przy silnej konkurencji o niewielkie działki w zasięgu finansowym mniejszych deweloperów. W tej sytuacji Dom Development S.A. ma możliwość wykorzystania posiadanych znacznych zasobów gotówki na zakup większych, zyskownych projektów.

Starty nowych projektów są często opóźnione przez brak decyzji administracyjnych. Ten problem szczególnie dotyczy Warszawy, w mniejszym stopniu Trójmiasta i Wrocławia. Trudności dotykają wszystkich deweloperów, jednak w przypadku mniej doświadczonych firm mogą stanowić zagrożenie dla kontynuacji ich działalności.

W opinii Zarządu, Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. jest w bardzo korzystnym położeniu i może skorzystać z możliwości jakie stwarza silny popyt, który będzie się utrzymywał. Poradziwszy sobie z wyzwaniami związanymi z procesem budowy, oczekujemy, że wzrost marż skompensuje mniejsze wolumeny – mówi Jarosław Szanajca – Prezes Zarządu Dom Development S.A.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Michael

  Byłem zachęcony pozytywnymi opiniami o deweloperze. Po prawie dwóch latach co mogę stwierdzić z doświadczenia: - niezgodność opisu technicznego z wykonaniem ( na osiedlu miały być domofony, były dopiero po interwencji, ) - zacieki na wszystkich balkonach - system bezrynnowy który nie działa i zalewa balkony - zalana hala garażowa przy każdym deszczu powyżej 20 minut - brak odwodnienia w ogródkach- woda stoi i robią się czopy - spadające z balkonów szklane barierki które od pół roku miało DD wymienić - przy odbiorze mieszkania przez 6 h z Rodexem i DD próbowałem dowieść swoich racji na podstawie prawa budowlanego - przedłużony o 6 miesięcy akt notarialny ostateczny bo DD na sąsiedniej działce planowało budowę kolejnego etapu i bali się zaskarżernia - Administracja Malgrando która współpracuje od lat z deweloperem i im służy zamiast zajmować się ważnymi sprawami. Marketing, biuro, handlowcy, cukierki, ciasteczka w biurach to wspaniała obietnica cudownego mieszkania. Niestety nie mogę podzielić po tych 2 latach zachwytu jaki miałem, gdy wychodziłem z biura.

  7 listopada 2019, 10:05

Artykuły powiązane

Regionalne

Rynek nieruchomości

Wiadomości

Wnętrza

Inne

Udostępnij
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: