Dom Development po 2018 r.

Dom Development S.A.

Data publikacji: 07.03.2019, Data aktualizacji: 07.03.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Dom Development po 2018 r.
Grupa Kapitałowa Dom Development S.A. w 2018 roku odnotowała rekordowe przychody ze sprzedaży i rekordowy zysk netto. Sprawdź!

Grupa sprzedała w 2018 roku 3 602 lokale, w tym 1 006 w IV kwartale przy wysokich marżach. Silna sprzedaż i terminowe zakończenie wszystkich planowanych inwestycji przełożyły się na wzrost liczby przekazanych lokali do 3 632 (+24% r/r), czyli najwyższego w historii Grupy poziomu. W IV kwartale przekazane zostały aż 1 604 lokale.

Grupa w minionym roku wprowadziła do realizacji 3598 lokali w ramach 30 projektów wobec 3 743 lokali (w 29 projektach) rok wcześniej. W efekcie na koniec 2018 roku Grupa posiadała 4 413 lokali w budowie na 46 projektach. Wykonawstwo 426 z ww. lokali realizuje Dom Construction, spółka z Grupy, która rozpoczęła działalność w minionym roku.  

Oferta Dom Development na koniec 2018 roku liczyła 2 896 lokali, z kolei bank ziemi 7 609 lokali. Grupa powiększyła go o nowe grunty na łącznie 2 765 lokali w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Według stanu na 31.12.2018 w ofercie Grupy znajdowały się mieszkania w 37 projektach: 16 inwestycjach warszawskich, 17 trójmiejskich i 4 wrocławskich.

W 2018 roku wypracowaliśmy rekordowe poziomy sprzedaży i zysków pomimo wielu wyzwań w branży deweloperskiej. Wszystkie projekty zakończyliśmy terminowo. Bardzo dobre marże potwierdziły efektywność naszych działań. Miniony rok był dla nas okresem rozwoju, ale także przejściowej stabilizacji sprzedaży mieszkań, po 45-procentowym skoku w 2017 roku w wyniku akwizycji Euro Stylu. Sprawnie rozpoczęliśmy 30 nowych projektów, pomimo trudności administracyjnych, ograniczonej dostępności usług budowlanych i ich rosnących kosztów. Udane rozpoczęcie własnego generalnego wykonawstwa na wybranych projektach pozwoliło nam na większą elastyczność działań w obliczu wciąż widocznych problemów na rynku wykonawczym. Mamy poczucie, że w pełni wykorzystujemy potencjał rynkowy i sprzyjające nam czynniki makroekonomiczne, które wspierają bardzo silny popyt – mówi Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.

Rekordowy poziom zysku netto pozwala nam na rekomendację, siódmy rok z rzędu, wypłaty 100% zysku na dywidendę. Utrzymujemy bardzo niskie zadłużenie Grupy, pomimo dynamicznego rozwoju, kontynuacji wypłaty wysokiej dywidendy i akwizycji Euro Styl S.A. w 2017 roku.  Komfortowa sytuacja finansowa oraz wysokiej jakości, zdywersyfikowany bank ziemi pozwalają nam na większą elastyczność i przemyślane decyzje dotyczące dalszego rozwoju.

Wysoka sprzedaż w IV kwartale 2018 roku - zbliżona do poziomów z 2017 roku - jest dobrym prognostykiem dla naszej działalności na 2019 rok – dodał Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development S.A.

 

Wyniki finansowe

Skonsolidowane wyniki Grupy Kapitałowej Dom Development S.A. (według IAS 18):

Dom Development odnotował w 2018 roku najwyższe w historii działalności wyniki sprzedaży i zyski. Grupa wypracowała bardzo dobre marże, w tym wysoką marżę brutto na poziomie 27,5%.

Dom Development utrzymuje silną pozycję gotówkową (317 mln zł gotówki) i niskie zadłużenie odsetkowe netto na poziomie 78 mln zł (wskaźnik zadłużenia: 7%). Dodatkowo Spółka posiada dostęp do niewykorzystanych linii kredytowych w wysokości 150 mln zł, co oznacza wysoki potencjał dalszych zakupów ziemi i uruchamiania kolejnych inwestycji.

 

Dywidenda

Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową, po raz siódmy z rzędu, Zarząd rekomendował wypłatę akcjonariuszom 100% skonsolidowanego zysku netto, tj. 9,05 zł dywidendy na akcję z zysku za 2018 rok. Przy aktualnym kursie akcji Dom Development S.A. oznacza to stopę dywidendy na poziomie ponad 12%.

% zysku netto przeznaczonego przez Dom Development na dywidendę

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: