Bouygues Immobilier Polska projektuje 100% nowych inwestycji w systemie BIM

24/7 Communication
24/7 Communication

Data publikacji: 15.06.2018, Data aktualizacji: 17.05.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów

Bouygues Immobilier Polska projektuje 100% nowych inwestycji w systemie BIM
Bouygues Immobilier będzie jedną z pierwszych w kraju firm deweloperskich, która w całości przechodzi na wirtualne prototypowanie inwestycji mieszkaniowych.

Digitalizacja jest obecnie jednym z kluczowych elementów funkcjonowania każdej branży. Można się spodziewać, że również proces projektowania inwestycji mieszkaniowych w ciągu kilku najbliższych lat przeniesie się w całości do świata wirtualnego. Prekursorem BIM wśród krajowych firm deweloperskich jest Bouygues Immobilier Polska. Firma rozpoczęła przygotowania do implementacji tej koncepcji na początku 2017 roku, korzystając z doświadczeń całej Grupy Bouygues. Obecnie 100% nowych inwestycji spółki w Polsce będzie projektowanych w systemie wirtualnego prototypowania.

W wielu krajach europejskich, BIM zyskuje na znaczeniu m.in. dzięki projektom publicznym, które obligatoryjnie realizowane są zgodnie z tą koncepcją. BIM jest powszechnie stosowany m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii czy Czechach. Polska ma jeszcze pod tym kątem sporo do nadrobienia. Jak wynika z raportu KMPG, opracowanego na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, znakomita większość firm projektowych (72%) potwierdza gotowość wdrożenia metodyki BIM w ciągu 2 lat, jeśli pojawiłby się taki wymóg w związku z wykonaniem zamówienia publicznego. Jednocześnie w tej chwili nadal większość dokumentacji projektowej wewnątrz firm wykonawczych jest wymieniana w formie papierowej (46%)*.

BIM, czyli wirtualne prototypowanie inwestycji

Podobnie jak pojęcie wirtualnego prototypowania zrewolucjonizowało branżę motoryzacyjną, koncepcja wirtualnego modelowania informacji o budynku rewolucjonizuje również proces projektowania inwestycji mieszkaniowych. Jest jedną z osi strategicznych, która stymuluje digitalizację branży deweloperskiej i wykorzystanie mechanizmów analizy danych. Projektowanie inwestycji
coraz bardziej połączone będzie z zarządzaniem informacją. To znacząco ułatwi koordynację całego procesu inwestycyjnego, przynosząc wszystkim jego uczestnikom wiele korzyści. Dzięki BIM klienci
firm deweloperskich, czyli nabywcy mieszkań, będą otrzymywać lepszy produkt końcowy.

inwestycje mieszkaniowe Bouygues Immobilier

– Zdecydowałem, że całkowicie przejdziemy na model BIM na bardzo wczesnym etapie prac nad tą koncepcją w Polsce. Podobnie jak we Francji, wprowadzamy wiele innowacji i promujemy zrównoważone budownictwo, korzystając z zaawansowanych technologii budowlanych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Chcemy współtworzyć rynek i przyczynić się do popularyzacji koncepcji BIM w Polsce. Do tego zachęcamy także wszystkich naszych partnerów branżowych, w tym architektów, projektantów instalacji i generalnych wykonawców – powiedział Olivier Durix, Dyrektor Generalny Bouygues Immobilier Polska.

Digitalizacja a doświadczenia klientów

Zgodnie z prognozami Bouygues Immobilier Polska, BIM stworzy także nową jakość w odniesieniu do doświadczeń klientów. Zapewni efektywną prezentację spersonalizowanej oferty mieszkań z użyciem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Tym samym, umożliwi klientom pozyskanie coraz bardziej realistycznych, dokładnych i dostosowanych do indywidualnych preferencji doświadczeń związanych z danym lokalem. Już teraz w biurach sprzedaży firmy oglądać można mieszkania w wersji 3D, z użyciem specjalnego ekranu dotykowego. Przyszli nabywcy mieszkań mogą poznać okolicę projektu czy też dowiedzieć się, w której części budynku usytuowany jest lokal i jakie będzie jego nasłonecznienie.

– Pełne wdrożenie koncepcji BIM umożliwi nam przejście na jeszcze większą interaktywność i personalizację oferty. Planujemy wdrożyć technologię, która pozwoli prezentować klientom wirtualnie, w wersji 3D np. sposób aranżacji wnętrz pod klucz z wykorzystaniem konkretnych, wybranych przez nich pakietów wykończeniowych dostępnych w ramach naszego programu Atelier – wyjaśnia Dominik Harpula, Menedżer ds. BIM i Digitalizacji w Bouygues Immobilier Polska.

Zintegrowanie projektowanie w 3D

Standard BIM ułatwia analizę i przetwarzanie wszystkich niezbędnych informacji o budynku na każdym etapie jego cyklu życia – od projektowania, poprzez realizację, aż po zarządzanie obiektem. Ponadto wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają stały dostęp do aktualnych informacji o budynku. Projektowanie odbywa się od razu w świecie wirtualnym, w wersji 3D, co umożliwia koordynację wszystkich elementów projektu: konstrukcyjnego, architektonicznego oraz instalacyjnego. BIM to przede wszystkim stały dostęp do pełnej, aktualnej informacji o każdym z elementów projektu, a tym samym lepsza koordynacja działań i łatwiejsza współpraca dla wszystkich stron zaangażowanych w realizację inwestycji.

– BIM jest przyszłością branży deweloperskiej i całego jej łańcucha dostawców. To absolutnie nowa jakość w procesie zintegrowanego i zrównoważonego projektowania inwestycji, jej realizacji oraz późniejszego zarządzania budynkiem. Praca na jednym cyfrowym projekcie to rozwiązanie, które niweluje kłopoty z koordynacją międzybranżową dotyczącą dokumentacji budowlanej, czy kwestią spójności. W przyszłości algorytmy sztucznej inteligencji będą uczyć się na kolejnych zrealizowanych projektach, co jednocześnie pozwoli stale doskonalić jakość dla przyszłych mieszkańców
– powiedział Olivier Durix.

Praktyczne korzyści – efektywność, harmonogram i koszty

Dzięki koncepcji BIM wszystkie strony zaangażowane w proces projektowania inwestycji mogą zoptymalizować swoją efektywność i znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów czy kolizji na bardzo wczesnym etapie tworzenia projektu oraz dokumentacji budowlanej.

– Praktyczne korzyści są w zasięgu ręki. Przykładowo, w przypadku jednej z naszych siedmiu planowanych obecnie inwestycji, które powstają już w BIM-ie, czas przygotowania projektu do pozwolenia na budowę skrócił się znacząco. W przypadku innej inwestycji znacząco zoptymalizowaliśmy sposób wykorzystania przestrzeni. Uzyskaliśmy dodatkowych kilkadziesiąt metrów powierzchni użytkowej mieszkań, dzięki optymalizacji przestrzeni i porównaniu kilku możliwych scenariuszy na modelu – wyjaśnia Olivier Durix.

Na podstawie wirtualnego prototypu inwestycji wnioskować można m.in. o prognozowanym zużyciu materiałów budowlanych, spodziewanych kosztach realizacji danego etapu inwestycji oraz kontrolować zgodność prac z harmonogramem budowy. Dodatkowo, oprogramowanie do zarządzania informacją w systemie BIM pozwala odtwarzać historię naniesionych w projekcie zmian, analizować je i przewidywać ich konsekwencje finansowe.

Model BIM umożliwia również analizę wpływu całego cyklu życia danej inwestycji na środowisko naturalne, pomaga realizować projekty spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa.

 

*KPMG we współpracy z ARUP: Building Infromation Modeling, Ekspertyza dotycząca możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, 30.09.2016 r.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: