Budynki, które znasz z polskich filmów i seriali

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 11.06.2021, Data aktualizacji: 03.12.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Budynki z polskich filmów i seriali
Gdzie znajduje się mieszkanie Karola Krawczyka? Czy Akademia Pana Kleksa naprawdę istnieje? Gdzie mieszkał Czterdziestolatek? Odpowiadamy!

Film czy serial to niełatwe dzieła do stworzenia. Potrzeba wielu odpowiednio dobranych składników, aby zaskarbić sobie przychylność widza. Jednym z nich jest szeroko rozumiane miejsce akcji. Budynki, mieszkania, place, na których toczą się losy uwielbianych przez nas bohaterów. Wydawać by się mogło, że stanowią zaledwie tło wydarzeń, choć tak naprawdę odgrywają jedną z ważniejszych ról. Bez nich nie powstałaby żadna historia.

Zatem przypomnijmy sobie kilka wyjątkowych budynków, które znamy ze szklanego ekranu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • w jakim muzeum kręcono film „Vinci”
  • w jakiej miejscowości znajdują się domy Kargula i Pawlaka
  • przy jakiej warszawskiej ulicy mieszkał Adam Miauczyński z filmu „Dzień Świra”

Podejdźże do płota w Dobrzykowicach

Gdzie znajduje się ten słynny płot, przy którym Kargul i Pawlak rwali nowiuśkie koszule i rozbijali garnki? Gdzie znajdują się te charakterystyczne domki? Aby je zobaczyć, trzeba udać się do niewielkiej dolnośląskiej miejscowości Dobrzykowice. Znajduje się ona nieopodal Wrocławia. Domy, a także posesje, które znamy z kultowej sagi, należą do prywatnych właścicieli. Zostały udostępnione ekipie filmowej. Jednak większość scen nie nakręcono w pomieszczeniach a w specjalnie przygotowanym studiu telewizyjnym. Mimo że od nagrania ostatniej części filmu „Kochaj albo rzuć” minęło ponad 30 lat, domy wyglądają w zasadzie tak samo, jak wtedy i są w dalszym ciągu zamieszkiwane przez te same rodziny, które żyły tam podczas kręcenia scen. Na murze pomiędzy filmowymi gospodarstwami umieszczono pamiątkową tablicę, a posesje prezentują się tak, jakby w Dobrzykowicach czas zatrzymał się w miejscu.

mapka wsi Dobrzykowice - domy Kargula i Pawlaka

Miodowe lata na Alejach

Kamienica, którą znamy z czołówki serialu „Miodowe Lata”, znajduje się na Alejach Jerozolimskich 99 w Warszawie. Jest to zabytkowa kamienica Stanisława Rostkowskiego. To właśnie w tym miejscu miał mieszkać tramwajarz Karol Krawczyk. Budynek znajduje się na warszawskiej Ochocie i został wzniesiony około 1911 roku. Autorem projektu jest szkocki architekt Artur Gurney. Kamienica stanowi ewenement na skalę Europy. Jest to dom z otwartym podwórzem na ulicy (łącznie posiada dwa przelotowe podwórza). Co ciekawe budynek ten pojawia się tylko w czołówce serialu. Natomiast sam serial był kręcony w zupełnie innym miejscu. Przygody Karola Krawczyka i Tadeusza Norka nagrywano na deskach nieistniejącego już Teatru Żydowskiego w Warszawie.  

mapka Warszawy - mieszkanie Karola Krawczyka

Akademia Pana Kleksa

Tytułowa akademia zarządzana przez ekscentrycznego pana Kleksa to tak naprawdę barokowy pałac w Nieborowie. To miejscowość oddalona od Łodzi o ok. 70 km i nieco ponad 70 km od Warszawy. Pałac został zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie prymasa Michała Radziejewskiego. Zbudowano go w latach 1690-96.  Obecnie obiekt jest filią Muzeum Narodowego w Warszawie. Co ciekawe w nieborowskim pałacu kręcono także wiele innych filmów. Powstały tu sceny do „Plebanii”, „Ojca Mateusza”, „Chłopów”, „Lalki” czy „Kariery Nikodema Dyzmy”.

mapka Nieborowa - Akademia Pana Kleksa

Dzień świra na Ursynowie

„Dzień Świra” to popularna komedia, która wpisała się już w kanon polskiej kinematografii. To słodko-gorzka opowieść o Adasiu Miauczyńskim – pełnym natręctw i dziwactw nauczycielu. Większość wolnego czasu spędza on w swoim niewielkim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Blok, w którym mieszkał główny bohater filmu Marka Koterskiego, znajduje się przy ulicy Kulczyńskiego 7. Choć od produkcji minęło już prawie dwadzieścia lat, to w okolicy bloku zasadniczo niewiele się zmieniło. Budynek przeszedł remont, a wokół pojawiło się nieco więcej zieleni.

mapka Warszawy - blok Adama Miauczyńskiego

Czterdzieści lat minęło na Woli

Gdzie mieści się to słynne mieszkanie inżyniera Karwowskiego? Główny bohater serialu „Czterdziestolatek” mieszkał wraz z rodziną na osiedlu zlokalizowanym na skrzyżowaniu warszawskich ulic – Żelaznej i Pańskiej na Woli. W serialu często widzimy zamkniętą wewnętrzną uliczkę, gdzie bohater parkował swojego fiata 126p. Mieszkanie do kręcenia serialu udostępniła rodzina Olszewiczów. Ale co ciekawe nie nakręcono w nim ani jednego ujęcia – jedynie sceny, gdy ktoś wysiadał z windy albo wchodził do mieszkania. Filmowcy zmierzyli mieszkanie i przenieśli je do studia filmowego przy ul. Chełmskiej. Lokal okazał się za mały. Na 50-ciu metrach kwadratowych nie zmieścili się aktorzy, ekipa realizatorka i cały potrzebny sprzęt. Jednak to właśnie ulica Pańska stała się serialowym domem rodziny Karwowskich i co ciekawe przy tej ulicy kręcono także wiele innych produkcji, m.in.: „Nie lubię poniedziałku” czy serial „Dom”.

mapka Warszawy - mieszkanie Czterdziestolatka

Sprawdź ofertę mieszkań na sprzedaż na warszawskiej Woli

Kraków w obiektywie Machulskiego

Kraków to przepiękne miasto. Reżyserzy chętnie osadzają w nim fabułę swoich dzieł. To właśnie w stolicy Małopolski nakręcono m.in. takie tytuły jak: „Noce i dnie”, „Lista Schindlera” czy „Karol – człowiek, który został papieżem”. W tym mieście powstał także film „Vinci” – intryga kryminalna skupiająca się wokół kradzieży słynnego obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Gdzie dokładnie znajduje się wspomniane muzeum? Charakterystyczny pałac z żółtą elewacją, w którym znajduje się galeria malarstwa europejskiego, stoi na rogu ulic: Pijarskiej i świętego Jana. Ekipa filmowa kręcąca film „Vinci” pracowała we wnętrzach Muzeum Czartoryskich pod licznymi rygorami. Zarówno z przyczyn konserwatorskich i ze względu na bezpieczeństwo bezcennego dzieła. Co ciekawe w scenach kradzieży Damę z gronostajem zastąpiła dublerka. Filmowcom postawiono warunek, że obraz ani przez moment nie zmieni swojego właściwego miejsca.

mapka Krakowa - Muzeum Czartoryskich

Alternatywy 4 na Grzegorzewskiej

„Alternatywy 4” to serial komediowy w reżyserii Stanisława Barei. W satyryczny sposób opowiada o losach mieszkańców nowo wybudowanego bloku. Za scenerię posłużył budynek przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie. Co ciekawe, stosunkowo niedawno – w 2019 roku postał na nim mural nawiązujący do serialu. Malunek jest swego rodzaju mapą, przedstawiającą miejsca, które pojawiają się w barejowskiej komedii. Znajduje się tam także kilka serialowych ciekawostek. Z kolei na ścianie budynku przy ul. Kazury 10 umieszczono mural ze Stanisławem Aniołem – marzącym o władzy karierowiczu z Pułtuska, gospodarzem domu Alternatywy 4. Sprawcą wszelkich zmartwień mieszkańców żyjących pod tym adresem.

mapka Warszawy - blok Alternatywy 4

W codziennym zabieganiu nie zawsze mamy czas, aby uważnie śledzić otaczającą nas rzeczywistość. Warto się jednak zatrzymać i przyjrzeć okalającym nas zabudowaniom. Może się bowiem okazać, że mieszkamy tuż obok słynnego Adasia Miauczyńskiego, a za rogiem kręcono „Alternatywy 4”. Warto wiedzieć, że dzieliliśmy przestrzeń, ulice, czy bloki z ulubionymi postaciami, które znamy z filmów czy seriali. Mieszkać w takim miejscu to z pewnością sama przyjemność – zwłaszcza dla miłośników kina i telewizji.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • R.Woźniak

    Świetny artykuł, brakuje jeszcze mieszkania Jurka Kilera przy Limanowskiego 11 w Warszawie.

    14 czerwca 2021, 09:04

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: