Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

26 sierpnia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Czy warto kupić mieszkanie na Żoliborzu?

Nawa dzielnicy Żoliborz oznacza Piękny Brzeg. Dlaczego warto zamieszkać na Żoliborzu? Sprawdzamy!

Czy warto kupić mieszkanie na Żoliborzu?

Żoliborz położony jest na lewym brzegu Wisły i bezpośrednio sąsiaduje ze Śródmieściem. To jedna z najbardziej zabytkowych i znanych dzielnic Warszawy. Przed wojną zamieszkiwana była przez inteligencję oraz oficerów. Dziś jak podkreślają mieszkańcy jest bardzo sąsiedzka i zielona, ale również prestiżowa. Można tu znaleźć wszystko co jest potrzebne do zamieszkania na stałe. Co jeszcze warto wiedzieć zastanawiając się nad kupieniem swoich czterech kątów na Żoliborzu?

„Piękny Brzeg”

Nazwa dzielnicy Żoliborz pochodzi z języka francuskiego - Joli Bord (wym. żoli bor), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Piękny Brzeg”. W ten sposób nazywano m.in. posiadłość, która była tutaj założona w XVIII wieku i nadała znaczenie temu obszarowi. W dodatku dosłownie na każdym kroku spotkamy tutaj urokliwe i piękne miejsca, w których można pospacerować, odpocząć czy podziwiać dzieła sztuki.

Najmniejsza dzielnica Warszawy

Mimo iż jest to najmniejsza dzielnica Warszawy, wraz z upływem lat wciąż jest bardzo atrakcyjna i uważana za prestiżową. Niepowtarzalną atmosferę tej części stolicy tworzy również fakt, że jest ona zamieszkiwana przez rodziny już od trzech, a nawet czterech pokoleń. Wpływa to jednak na to, że mieszkańcami Żoliborza są osoby z wysoką średnią wieku - co trzeci mieszkaniec jest w wieku emerytalnym. Jednak co ważne, mieszkają tu ludzie dobrze wykształceni – co trzecia osoba ma wyższe wykształcenie.

Dzielnica artystów

Żoliborz od zawsze przykuwał uwagę artystów, którzy chętnie kupowali tutaj swoje mieszkania czy pracownie. Zasłynął przede wszystkim z przepięknej willowej zabudowy, która doskonale współgra z okolicznymi terenami zielonymi i ogrodami. Nie znajdziemy tutaj żadnych gigantycznych drapaczy chmur oraz wielkich centrów handlowych.

O architekturze Żoliborza pisze się w wielu książkach, dlatego też najlepiej jest tę dzielnicę odwiedzić samemu. Spacery są tu istną przyjemnością i regularną czynnością mieszkańców. Praktycznie w każdym zakątku czekają na nas inne doznania estetyczne. Szczególnie godne polecenia są spacery po Żoliborzu Oficerskim i Urzędniczym oraz ulicy Wieniawskiego i Brodzińskiego.

Na terenie dzielnicy realizowany jest również wyjątkowy projekt, który zakłada podkreślenie walorów tego terenu. Występuje pod nazwą „Żoliborz Artystyczny” i stanowi kontynuację głównych założeń przyświecających projektantom pozostałych części Żoliborza. Ideą jest stworzenie otwartej przestrzeni miejskiej, gdzie pomiędzy budynkami, placami zabaw występują zielone dziecińce, nowoczesne rzeźby oraz niezwykła architektura dopełniana dziełami artystów. Znajdziemy tutaj również mnóstwo murali i innych form wyrażania się przez lokalnych twórców.


Żoliborz Artystyczny, Dom Development, materiały prasowe.

Komunikacja na Żoliborzu

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z całą Warszawą. Możemy tu skorzystać ze wszystkich środków transportu jakie oferuje stolica, czyli metro, szybka kolej miejska, tramwaje i autobusy. Co ważne niektóre arterie Żoliborza stanowią fragmenty dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich. Dojazd do samego centrum samochodem zajmuje niecałe 15 minut, oczywiście jeśli nie stoimy w korkach, wtedy warto skorzystać z innych środków transportu miejskiego lub rowerów miejskich.

Tereny Zielone na Żoliborzu

Żoliborz to zaledwie  8,5 km2 powierzchni, na których mieszka ok. 46 tys. osób. Natomiast większa część dzielnicy to kompleksy zieleni. Są to np. najstarszy w stolicy Park Kaskada, Park Żeromskiego z Centrum Sztuki, Fort Sokolnickiego, Fosa, miasto-ogród Żoliborz Oficerski i stoki Cytadeli.

Jednak największą popularnością cieszą się takie miejsca jak: Park Cytadela (skwer wokół twierdzy zbudowanej w I poł. XIX wieku) oraz Kępa Potocka, czyli teren rekreacyjno - wypoczynkowy, którego centralnym elementem jest starorzecze Wisły. Wiele osób odwiedza również zaprojektowany w I poł. XX w. Park Żeromskiego.


Park Kepa Potocka, źródło: Wikipedia, autor: Zdzisław Adam 

Kultura i rekreacja na Żoliborzu

Na Żoliborzu nie można się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Liczne tereny zielone zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Dodatkowo w samym środku Warszawy znajdziemy piaszczystą plażę, w pobliżu której zlokalizowana jest przystań jachtowa, pole golfowe, stadnina koni czy korty tenisowe. Możemy tutaj popływać, postrzelać oraz potańczyć. Oferta jest dostosowana do mieszkańców w każdym wieku, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Znajduje się tu także OSiR oraz Centrum Olimpijskie.


Centrum Olimpijskie, źródło: Wikipedia, autor: VanNouten

Co ważne zlokalizowanych jest tutaj wiele placówek kulturalnych jak np. Cytadela z Muzeum Wojska Polskiego, Teatr Komedia, Kino Wisła czy Centrum Sztuki. Dla lubiących spotkania z przyjaciółmi i rodziną spodobają się okoliczne klimatyczne kawiarenki, puby i galerie sztuki.

Nieważne czy jest lato, czy zima na Żoliborzu zawsze jest co robić. Możemy korzystać z atrakcji, które dzielnica zapewnia także sezonowo jak np. kino letnie czy liczne targi śniadaniowe. Co prawda nie ma tutaj żadnego dużego centrum handlowego, ale dzięki lokalizacji i dobrej komunikacji w łatwy sposób dotrzemy do pobliskich galerii. Najczęściej wybieraną przez mieszkaniowców jest Arkadia.

Rynek mieszkaniowy Żoliborza

Dzielnica ze względu na to, że uchodzi za eksluzywną jest jednym z najdroższych rynków mieszkaniowych stolicy. Na ceny mieszkań na Żoliborzu wpływają głównie lokalizacja, architektura oraz klimat, który tworzy.


Dom własny Barbary i Stanisława Brukalskich, przy ul. Niegolewskiego 8, źródło: Wikipedia, autor: Martuusia2 

Według danych serwisu RynekPierwotny.pl średnia cena za m2 wynosi tutaj 11521,95 złotych, co plasuje Żoliborz na 5 miejscu wśród warszawskich dzielnic. Zdecydowanie dominują nieruchomości, których cena za m2 wynosi ponad 9 500 złotych. Jest ich prawie 10 razy więcej niż ofert mieszczących się w przedziale od 8 500 do 9 500 złotych za m2. Ofert poniżej 7 000 złotych za m2 nie znajdziemy w ogóle.

Przeważają lokale średniej wielkości o powierzchni od 35 do 50 m2, następnie 50 do 65 m2, a w dalszej kolejności większe mieszkania, czyli o metrażu powyżej 65 do 80 m2. Metraż jest zwiększony ze względu na dominującą zabudowę willową i jednorodzinną. Zdecydowanie wpływa to na cenę nieruchomości w tej dzielnicy. Co ciekawe średni metraż mieszkania na Żoliborzu i tak wynosi tylko około 65,09 m2. Wynika to z tego, że znajdziemy tu również sporo ofert lokali poniżej 35 m2.

Na rynku dominują oferty lokali 3-pokojowych, następnie 2-pokojowych. Znajdziemy również bogatą propozycję kawalerek oraz atrakcyjne 4-pokojowe nieruchomości.

Kto tu zamieszka?

Żoliborz to doskonała dzielnica zarówno dla starszych ludzi, jak i młodych studentów czy rodzin z dziećmi. Każdy znajdzie tutaj swoje miejsce i odpowiadające usługi, klimat oraz bogatą ofertę nieruchomościową. Ta dzielnica zachęca do spacerów oraz zwiedzania nie tylko samego Żoliborza, ale całej Warszawy. Jest doskonałą bazą wypadową do pracy, na uczelnię, czy wieczorne rozrywki.  Jednak trzeba się liczyć z tym, że tutaj dużo drożej zapłacimy za metr kwadratowy niż za wyższy standard mieszkania, ale położony nieco dalej np. na Białołęce, Bemowie czy Ursynowie.

---
Zdjęcie główne: Stacja Metra Plac Wilsona, Wikipedia, autor: mamik /fotopolska.eu
 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy