Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

1 lutego 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 59 głosów

Dlaczego warto pracować i mieszkać w Poznaniu?

W jakich zawodach najłatwiej o pracę w Poznaniu? Ile zarabiają poznaniacy? Sprawdzamy, dlaczego warto zamieszkać i pracować w stolicy Wielkopolski.

Dlaczego warto pracować i mieszkać w Poznaniu?

Poznań to miasto silne gospodarczo, z atrakcyjną ofertą kulturalną, sportową i edukacyjną. Nie trudno tu o dobrą pracę, wynajem mieszkania, a także wynajem lub zakup własnego lokum. Nic dziwnego, że ma najwyższy odsetek studentów. Co miasto oferuje tym, którzy zdecydują się zostać tu na stałe?

 

Poznań bije kolejne rekordy na rynku pracy. Według ostatnich statystyk (na koniec III kwartału 2018 r.) stolica Wielkopolski odnotowała najniższy wskaźnik stopy bezrobocia w Polsce – tylko 1,2%. W ponad półmilionowym mieście urząd pracy notuje według ostatnich danych zaledwie 4,4 tys. osób bezrobotnych, czyli o 1,3 tys. mniej niż przed rokiem. Co ważne, 40% bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy długotrwale, więc większość poszukujących pracy trafia do statystyk urzędu pracy na krótko. Wśród najbardziej poszukiwanych zawodów są analitycy systemów komputerowych, doradcy finansowi i inwestycyjni, handlowcy, pielęgniarki, kierownicy produkcji, agenci ubezpieczeniowi, księgowi, farmaceuci czy lekarze weterynarii. To tylko wybrane przykłady, bo katalog zawodów deficytowych dla Poznania jest szeroki i niemal w każdej branży szanse na znalezienie pracy są bardzo duże.

Prężne centra coworkingowe i startupy

Największy udział w lokalnej gospodarce (mierzony wartością dodaną brutto uzyskaną przez firmy) ma handel i branża motoryzacyjna: naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa, a także turystyka – hotele i gastronomia. Istotną dla rozwoju miasta branżą gospodarki są usługi, przemysł, prężnie działają firmy świadczące usługi finansowe, ubezpieczeniowe i obsługi rynku nieruchomości oraz budownictwo. Jak czytamy w opracowaniu „Fakty i liczby. Poznań 2018” przygotowanym przez Urząd Miasta Poznania, wartość produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca miasta wynosi 92,2 tys. zł, co daje miastu drugie miejsce po Warszawie (dla porównania w stolicy PKB per capita to 134,3 tys. zł).

Od lat w Poznaniu istnieją programy wsparcia dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie. Startup Poznań to projekt dla firm z branży nowych technologii, a Strefa +jeden to miejsce pracy, spotkań i wymiany doświadczeń dla przedsiębiorców różnych branż. Centra coworkingowe i biznesowe wciąż się rozwijają, a dobre przykłady to Poznań Business Garden i kompleks biurowy Maraton. Ile zarabia się w Poznaniu? Średnie wynagrodzenie brutto miesięcznie utrzymuje się w ostatnich latach na poziomie 4900 zł.

Poznań - miasto studentów?

Dobre perspektywy rozwoju kariery i oferta edukacyjna przyciągają studentów. W Poznaniu działają 23 szkoły wyższe, a liczba studentów przekracza 110 tys., w tym ponad 70 tys. to osoby studiujące na kierunkach stacjonarnych. Dzięki temu Poznań jest miastem w Polsce o największej liczbie studentów. Na 1000 mieszkańców Poznania przypada 202 studentów, w Krakowie 202, we Wrocławiu 188, a w Warszawie 137.

Oferta mieszkań w Poznaniu

Potrzeby mieszkaniowe poznaniaków rosną, bo Poznań jest piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce – po Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. W mieście zamieszkuje 538,6 tys. osób. Obecnie najbardziej zaludnione dzielnice to Piątkowo, Rataje, Wilda i Łazarz, a w dalszej kolejności Naramowice i Winiary. Jednak prognozy demograficzne dla Poznania do 2050 r. pokazują, że wyraźny wzrost mieszkańców nastąpi poza ścisłym centrum miasta: na Sołaczu, Morasku, Kiekrzu, Szczepankowie i Krzesinach. Tam – m.in. z uwagi na dostępność gruntów - swoje inwestycje lokują deweloperzy mieszkaniowi.

Oferta rynku nowych mieszkań i domów w Poznaniu jest bardzo szeroka – zarówno ze względu na metraż, standard, jak i lokalizację. Według danych Narodowego Banku Polskiego za III kwartał 2018 średnia cena transakcyjna m2 nowego mieszkania w Poznaniu to 6853 zł, a na rynku wtórnym – 5668 zł za m2. Jak kształtują się ceny najmu? Z analiz Urzędu Miasta Poznania wynika, że cena wynajmu m2 mieszkania mieści się w granicach 25-40 zł, a średnia cena gruntu pod budownictwo mieszkaniowe to ok. 400 zł za m2. Z roku na rok poprawiają się warunki mieszkaniowe poznaniaków – przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę to ponad 30 m2, a średnia wielkość mieszkania w Poznaniu to blisko 65 m2. Dla porównania – we Wrocławiu 70 m2, w Gdańsku i Warszawie 59 m2.

Komunikacja, handel i rozrywka – czyli jakość życia na wysokim poziomie

O popularności i dogodnym życiu w Poznaniu mówią zestawienia – miasto wielokrotnie zdobywało czołowe miejsca w rankingach, m.in. najlepszych miastach pod względem jakości życia, w rankingu samorządów, miast najbardziej atrakcyjnych dla biznesu oraz regionów przyszłości.

Atutem Poznania jest rozwinięta komunikacja miejska (22 km linii tramwajowych, 79 km linii autobusowych i 255 mln przewiezionych pasażerów rocznie) oraz dobra infrastruktura dla rowerzystów i rozwinięte centra handlowe (w sumie 720 tys. m2 powierzchni handlowej). W mieście jest 175 km dróg rowerowych, a od kilku lat w ramach projektu Poznański Rower Miejski działa 89 stacji, gdzie w sumie dostępnych jest ponad 970 rowerów. Dotąd w systemie zarejestrowało się ponad 99 tys. użytkowników, a w 2017 r. system odnotował ponad milion wypożyczeń.

Każdego roku w mieście odbywa się ponad 200 imprez kulturalnych i sportowych, a uczestniczy w ich ponad milion osób. Mieszkańcy mogą korzystać z ponad 500 stadionów i boisk sportowych, blisko 200 hal sportowych oraz 140 kortów tenisowych. Infrastruktura sportowa to również pływalnie, lodowiska, kręgielnie, stok narciarski, samochodowy tor wyścigowy, skateparki i plenerowe siłownie.

 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • Pawek7|26 marca 2019, 13:26