Wiadomości mieszkaniowe

24/7 Communication

24/7 Communication

Regionalne - Warszawa - Nieruchomości

28 maja 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Bioróżnorodność w branży deweloperskiej

Temat bioróżnorodności w branży deweloperskiej jest coraz popularniejszy. Z czym się wiąże i na czym polega?

Bioróżnorodność w branży deweloperskiej

29 proc. Polaków uważa, że degradacja środowiska naturalnego jest jednym z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji.  Wzrastająca świadomość Polaków, jak ważna jest dbałość o naszą planetę, przekłada się na coraz to nowe sfery życia codziennego. Trend ten dostrzegła branża deweloperska, w wyniku czego na polskim rynku nieruchomości zaistniał temat bioróżnorodności, jako nowego aspektu branego pod uwagę przez klientów przy wyborze mieszkania.

W branży deweloperskiej określenie bioróżnorodność, inaczej różnorodność biologiczna, wyraża dbałość o integrację gatunków fauny i flory oraz zapewnienie istnienia obszarów rekreacyjnych i zielonego otoczenia w sąsiedztwie inwestycji. Termin ten dotyczy również złożoności wymian, spontanicznych interakcji, naturalnej dynamiki  i poziomów organizacyjnych (tj. ekosystemy, gatunki, geny). Te elementy oddziałują między sobą i stabilizują się w miarę upływu czasu zgodnie z lokalnym kontekstem. Natomiast miejska różnorodność biologiczna składa się z flory i fauny obecnej w biologicznym środowisku miasta, tj. na otwartym terenie, na patio lub dziedzińcu, parkingach, trawnikach, czy balkonach. Jej istnienie oznacza cały szereg korzyści.

Bioróżnorodne inwestycje

Wobec alarmujących danych o coraz poważniejszych zaburzeniach w różnorodności biologicznej miast, do projektów nowych inwestycji deweloperzy zaczęli wprowadzać rozwiązania wspierające lokalną faunę i florę.

- W praktyce, do działań chroniących bioróżnorodność miejską, należy przykładowo sadzenie drzew, których owoce stanowią pożywienie dla ptaków oraz montaż budek lęgowych na drzewach, tworzenie domków dla jeży czy instalacja tablic edukacyjnych na terenie inwestycji.  Działania te pomagają zadbać o utrzymanie populacji różnych gatunków fauny i pozytywnie oddziałują na samopoczucie mieszkańców, żyjących dzięki temu bliżej natury – mówi Olivier Durix, Dyrektor Generalny Bouygues Immobilier Polska.

Ponadto, wśród praktyk dotyczących bioróżnorodności, Bouygues Immobilier Polska przewiduje także działania na rzecz lokalnych społeczności, poprzez współpracę z ekologiem oraz zaangażowanie w organizację wydarzeń edukacyjnych, jak również sprzyjające  integracji mieszkańców.

Certyfikacja zielonych inwestycji

Na rynku deweloperskim powstało pytanie jak mierzyć bioróżnorodność. Odpowiedzią jest certyfikat BiodiverCity® który pozwala zapewnić najwyższą jakość rozwiązań konsumentom, którzy zdecydują się na zakup nieruchomości w inwestycji posiadającej rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną.

BiodiverCity® to pierwszy międzynarodowy certyfikat podkreślający bioróżnorodność biologiczną w nowopowstałych budynkach oraz ich otoczeniu. Ma on docenić projekty, które uwzględniając bioróżnorodność biologiczną,  biorą pod uwagę samopoczucie mieszkańców na które dane rozwiązania wpływają.

Na rynku istnieją rozmaite międzynarodowe certyfikaty, które uwzględniają cechy różnorodności biologicznej, niekoniecznie przyjmując dogłębną ocenę tych parametrów. Certyfikat BiodiverCity® uzupełnia je i dlatego posiadanie go przyczynia się do zwiększenia wartości certyfikowanej nieruchomości.

Certyfikowane projekty znajdują się m. in. we Francji, we Włoszech oraz na Kubie. Bouygues Immobilier Polska może się pochwalić inwestycją Camelia przy ul. Potrzebnej 52 w Warszawie, która jako pierwsza w Polsce została pre-certyfikowana w ramach BiodiverCity®. Obecnie zespół projektowy skupia się na wdrażaniu wymaganych rozwiązań oraz ścisłej współpracy z zewnętrznym audytorem, co pozwoli uzyskać finalny certyfikat jesienią tego roku. Dzięki temu projekt Camelia może stać się pierwszym w Polsce projektem certyfikowanym w systemie BiodiverCity® mówi Olivier Durix, Dyrektor Generalny z Bouygues Immobilier Polska.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy