Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Poznań - Wiadomości

Czy pogorszenie nastrojów konsumenckich wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak Polacy oceniają własną kondycję finansową? Czy będą skłonni inwestować oszczędności w mieszkania? Badamy trendy istotne dla rynku nieruchomości.

Czy pogorszenie nastrojów konsumenckich wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Statystyki pokazują, że polscy konsumenci byli w kwietniu w nieco gorszych nastrojach niż przed miesiącem, ale spadek optymizmu nie dotyczy wszystkich badanych obszarów. Czy Polacy będą skłonni do zakupów mieszkań i domów na własne potrzeby oraz lokowania oszczędności w nieruchomościach? Ten czynnik może mieć wpływ na kondycję rynku w przyszłości.

W największych polskich miastach utrzymuje się wzrost cen nowych nieruchomości. Dla przykładu średnia cena nowych mieszkań w Poznaniu na koniec 2018 roku była o blisko 10% wyższa niż przed rokiem, ale popyt nie słabnie. Deweloperzy wprowadzają do sprzedaży kolejne inwestycje, a ilość lokali w ofercie jest rekordowa na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Sprzedaż na poznańskim rynku jest zadowalająca – ok. 1000 sprzedanych mieszkań kwartalnie powoduje, że lokale znajdują nabywcę na bardzo wczesnym etapie inwestycji, a mieszkania gotowe (możliwe do zamieszkania od ręki) to niewielki odsetek oferty rynku.

Wśród czynników, które będą kształtowały popyt na rynku nieruchomości jest optymizm konsumencki i skłonność do dokonywania wydatków istotnych dla domowych finansów lub obciążania się dodatkowymi zobowiązaniami (np. kredyt hipoteczny).

Ocena własnych finansów in plus

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny w kwietniu był niższy o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 7,2. To oznacza, że w polskim społeczeństwie wciąż jest więcej optymistów niż pesymistów, ale ich liczba spada. To jednak nie jedyny wniosek z analiz GUS. Wskaźnik składa się z kilku ocen i nie wszystkie w opinii respondentów wzbudziły mniejszy optymizm.

Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano dla oceny przyszłej i obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadki odpowiednio o 4,7 i 4 punkty procentowe).  Jednak dla branży nieruchomości ważne jest podejście Polaków do własnych finansów. Wartości wyższe niż przed miesiącem osiągnęły oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 2,8) oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 0,9 punktu procentowego). Stąd wniosek, że społeczeństwo deklaruje większy optymizm w ocenie własnych możliwości finansowych i to może być czynnik, który skłania do ważnych zakupów, takich jak dom czy mieszkanie.

Oszczędności będą rosły?

Dobre prognozy dla rynku nieruchomości zapowiada inna statystyka GUS - wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej. Wprawdzie w kwietniu wskaźnik ten spadł o 1,2 punktu procentowego w stosunku do marca (ukształtował się na poziomie 3,5), ale musi to być powód do zmartwień. Jak podaje GUS, na spadek wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłego poziomu bezrobocia (spadek odpowiednio o 4,7 i 1,7). Ale największy wzrost (o 1,7) odnotowano w odniesieniu do oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy.

Oszczędności Polaków to kapitał, który trafia na rynek nieruchomości w formie zakupów inwestycyjnych. Brak alternatywy na rynku finansowym wciąż skłania do inwestowania tych oszczędności w nieruchomości na wynajem. W dodatku, nawet przy wzroście cen, mieszkania zakupionego inwestycyjnie nie będzie opłacało się sprzedać, bo brak innych możliwości inwestowania będzie raczej skłaniał do utrzymania własności, szczególnie kiedy ceny na rynku rosną i nie należy się obawiać ryzyka spadku wartości lokalu.

775 mld oszczędności

Według danych Związku Banków Polskich wartość depozytów gospodarstw domowych to 775,8 mld zł (dane z października 2018). Skłonność Polaków do oszczędzania rośnie. Jak czytamy w raporcie „InfoKredyt. Oszczędzanie” w ostatnich latach stopa oszczędności wynosiła ok. 2 punkty procentowe, ale prognozy pokazują, że w tym roku może wynieść ponad 2,5. Większość oszczędności Polacy zgromadzili na depozytach bieżących i terminowych, a połowa myśli o oszczędzaniu w perspektywie dłuższej niż rok.

Dla rynku nieruchomości ważne są jeszcze dwa zjawiska: zakupy inwestycyjne sięgają już ok. 30% transakcji, a przy tym rośnie udział transakcji gotówkowych. Utrzymanie tych tendencji będzie sprzyjało dobrej koniunkturze w nieruchomościach.

apartamenty inwestycyjne - zarabiaj na nieruchomościach

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy