Wiadomości mieszkaniowe

Prime Time PR

Prime Time PR

Nieruchomości - Regionalne - Kraków

3 stycznia 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Ceny mieszkań spadną?

Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości na nowy rok? Zapraszamy do lektury artykułu!

Ceny mieszkań spadną?

W 2017 roku nieruchomości zdrożały o średnio 3 proc., a w 2018 roku wyliczono dwa razy szybszy wzrost. Metr kwadratowy w Krakowie to średnio 7067 zł - ponad 12 proc.  więcej niż w 2017, w Gdańsku 6977 zł - o 18 proc. więcej, a w mniejszych miastach, jak na przykład Bydgoszcz - 4885 zł za metr kwadratowy, czyli o 10 proc. drożej niż w 2017 roku*.

- Na wzrost cen nieruchomości mają wpływ przede wszystkim koszty budowy - coraz wyższe ceny materiałów budowlanych oraz wysokie koszty robocizny. Różnica w cenie pomiędzy projektami realizowanymi rok temu i teraz sięga nawet 1000 zł na metrze kwadratowym - to ogromny skok - komentuje Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum, realizującej inwestycję Park Leśny Bronowice. - Oczywiście wpływ na ceny mieszkań mają również działki budowlane, które znacząco zdrożały w stosunku do roku minionego - dodaje.

 

Według autorów raportu ING ceny mieszkań mogą zatrzymać się w miejscu, ponieważ Polska zmierza do spowolnienia gospodarczego. Trend, który można już zaobserwować w USA i Europie, odbije się również w kupnie mieszkań w kraju nad Wisłą. Powołując się na portal Home Broker, w trzecim kwartale roku 2018 na rynku pierwotnym odnotowano 20 proc. spadek transakcji, w porównaniu do roku 2017, a ceny mieszkań w grudniu zmniejszyły się o 1,6 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego. Również wynagrodzenie pracowników, rosnące dwa razy szybciej niż ceny nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat, obecnie osiągnęło równowagę. Na szczęście pojawienie się “bańki spekulacyjnej”, jest mało prawdopodobne, a odnotowane spadki na rynku nieruchomości sugerują stabilizację. Póki co, według ekonomistów ING, 39 proc. Polaków jest zadowolonych z sytuacji mieszkaniowej, jaka panuje w kraju, w opozycji do 35 proc. ankietowanych, którzy są do niej negatywnie nastawieni. Jest to optymistyczny wynik w porównaniu do reszty Europy, plasujący Polskę  wyżej, między innymi od mieszkańców Hiszpanii i Turcji.

 
*dane Home Broker i Open Finance

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy