Wiadomości mieszkaniowe

Urszula Hreniak

Urszula Hreniak

Wiadomości - Wrocław - Porady

17 lipca 2013

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Blisko natury, choć w mieście

Wielu poszukujących własnego lokum ma dylemat, jak pogodzić chęć życia w bliskości natury z pragnieniem codziennego komfortu, jaki daje miejska lokalizacja mieszkania. Powstają jednak inwestycje, których celem jest sprostanie obu tym oczekiwaniom – mimo że położone w obrębie miasta, pozwalają korzystać z dobrodziejstw zielonego otoczenia. 

Blisko natury, choć w mieście

Wrocławianie żyją w jednym z najbardziej zielonych miast Polski – mówi się, że na jednego mieszkańca przypada tutaj 25 mkw. zieleni. Poprzecinany licznymi kanałami i dopływami Odry, jest także, mimo swojego równinnego położenia, terenem ciekawym krajobrazowo. Wciąż w jego obrębie pozostaje wiele terenów niewykorzystanych pod budownictwo mieszkaniowe, a jednocześnie atrakcyjnych pod względem przyrodniczym. Obecnie powstaje kilka osiedli szczególnie zasługujących na uwagę, jeśli chodzi o ich lokalizację.

 

Park krajobrazowy za oknem

 

Jednym z bardziej malowniczych, a zarazem nieodkrytych jeszcze przez deweloperów terenów Wrocławia, jest Ratyń – osiedle położone w bezpośredniej bliskości Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy”. Miłośnicy przyrody i wycieczek znają je dobrze – to oaza bujnej przyrody położona w obrębie miasta. Las Ratyński, wijąca się rzeka, łąki to naturalne bogactwo tego obszaru. Właśnie tutaj powstaje zaciszne osiedle 27 domków jednorodzinnych – Willa ToTu, inwestycja firmy INKOM. - Celem polityki przestrzennej tego obszaru jest doprowadzenie do powstania harmonijnych osiedli zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i willowej o wysokim standardzie wraz z systemem ogólnodostępnych przestrzeni publicznych oraz powiązanie zabudowy mieszkaniowej z kompleksami zieleni i obiektami sportowymi – podaje Agnieszka Sternal z firmy INKOM - Najważniejszymi elementami struktury funkcjonalnej według Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Wrocławia mają być osiedla zabudowy jednorodzinnej i willowej, lokalne ośrodki usługowe, parki, skwery, układ ulic i placów wraz z systemem ciągów pieszych i tras rowerowych, miejsca i obiekty reprezentacyjne, kompleksy sportowo-rekreacyjne. W rejonie Bystrzycy zaleca się także modernizację i zbudowanie bulwarów spacerowych nad rzekami umożliwiającymi ciągłość poruszania się, a także budowę kładek pieszych przez rzeki. Na obszarze Ratynia Malowniczego przewidywany jest rozwój systemu komunikacji rowerowej poprzez budowę głównej rekreacyjnej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy wybrzeża rzeki Bystrzycy, a także prowadzącej przez Las Ratyński. Dodatkowym atutem tego terenu jest planowane włączenie go wraz z Lasem Ratyńskim oraz Doliną Bystrzycy do programu Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk Natura 2000. W najbliższych latach, miasto przewiduje także dolesienia zwłaszcza w rejonie południowo-zachodnim. Spokojna dzielnica gwarantuje doskonałe warunki zarówno dla przydomowego relaksu, jak i sportowych aktywności na świeżym powietrzu. Las Ratyński leżący w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, rozległe tereny zielone, świeże powietrze i położenie z dala od wielkomiejskiego zgiełku czynią z Willi ToTu doskonałą propozycję dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którzy cenią sobie wysoki komfort życia za rozsądną cenę – dodaje.


Osiedle ToTu przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy cenią sobie bliski kontakt z naturą i mieszkanie w zielonym otoczeniu, a jednocześnie nie chcą rezygnować z udogodnień życia w mieście. Ratyń położony jest w niezwykle dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach, zachodniej części miasta. Stadion na Maślicach, Autostradowa Obwodnica Miasta, przyśpieszona linia tramwajowa „Tramwaj Plus” znacznie ożywiły rozwój infrastruktury okolicznych osiedli.

 

Zamieszkać przy rzece

 

Wrocław posiada ogromny potencjał budownictwa nadrzecznego, który wciąż realizowany jest tylko w nieznacznym stopniu. Przecinające miasto liczne dopływy i kanały Odry dają możliwość realizacji niebanalnych projektów budowlanych. Coraz więcej deweloperów włącza wybrzeże w swoje inwestycje, pozwalając nabywcom mieszkań korzystać z atutów mieszkania tuż nad rzeką, takich jak nadbrzeżne bulwary i promenady spacerowe, przystanie dla łodzi i jachtów, plaże, pomosty. Jedną z inwestycji zlokalizowanych nad Odrą jest Olimpia Port Archicomu, realizująca ideę osiedla społecznego. – Olimpia Port to osiedle na granicy Sępolna i Swojczyc w kameralnej, głównie czterokondygnacyjnej zabudowie, wkomponowanej w przestrzeń parków, placów oraz pasów zieleni z ciągami komunikacyjnymi dla pieszych i rowerzystów – podaje Marianna Zbyryt z Archicomu. - Ma stanowić system przestrzenny nie tylko ułatwiający codzienne funkcjonowanie, ale i sprzyjający integracji społecznej. W pierwszej fazie realizacji powstały 4 budynki (130 lokali), do których właśnie zaczęli wprowadzać się mieszkańcy. Trwa budowa kolejnych blisko 200 mieszkań. Docelowo będzie to nowa, samowystarczalna dzielnica. Dominantami osiedla będą dwa place: pierwszy o charakterze reprezentacyjnym, usługowo handlowym, drugi - w głębi osiedla nad rzeką, w formie architektury portowej, gdzie dominują funkcje rozrywki , gastronomi i rekreacji. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów powstaną ciągi handlowe ze sklepami i usługami. Park łączący pierwszy etap osiedla z nadrzecznym bulwarem będzie miejscem wypoczynku i propagowania sztuki użytkowej. W przyszłych etapach osiedla powstanie przystań portowa dla kajaków i małych jednostek pływających oraz zacumowane przy brzegu barki zaadaptowane do funkcji rozrywkowych otworzą nowe możliwości wypoczynku i aktywnego korzystania z wody. Tuż spod drzwi własnego mieszkania można będzie rozpocząć wycieczkę kajakiem po Odrze lub rowerem na pobliską Wyspę Opatowicką. Albo dalej: kilometrami ścieżek rowerowych wzdłuż Odry – za miasto lub do wrocławskiego Rynku. Kiedy niemal dekadę temu kupowaliśmy pierwszą działkę nad kanałem Żeglugowym, idea stworzenia położonej na nadodrzańskim bulwarem dzielnicy nawiązującej do koncepcji miasta-ogrodu, wydawała się marzeniem nieokreślonej przyszłości. Jednak po przedstawieniu władzom miasta pomysłu całego założenia, zgodnego z obecną polityką Wrocławia i – szerzej – za sprawą zwrotu w świadomości samych wrocławian - projekt reurbanizacji tego odcinka Odry nabiera kształtów. Z punktu widzenia jakości życia, punktów odniesienia nie trzeba szukać aż tak daleko. Po drugiej stronie kanałów leży Sępolno, wybudowane w latach 1919-1935 osiedle, oparte na koncepcji miasta-ogrodu, charakteryzujące się luźną, niską zabudową, a przede wszystkim znacznym udziałem przestrzeni publicznych i terenów zielonych. Wizja przyświecająca nam przy opracowywaniu koncepcji dla Olimpii Port doskonale współgra z tak charakterystycznym dla całej Wielkiej Wyspy genius loci – dodaje.

 

Przy lesie, a jednak w mieścieMalowniczym regionem Wrocławia są również jego północno-wschodnie tereny, jak Sołtysowice, których krajobrazowym atutem jest Las Sołtysowicki i rzeka Widawa. Ten obszar również ma zaciszny, podmiejski charakter, a jednocześnie w pobliżu znajduje się miejska infrastruktura. Jest dobrze skomunikowany z centrum, pozwala więc cieszyć się zielonym otoczeniem bez dyskomfortu wyprowadzki za miasto. Właśnie tutaj, w bliskim sąsiedztwie Lasu Sołtysowickiego, powstaje osiedle Sołtysowice firmy Milart. Jego mieszkańcy będą mieli możliwość korzystania z rekreacyjnych atutów tego obszaru. Część lasu ma charakter parkowy. Znajdują się tutaj trzy stawy, przy których wygospodarowano miejsca do wypoczynku, m.in. z możliwością rozpalenia ognisk. Atrakcją są również ruiny grodu z XIII-XIV wieku, otoczone fosą. To idealne tereny spacerowe, pozwalające na aktywny odpoczynek na łonie natury. W ramach inwestycji powstanie aż 9 wielorodzinnych budynków, a widok na otaczającą zieleń docenią miłośnicy przyrody.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy