Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

Oddaj swój głos!

Apartament w Poznaniu na wynajem.

Analiza ofert serwisu RynekPierwotny.pl i rynku najmu w Poznaniu pokazuje opłacalność inwestowania w apartamenty. Ile trzeba zainwestować, by zarabiać?

Apartament w Poznaniu na wynajem.

Inwestycje w nieruchomości od dawna stanowią opłacalny sposób pomnażania kapitału. Szczególnie w przypadku mieszkań urządzonych w wysokim standardzie, położonych w centrum miasta, które cieszą się dużym zainteresowaniem najemców. Zarówno tych, którzy poszukują mieszkania na dłużej, jak i tych, którzy wynajmują tylko na czas podróży służbowej.

Wśród ofert serwisu RynekPierwotny.pl w kategorii apartamenty premium w Poznaniu jest ponad 370 lokali. Wybierać można wśród wielu lokalizacji: na Jeżycach, Starym Mieście, Wildzie i Grunwaldzie. Ceny apartamentów w stanie deweloperskim za m2 mieszczą się w przedziale od 6300 do 9300 zł, w zależności od powierzchni mieszkania, jego położenia w budynku i standardu. Przykładowo za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 46 m2 trzeba zapłacić niecałe 380 tys. zł., a całość wydatków wraz z urządzeniem lokalu można szacować na ok. 450 tys. zł.

Czynsz uzależniony od standardu

Ile można zarobić? To pytanie zadaje sobie chyba każdy inwestor i oczekuje odpowiedzi już na początku przygody z inwestowaniem w nieruchomości na wynajem. Tymczasem warto pamiętać, że symulacja przyszłych wydatków i wpływów z wynajmu często wymaga późniejszej korekty z uwagi na nieprzewidziane koszty lub zmiany w otoczeniu rynkowym – kondycję gospodarki czy zamożność społeczeństwa. Jednak dobry plan to podstawa, więc nie pozostaje nic innego, jak odpowiednie rozpoznanie rynku.
Czynsz najmu, jaki można uzyskać w przypadku apartamentów, jest zróżnicowany w zależności od standardu mieszkania i budynku. W przypadku najmu długoterminowego – ważna jest powierzchnia mieszkania i ilość pokoi. Najemcy oczekują komfortu i są skłonni za niego płacić, ale w granicach rozsądku. Zakup mieszkania powyżej 80 m2 z przeznaczeniem na wynajem może się okazać nie najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się lokal o powierzchni 50-60 m2 – takich najczęściej poszukują najemcy. Poza tym spełni oczekiwania inwestora zarówno w opcji najmu długoterminowego, a także jako apartament wakacyjny, biznesowy lub studencki.
Czynsz najmu 60-metrowego apartamentu w Poznaniu mieści się w granicach od 2,7 tys. zł do nawet 7,5 tys. zł miesięcznie. Wpływ na cenę ma wiele czynników, a oferty różnią się standardem, ale działa tu zasada – im więcej zainwestujesz, tym większe przychody z najmu uzyskasz. Dlatego na jakości wykończenia i wyposażenia wnętrz nie warto oszczędzać – standardem staje się klimatyzacja, elektryczne rolety zewnętrzne, jasne wnętrza oraz możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, czyli tarasy, loggie, a na najwyższych kondygnacjach – zielone dachy. Lokatorzy apartamentów poszukują również lokali z dostępem do siłowni, sali fitness a częstą atrakcją dla najemców (szczególnie przy najmie krótkookresowym) jest wyposażenie w domowe SPA.
Za jedną noc spędzoną w apartamencie w centrum Poznania trzeba zapłacić co najmniej 250 zł (pokój dwuosobowy), przy dłuższych pobytach cena spada, ale utrzymuje się na poziomie 200 zł za dobę. Często ceny rosną (nawet 0 30-40%) w okresie dużych, międzynarodowych imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie lub miasto Poznań. Przy 100% wykorzystaniu lokalu miesięczny przychód z najmu może sięgnąć 7,5 tys. zł. Jednak trudno zakładać, że lokal będzie wynajęty każdego dnia przez cały rok. Zadowalające będzie wykorzystanie na poziomie 70-80% wynajętych dni w skali roku, co daje średniomiesięczny przychód na poziomie 5-6 tys. zł.

Koszty utrzymania mieszkania

Koszt utrzymania mieszkania to – oprócz czynszu – opłaty za prąd, gaz, wodę i śmieci. Zależy on od wielu czynników, a w przypadku apartamentowców może być wyższy niż standardowe 600-800 złotych miesięcznie w typowym budynku wielorodzinnym. Najczęściej właściciele mieszkań mają udział w kosztach utrzymania zieleni, części rekreacyjno-sportowej lub wspólnej strefy relaksu SPA – jeśli istnieje. Trzeba również uwzględnić koszt związany ze sprzątaniem, usługami pralni i administracji najmem. Na początek warto również zainwestować w reklamę, nie tylko w języku polskim, bo Poznań to miasto, w którym żyje i pracuje wielu obcokrajowców, uwzględnić prowizję dla portali rezerwacyjnych oraz podatek.
Podatek dochodowy od dochodów z wynajmu mieszkania można rozliczać w ramach najmu prywatnego lub jako działalność gospodarczą. W pierwszym przypadku opcje są dwie: zapłata podatku na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) oraz ryczałt (8,5% od przychodu do 100 tys. zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł). Dwie możliwości do wyboru mają także osoby, które wynajem lokali prowadzą w ramach firmy – zasady ogólne (18% i 32% od dochodu z uwzględnieniem kwoty wolnej progu podatkowego) lub podatek liniowy (19% od dochodu).

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy