Deweloperzy na półmetku: sprzedaż mieszkań bije rekordy

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 08.08.2019, Data aktualizacji: 10.04.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2 głosów

Deweloperzy na półmetku: sprzedaż mieszkań bije rekordy
W pierwszym półroczu 2019 roku sprzedaż mieszkań osiągnęła rekordowe wyniki. Czy koniec roku będzie równie dobry? Sprawdzamy nastroje w branży.

Podsumowanie pierwszego półrocza przyniosło deweloperom mieszkaniowym wyjątkowo dobre, a często rekordowe wyniki sprzedaży. Dobrą koniunkturę na rynku potwierdzają największe firmy deweloperskie. Choć firmy nie popadają w euforię, nastroje są wciąż optymistyczne, co skłania do uruchamiania nowych inwestycji.

Jest niemal pewne, że początek 2019 roku zostanie zapamiętany w branży deweloperskiej jako jeden z najlepszych w historii pod względem liczby sprzedanych mieszkań. Wyniki sprzedaży po sześciu miesiącach pokazują, że rynek wchłonął więcej niż się niekiedy spodziewano, a niesłabnący popyt pozwolił na utrzymanie cen na zadowalającym poziomie. Jak pierwsze półrocze podsumowały największe firmy deweloperskie działające na polskim rynku mieszkaniowym?

Rekord goni rekord

Rekordowy wynik odnotował ATAL. Ogólnopolski deweloper w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku zakontraktował 1616 mieszkań, co oznacza wzrost o 26,3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 roku. To najwyższy wynik w historii firmy w półrocznej perspektywie. W samym drugim kwartale spółka sprzedała 904 lokale, co również jest rekordem w ujęciu kwartalnym. Powodów do narzekań nie ma także Echo Investment. Po zamknięciu pierwszego półrocza sprzedaż mieszkań kieleckiej spółki utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Echo Investment sprzedał w pierwszym półroczu 2019 roku 641 mieszkań – o 16% więcej niż w pierwszym półroczu 2018 roku. Podobny wynik odnotował Archicom. W całym pierwszym półroczu 2019 roku Grupa Archicom sprzedała 755 lokali, co w porównaniu do wyniku z 2018 roku w analogicznym okresie (646 lokali) oznacza wzrost o 16,9%. Jeszcze lepszy wynik Archicom odnotował w przypadku analizy ilości zawartych umów notarialnych. W drugim kwartale 2019 roku Grupa Archicom zawarła 730 umów, a to ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku (242 lokale). W całym pierwszym półroczu 2019 liczba zawartych umów notarialnych przeniesienia własności i sprzedaży lokali wyniosła 887, co oznacza wzrost o 88,7 % w stosunku do pierwszego półrocza 2018 roku (470). Dane sprzedażowe udostępnił także Budimex Nieruchomości. W pierwszym półroczu 2019 spółka zawarła 731 umów przedwstępnych sprzedaży lokalu mieszkalnego, w porównaniu z 509 umowami zawartymi w pierwszym półroczu 2018 roku. Liczba zawartych umów notarialnych przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w pierwszym półroczu 2019 wyniosła 947 (w tym samym okresie 2018 roku było ich nieco więcej, bo 1107).

Czy może być jeszcze lepiej?

Rynek nowych mieszkań funkcjonuje na wysokich obrotach, a deweloperzy wciąż uruchamiają nowe inwestycje.

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia rocznego celu sprzedaży, który zakłada sprzedaż 1300 mieszkań, dlatego stale powiększamy ofertę – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Dziale Mieszkaniowym Echo Investment. – W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży projekty z ponad 640 mieszkaniami. Klienci dobrze je przyjmują, co bezpośrednio przekłada się na świetne wyniki sprzedaży. Mamy apetyt na wzmacnianie naszej pozycji rynkowej. Przygotowujemy do budowy kolejne atrakcyjne projekty oraz intensywnie pracujemy nad powiększaniem banku ziemi pod projekty mieszkaniowe. W pierwszym półroczu kupiliśmy działki, na których może powstać około 1600 mieszkań.

Z kolei ATAL zakłada, że w całym 2019 roku liczba podpisanych umów deweloperskich wyniesie ok. 2800.

- Nieprzerwanie pracujemy nad rozszerzeniem oferty, by móc w pełni sprostać zainteresowaniu nabywców na rynku pierwotnym – mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL. – W zeszłym roku rozpoczęliśmy sprzedaż aż 24 inwestycji z 4397 lokalami, tylko w pierwszym kwartale br. uruchomiliśmy kolejne 7 projektów, gdzie znajdą się 1264 lokale. Dywersyfikacja geograficzna oraz ofertowa w ramach 7 aglomeracji, w których jesteśmy obecni, pozwala nam na osiąganie historycznie najwyższych wolumenów sprzedaży. Popyt na mieszkania jest stabilny i nieprzerwanie utrzymuje się na wysokim poziomie, z czego powinny korzystać wyspecjalizowane oraz dobrze zorganizowane podmioty, takiej jak ATAL. W naszej ocenie należy spodziewać się utrzymania tego trendu w następnych okresach sprawozdawczych.

Niepewność stałym elementem rynku

Jeśli przewidywania dotyczące popytu na rynku sprawdzą się, najpewniej deweloperzy zakończą rok 2019 z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży. Jednak to nie oznacza, że branża nie ma powodów do niepokoju. Źródłem niepewności są m.in. zapowiadane zmiany w ustawie deweloperskiej dotyczące rachunków powierniczych oraz utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Inna kwestia – wysokie koszty prowadzenia prac budowlanych – to kolejny czynnik, który może powodować wzrost cen mieszkań. Jak to wpłynie na popyt? Efekt może być zgoła inny w przypadku nabywców, którzy kupują mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych oraz tych, którzy dokonują zakupów inwestycyjnych. Wobec braku alternatywy dla inwestycji na rynku mieszkaniowym, zakupy mieszkań na wynajem najpewniej pozostaną dobrą opcją lokaty kapitału. Ofertą mieszkań na wynajem w Polsce od dawna interesują się inwestorzy instytucjonalni, a to dla deweloperów sygnał, aby przeprofilować projekty mieszkaniowe na inne oczekiwania klienta – sprzedaż całych budynków, w dobrych lokalizacjach w obrębie dużych miast z rozwiniętym rynkiem najmu.

 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: