Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2019

Mission Public Relations
Mission Public Relations

Data publikacji: 02.09.2019,

Data aktualizacji: 17.04.2020

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów
Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2019
W okresie pierwszego półrocza 2019 oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Jak taką sytuację rynkową komentują deweloperzy? Sprawdź!

Aktualne statystyki przygotowane przez GUS wskazują pozytywny trend w branży nieruchomości. W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę 115 tysięcy nowych mieszkań w skali kraju i jest to wynik o 1,5 procent lepszy, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Branża spogląda na przyszłość z optymizmem, planując kolejne projekty. Agrobex od lat realizuje strategię firmy długofalowo, rozwijając aktualne inwestycje, jak i planując kolejne - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.

Mieszkańcy odbierają klucze teraz i w drugim półroczu

Pozytywne wibracje branży deweloperskiej przekładają się bezpośrednio na nowe budowy rozpoczęte, trwające oraz już zakończone. To wiąże się z rekordową liczbą mieszkań przekazanych do użytkowania – głównie przez deweloperów, bo stanowią oni największą siłę branży nieruchomości. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku oddano do użytkowania o 4,1 procent więcej lokali mieszkalnych, niż w tym samym czasie rok wcześniej. Przykład? Poznań, gdzie popularne są Jeżyce, Naramowice, Grunwald, ale i szeroko pojęte przedmieścia. – Zakończyliśmy trzy inwestycje: Willę Racławicką na Grunwaldzie, Sikorskiego 8 na Wildzie w Poznaniu oraz Pałacową 2 w Dąbrówce. W sprzedaży pozostały ostatnie wolne mieszkania – informuje Piotr Hryniewicz z firmy Inwestycje Hryniewicz.pl. W niektórych inwestycjach odbiory są zakończone, w innych – zaplanowane na bliską przyszłość. Na poznańskich Jeżycach w tym roku oddano klucze klientom III etapu osiedla Nowe Ogrody, przy ulicy Meissnera 2. – Trwają zaawansowane prace w etapie czwartym, a mieszkańcy odbiorą klucze w styczniu 2020 – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. W podpoznańskich Tulcach na Osiedlu Ziołowym KOS-DOM zaplanował odbiory jeszcze tej jesieni. – Podsumowanie pierwszego półrocza jest pozytywne, ale patrzymy szerzej i planujemy kolejne etapy Osiedla Ziołowego – zaznacza Jan Kaczmarek, przedstawiciel firmy Kos-Dom.

Optymizm deweloperów to nowe budowy „tu i teraz”

Warto zwrócić uwagę na rynek wielkopolski. Poznań i jego przedmieścia rozwijają się w najszybszym tempie. Raport Narodowego Banku Polskiego, „Rynek nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Poznaniu i powiecie poznańskim” wskazuje na to, że w tym roku nowe projekty deweloperów startują rekordowo. Przykładowo, w I kwartale br. w Poznaniu firmy deweloperskie rozpoczęły aż o 80 proc. więcej nowych inwestycji w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (1416 wobec 783 – statystyki z raportu NBP). Pozytywne liczby dotyczą też przedmieść, gdzie wzrost wyniósł 53 procent.

Z nowym projektem wystartowała marka DRN Concept Deweloper – w tym roku rozpoczęła się budowa Leonarda 8, na poznańskich Winiarach. –

Aktualnie skupiamy się na kameralnych, nieszablonowych projektach, a w planach są kolejne realizacje. Deweloperzy oceniają, że w następnych latach będzie trzeba wypełniać deficyt mieszkaniowy. Dlatego „tu i teraz” buduje się sporo, nawet w porównaniu do okresu z programem MdM - informuje Michał Wawrzyniak z marki DRN Concept Deweloper. –  Ostatnie lata to ekspresowy rozwój branży. W tym kontekście, decyzja o rozpoczęciu budowy Osiedla Przy Jeziorach, w tym roku była dobra, bowiem pierwsze z domów mamy już zarezerwowane – podkreśla Tomasz Pietrzyński, z firmy More Place.

Statystyki są dobre, ale poparte kolejnymi planami. Przykładowo Quadro Development przygotowuje premierę oferty mieszkań w budynku wielorodzinnym na poznańskich Winiarach.

Gdzie zamieszkamy?

Raport mieszkaniowy, przygotowany przez NBP, wskazuje najciekawsze lokalizacje. Nieco na północ od centrum Poznania powstaje Enklawa Winogrady, złożona z trzech kameralnych budynków wielorodzinnych. Bardziej na zachód deweloper EBF Development buduje Redutę Nowe Podolany. Druga inwestycja w tej części miasta to Rodzinne Podolany. Sky Investments stwarza możliwość wyboru dwupoziomowych mieszkań z tarasami na dachu lub domów z ogrodami. – Podolany są atrakcyjne, położone między Jeżycami i Naramowicami, lubianymi przez Poznaniaków od lat – zauważa Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Sky Investments. Dodatkowo klienci deweloperów wybierają pełne życia centrum, co potwierdza Marek Krajewski, przedstawiciel inwestora Garbary 31.

Marka przedmieść

Raport NBP wskazuje na atrakcyjność przedmieść Poznania – jako nowego miejsca do życia. – Wybierając tereny podmiejskie, z doskonałą komunikacją, nasi klienci stawiają na wygodę. Oznacza to większe mieszkanie w otoczeniu przyrody – tłumaczy Elżbieta Sobierajska z biura Poz Inwest. Deweloper buduje Osiedle Zacisze w Komornikach, 5 km od miasta.

Oprócz zachodniej ściany przedmieść, klienci polubili gminę Swarzędz przy wschodniej granicy, co potwierdza Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Przy ulicy Kórnickiej w Zalasewie realizujemy już drugi etap Zalasewo Park. Pierwszy jest gotowy. Niemal wszyscy mieszkańcy odebrali klucze i wprowadzili się – zaznacza. Nieopodal centrum Swarzędza przy ul. Wrzesińskiej powstaje osiedle Nowy Jasin.  – To już nasza druga inwestycja w tej gminie. Cenimy ją za dobrą infrastrukturę i bliskość natury – wyjaśnia Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud.

Jako nowy trend należy dostrzec chęć przeprowadzki do położonej 20 minut drogi od Poznania Murowanej Gośliny. Gmina wyróżnia się tym, że ponad 40 procent jej terenu zajmują lasy, w tym Puszcza Zielonka. Zalety lokalizacji potwierdzają mieszkańcy budowanego osiedla Nowa Murowana. I etap jest gotowy, a kolejne są w przygotowaniu. Łącznie powstanie pięć budynków, pełna infrastruktura oraz plac zabaw dla najmłodszych. 15-tysięczne miasto zapewnia pełne zaplecze handlowo-usługowe oraz bogatą listę placówek edukacyjnych.

Rozwój terenów podmiejskich sprawia, że tworzą się lokalizacje będące miastami-sypialniami, z których mieszkańcy dojeżdżają do swojej pracy. To trend silny w aglomeracji poznańskiej, ale dający możliwość odczucia sporej wygody zamieszkiwania.

 

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ ARTYKUŁ:
Dodaj komentarz

  Artykuły powiązane:

  Oferty

  Wydawcą portalu RynekPierwotny.pl jest: PropertyGroup Sp. z o.o.
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: