Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Biały montaż: co to jest i ile kosztuje? Cennik białego montażu elektrycznego i łazienkowego

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 04.07.2024, Data aktualizacji: 11.07.2024

3 minuty czytania
Biały montaż: co to jest i ile kosztuje? Cennik białego montażu elektrycznego i łazienkowego
Na biały montaż składa się ogół czynności przeprowadzanych przy wyposażaniu i wykańczaniu pomieszczeń, takich jak: łazienka, toaleta czy kuchnia. Jakie prace wchodzą w skład białego montażu? Dlaczego jest najważniejszym etapem prac wykończeniowych i instalacyjnych podczas remontu? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Biały montaż to jeden z ostatnich etapów każdego remontu. Co to jest i ile kosztuje montaż poszczególnych elementów? Jak przedstawia się cennik poszczególnych usług? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co to jest biały montaż;
 • jakie prace obejmuje;
 • ile kosztuje biały montaż.

Biały montaż – definicja

Termin ten nawiązuje do dominującego koloru armatury łazienkowej. Co to jest biały montaż? Pod tą nazwą kryje się ogół czynności związanych z wyposażaniem oraz wykańczaniem toalety, łazienki oraz kuchni. Może też odnosić się do niektórych pomieszczeń gospodarczych. Jak wskazuje definicja, obejmuje głównie instalację armatury łazienkowej oraz kuchennej.

Biały montaż wykonywany jest na etapie wykończenia pomieszczeń, z których korzystamy na co dzień. Przede wszystkim powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i upodobań. Oprócz tego musi zapewniać użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa.

Biały montaż – co obejmuje?

Bez niego trudno sobie wyobrazić w pełni wykończone wnętrze. Co to znaczy biały montaż w praktyce? Najprościej rzecz ujmując dotyczy prac wykończeniowych, do których można zaliczyć instalacje sanitarne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze oraz elektryczne. Biały montaż obejmuje czynności, które są związane z podłączeniem armatury i urządzeń służących do poboru wody. Odnosi się również do systemu odprowadzającego ścieki.

Jakie narzędzia do remontu mieszkania? Przybornik majsterkowicza Czytaj więcej

Biały montaż polega głównie na podłączeniu wanien, brodzików, umywalek, toalety i wielu innych elementów ceramicznych. W jego zakres wchodzi też montaż armatury kończącej instalacje ciepłej oraz zimnej wody. W praktyce oznacza:

 • zainstalowanie baterii łazienkowej i kuchennej,
 • montaż zlewozmywaka,
 • montaż wanny,
 • montaż WC i bidetu,
 • układanie płytek ceramicznych. 

Co to jest biały montaż elektryczny?

Biały montaż elektryczny charakteryzuje się estetycznym wyglądem oraz ponadprzeciętną funkcjonalnością. Choć jest droższy od tradycyjnego, aktualnie cieszy się sporym zainteresowaniem. Wymaga użycia specjalnych przewodów oraz osprzętu.

Biały montaż elektryka polega na ukryciu pod tynkiem wszystkich elementów instalacji. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach, takich jak: sypialnia, salon czy jadalnia. Dzięki niemu wnętrza prezentują się estetycznie oraz nowocześnie.

Biały montaż elektryczny to również instalacja np. plafonów.

Do elektrycznego montażu białego wykorzystuje się najczęściej przewody YDY lub YDYp. Z reguły układa się je w bruzdach ściennych albo w posadzce i zalewa masą tynkarską. Po wykonaniu zatarcia ścian i ich pomalowaniu stają się praktycznie niewidoczne.

Ile kosztuje biały montaż gniazdka? Cena montażu oscyluje w granicach 75-150 zł/ punkt. Za poprowadzenie instalacji w bruzdach wraz z przewodami zapłacimy średnio 10-15 zł/m2. Specjalny osprzęt montuje się jeszcze przed położeniem tynków. Warto powierzyć to zadanie w ręce elektryka, który posiada doświadczenie w świadczeniu tego typu usług.

Ile kosztuje biały montaż elektryczny?

Całkowity koszt uzależniony jest od wielu czynników - spośród najważniejszych warto wymienić:

 • metraż instalacji,
 • zakres prac,
 • jakość zastosowanych materiałów.

Orientacyjny cennik przedstawia się w następujący sposób:

 • cena za punkt siłowy może wynieść nawet 150 zł;
 • naprawa gniazdka elektrycznego kosztuje średnio od 50 do 100 zł - niektóre firmy liczą sobie 60 zł/h pracy;
 • za montaż gniazdka zapłacimy ok. 20-90 zł/ szt;
 • za podłączenie jednej lampy sufitowej lub żyrandola trzeba zapłacić ok. 60 zł.;
 • montaż listw oświetleniowych kosztuje średnio 90-170 zł;
 • podłączenie płyty indukcyjnej generuje koszt rzędu 150-300 zł.
 • za montaż kotła elektrycznego zapłacimy ok. 700 zł;
 • zamontowanie czujnika ruchu może kosztować 100-150 zł.

W mieszkaniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych całkowity koszt elektrycznego montażu zwykle mieści się w przedziale 4000-8000 złotych. W domach jednorodzinnych o bardziej rozbudowanych instalacjach może wynosić nawet 20 000 zł.

Biały montaż łazienkowy: cennik 2024

Ile kosztuje biały montaż w łazience, w tym obsadzenie toalety, umywalki czy kabiny prysznicowej? Najmniej zapłacimy za instalację prostych urządzeń sanitarnych. Najtańszym rozwiązaniem jest montaż WC ze zbiornikiem zewnętrznym - ceny rozpoczynają się od 300 zł. Na wyższy koszt musimy się przygotować w przypadku instalacji sedesu podwieszanego z zabudowanym zbiornikiem. Ze względu na stopień skomplikowania prac, za kompleksowe wykonanie usługi zapłacimy średnio 600-800 zł.

Ile kosztuje remont: ceny robocizny i materiałów na mieszkanie 40, 50, 60 m2 i więcej Sprawdź również

Warto sprawdzić, jak wygląda aktualny cennik białego montażu w firmach specjalizujących się w przeprowadzaniu kompleksowych usług. Większość z nich posiada odpowiednie zaplecze, sprzęt i materiały oraz doświadczenie w układaniu przewodów czy w montażu osprzętu. Potwierdzeniem tego są opinie i referencje od wcześniejszych klientów.

Biały montaż: podsumowanie

Od czego zacząć prace wykończeniowe? W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować przestrzeń użytkową oraz usunąć wszelkie pozostałości po poprzednich pracach. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia punktów elektrycznych czy miejsca instalacji wodno-kanalizacyjnych. Co oznacza biały montaż? Pod tym określeniem kryje się większość prac wykończeniowych. Jaki koszt generuje biały montaż? Ceny są zróżnicowane i zależą m.in. od czynników tj. koszt materiałów, cennik usług firmy remontowej oraz zakresu usług.

remont mieszkania z architektem
Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023