Coraz więcej inwestycji nad Odrą we Wrocławiu

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Data publikacji: 09.05.2019, Data aktualizacji: 15.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Coraz więcej inwestycji nad Odrą we Wrocławiu
Wrocławscy deweloperzy coraz chętniej realizują swoje inwestycje nad Odrą. Przyglądamy się temu zjawisku.

Mająca swój bieg w zachodniej części Polski Odra to druga pod względem długości rzeka w Polsce. Jednym z największych miast, przez które przepływa, jest właśnie stolica Dolnego Śląska, w której Odra kojarzy się mieszkańcom różnie. Tym nieco starszym przede wszystkim z wielką powodzią z 1997 r., kiedy to znaczna część Wrocławia znalazła się pod wodą.

Dla młodszych wrocławian rzeka to jednak przede wszystkim miejsce rekreacji nad wodą oraz na miejskich plażach czy też spacerów wzdłuż nadodrzańskich wałów. Wreszcie tereny w bezpośrednim sąsiedztwie Odry to - coraz częściej - wymarzone miejsce do życia i kupna mieszkania w stolicy województwa dolnośląskiego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego warto zamieszkać we Wrocławiu
 • jakie są zalety mieszkania nad rzeką
 • czy trend mieszkania przy rzece będzie się dalej rozwijał 

Dwa w jednym mieszkając nad rzeką

– Wrocławianie chętnie wybierają inwestycje nad Odrą przede wszystkim ze względu na unikalne walory lokalizacji. Nowe budynki położone są albo w ścisłym centrum, albo są z nim bardzo dobrze skomunikowane. Na wyciągnięcie ręki mamy zatem wszystkie miejskie udogodnienia, ale też zielone otoczenie, kontakt z naturą, poczucie spokoju i pewność, że naprzeciwko „nic się nie wybuduje” – uzasadnia Marta Mikulska, marketing manager z JOT-BE Nieruchomości.

I trudno z tymi argumentami się nie zgodzić – duży popyt wpływa na to, że obecnie we Wrocławiu realizowanych jest kilkanaście nadrzecznych inwestycji, zarówno w ścisłym centrum, jak
i w dalszych rejonach miasta.

– Coraz więcej osób chciałoby z jednej strony być blisko centrum, z drugiej jednak ceni sobie spokojną okolicę i otoczenie natury. Wrocław najwięcej takich terenów zielonych, gdzie nie mamy blokowisk, ma właśnie przy Odrze. Zauważyli to deweloperzy, którzy coraz częściej budują się „nad rzeką” – wyjaśnia Ryszard Surmiak, koordynator ds. rynku pierwotnego z SDP Nieruchomości.

Przy Odrze i w centrum Wrocławia

Listę inwestycji deweloperskich realizowanych nad rzeką otwierają te najbardziej prestiżowe i jednocześnie najdroższe, znajdujące się w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Rynku oraz na Kępie Mieszczańskiej. To właśnie w tym rejonie potencjalni kupujący mogą wybierać m.in. spośród: apartamentów Zyndrama, Bulwarów Książęcych, Angel River, Jagiełły 6, River Point, Bulwaru Staromiejskiego czy Młynu Maria na popularnej Wyspie Słodowej.

– Zamożniejszym nabywcom dedykowane są inwestycje wzdłuż ulicy Księcia Witolda, ale też znajdujące się na przedmieściu Oławskim czy w okolicy placu Jana Pawła II. Za najdroższe z nich trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych za mkw. – zauważa Marta Mikulska.

Potencjał w rozwoju terenów wzdłuż Odry dostrzegają także władze Wrocławia, które w centrum miasta, we współpracy z deweloperami, w najbliższych latach zamierzają zrewitalizować naodrzański bulwar wzdłuż ul. Księcia Witolda. Razem z całym obszarem Kępy Mieszczańskiej ma on stać się jedną z nowych wizytówek Wrocławia. Wzdłuż bulwaru swoje inwestycje będą realizować trzej deweloperzy: Dom Development, i2 Development oraz OKRE Development.

– Takiego bulwaru w naszym mieście jeszcze nie ma. Nadrzeczny pas w samym Śródmieściu, który będzie przechodził wzdłuż restauracyjnych parterów będzie z pewnością unikalnym miejscem z olbrzymim potencjałem – mówi Piotr Fokczyński, architekt miasta.

Popularne nadodrzańskie adresy

Dla tych kupujących, którzy marzą o własnym „M” w sąsiedztwie Odry, ale nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania w centrum Wrocławia lub chcą zamieszkać nieco dalej od miejskiego zgiełku, deweloperzy przygotowali równie bogatą ofertę inwestycji w innych częściach miasta.

Na wschodzie Wrocławia na Swojczycach swoje flagowe osiedle - Olimpia Port od lat stawia Archicom, a na Przedmieściu Oławskim powstaje Miasto Marina. W Śródmieściu największe zagłębie deweloperów znajdziemy pomiędzy Mostami Warszawskimi a Mostem Trzebnickim – tutaj na Kleczkowie i Ołbinie powstają takie inwestycje jak: Browary Wrocławskie Archicomu czy Promenady Wrocławskie Vantage Development. Wreszcie w zeszłym roku ruszyła budowa Portu Popowice w okolicach Mostu Milenijnego.

Z jednej strony mieszkania w powyższych inwestycjach znajdują się dalej od centrum, z drugiej jest tam więcej przestrzeni na rozbudowanie infrastruktury przyrzecza. We wszystkich tych inwestycjach ceny mieszkań zaczynają się od ok. 7 tys. złotych za mkw. Do dyspozycji mieszkańców, oprócz nadrzecznych bulwarów, są lub wkrótce będą także różne dodatkowe udogodnienia i atrakcje.

– Niektórzy z deweloperów rozbudowują także całą infrastrukturę związaną z bliskością Odry. Przy osiedlach powstają więc porty, plaże czy wypożyczalnie kajaków i łódek. Wszystko po to, by przyszli mieszkańcy mogli w pełni wykorzystać potencjał wynikający z mieszkania nad rzeką – dodaje Ryszard Surmiak.

Trend będzie się umacniał

Prawdopodobnie w najbliższych latach moda na mieszkanie przy rzece we Wrocławiu nie straci na intensywności. Wręcz przeciwnie - trend będzie się umacniał, bo w stolicy Dolnego Śląska jest coraz mniej miejsc na nowe inwestycje w centrum, więc deweloperzy, chcąc zapewnić alternatywę pod względem atrakcji, będą wybierać lokalizacje blisko natury – parków czy rzek.

Dodatkowo coraz więcej osób chce mieszkać w lokalizacji pozwalającej na: rekreację na świeżym powietrzu, uprawianie sportu – w tym np. biegania przy rzece w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania, spotkania ze znajomymi nad wodą i różne inne formy rekreacji. Dlatego nic nie wskazuje na to, by w niedalekiej przyszłości Wrocław miał nagle odwrócić się od Odry. Ta w przeszłości chwilami „trudna miłość” powinna więc kwitnąć w najlepsze.

 
Bartosz Moch
Bartosz Moch

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od blisko 10-ciu lat rozwija swoją dziennikarską pasję. W latach 2016-2017 dziennikarz działu miejskiego Gazety Wrocławskiej, odpowiadający m.in. za tematykę mieszkaniową i inwestycyjną w stolicy Dolnego Śląska. Obecnie redaktor oficjalnego portalu miasta - www.wroclaw.pl.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: