Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 7 głosów

Akwarium domowe

Zakładamy akwarium domowe. Ekspert portalu RynekPierwotny.pl przedstawia, co trzeba wiedzieć.

Akwarium domowe

Domowe akwarium to marzenie wielu w Was. Posiadanie rybek i innych zwierzątek, które można hodować samodzielnie, nie jest tak absorbujące, jak opieka nad psem czy kotem, a mimo to daje domownikom wiele radości. Podpowiemy Wam jak przygotować się do zakupu i urządzenia domowego akwarium, aby było ono funkcjonalne i komfortowe dla jego mieszkańców.

Jeśli zdecydowaliście się na zostanie akwarystą amatorem i przymierzacie się do zakupu akwarium wraz z rybkami, musicie wziąć pod uwagę fakt, iż czeka Was kilka ważnych kroków, których nie sposób pominąć w drodze do jego posiadania.

Rybki to nie zabawka!

Bardzo ważną sprawą jest świadomość, iż rybki, to nie dodatek do mieszkania, kolejne bibeloty, czy pięknie prezentujący się w salonie obraz statyczny – to żywe stworzenia, które wymagają codziennego karmienia, dbania o temperaturę wody, czyszczenia akwarium itd. Rybki nie są wymagające w opiece nad nimi, nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, martwić się, że przeszkadzają sąsiadom podczas Waszej nieobecności, czy też socjalizowania z otoczeniem.

Mimo iż posiadanie rybek nie wiąże się z wieloma obowiązkami, jak każde zwierzę wymagają szacunku i świadomego właściciela, który zdaje sobie sprawę, iż to właśnie on jest za ich życie odpowiedzialny.

Zakładamy akwarium krok po kroku

Bardzo ważną sprawą dla przyszłego posiadacza akwarium jest zaczerpnięcie wiedzy z dziedziny akwarystyki. Jeśli od dawna marzyliście o posiadaniu rybek i czytaliście na ten temat wszelkie możliwe materiały, sprawa będzie znacznie prostsza, ponieważ Wasza wiedza pozwoli na dokonanie prawidłowych wyborów. Jeśli jednak pomysł z akwarium wpadł Wam do głowy przypadkiem, poświęćcie trochę czasu na nadrobienie zaległości i odrobienie lekcji z akwarystyki.

Posiadanie elementarnej wiedzy z tej dziedziny jest niezbędne do prawidłowego zaplanowania całego przedsięwzięcia. Zanim wybierzecie się do sklepu z zamiarem zakupu akwarium, potrzebnego sprzętu oraz rybek, zastanówcie się, ile miejsca możecie przeznaczyć w mieszkaniu na jego usytuowanie, jakie macie możliwości finansowe czy też jak zamierzacie je urządzić.

Zagłębiając się w akwarystykę, zdacie sobie sprawę, iż akwarium to nie tylko zbiornik wody z kilkoma kolorowymi rybkami, którym sypie się pokarm. Decydując się na jego posiadanie, warto zastanowić się, na czym zależy Wam najbardziej.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy Wam przede wszystkim na hodowaniu rybek, czy też będą one tylko dodatkiem do pięknych roślin, które się w nim znajdą. Zakładając pierwsze akwarium, powinniście skupić się na mało wymagających gatunkach ryb oraz niezbyt absorbujących roślinach. Na te, które wymagają wiedzy i pracy nad ich utrzymaniem, przyjdzie czas znacznie później.

Kiedy podejmiecie już decyzję o zakupie, zaczerpniecie wiedzy z dziedziny akwarystyki oraz przygotujecie miejsce w mieszkaniu – możecie wybrać się do sklepu. Obecnie bez problemu zaopatrzycie się we wszelki niezbędny sprzęt w sklepach internetowych, niemniej kupowanie rybek w dobrze zaopatrzonym sklepie stacjonarnym to nadal ogromna przyjemność i frajda, zwłaszcza dla młodszych domowników, którzy będą w opiekę nad rybkami zaangażowani.

Wyposażenie akwarium

Kupując akwarium, musicie pamiętać, że nabywacie nie tylko zbiornik, ale też wszelki niezbędny sprzęt dodatkowy. Najbardziej podstawowe sprzęty to: filtr (jeden lub kilka, w zależności od wielkości akwarium), grzałka do wody, termometr, pokrywa wraz z oświetleniem, podłoże (kamyki lub żwir) oraz wybrane przez Was tło. Rośliny kupuje się i sadzi po około 2-3 dniach od zainstalowania akwarium, a rybki dopiero po 7, a nawet 10 dniach od zainstalowania wszystkiego, z uwagi na fakt, iż wcześniej środowisko biologiczne w zbiorniku może być dla nich bardzo niekorzystne.

Jeśli zależy Wam na rozsądnym hodowaniu i zapewnieniu rybkom odpowiednich warunków, przeczekajcie ten krótki okres i zróbcie wszystko po kolei. Dobrze zaplanowane i urządzone akwarium pozwoli Wam cieszyć się jego widokiem każdego dnia, a Wasze rybki będą miały komfortowe warunki do życia.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy