małopolskie, wielicki

Informacja na temat powiatu wielickiego

Aktualnie w powiecie wielickim dostępnych jest 278 ofert w 19 inwestycjach

małopolskie, wielicki

Powiat wielicki to region będący częścią woj. małopolskiego, leżący w jego centrum. Jego powierzchnia to 411 km2, a składają się na nią 2 gminy miejsko-wiejskie i 3 gminy wiejskie. Łącznie znajduje się tu 91 miejscowości, a zamieszkują je ogółem 118 553 osoby. Na północnym wschodzie powiatu rozciągają się tereny leśne – w gminie Kłaj znajdziemy 3 rezerwaty przyrody. Region wyróżnia się nieprzeciętnymi walorami przyrodniczymi i turystycznymi, a jego największą atrakcją jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Zabudowa powiatu jest dość rozproszona i wciąż istnieją tu rozległe tereny do zagospodarowania. Rozwinięte jest zaplecze oświatowe, medyczne i sportowe, o czym świadczy m.in. 88 szkół, 42 przychodnie lekarskie i 69 klubów sportowych. Dużym atutem powiatu jest bezpośrednie sąsiedztwo z Krakowem znajdującym się na zachód od regionu. Daje to pełen dostęp do wszystkich atrakcji dużego miasta. Ponadto rozwinięta jest sieć dróg, a najważniejszymi są 3 drogi wojewódzkie, 2 krajowe i przebiegająca na północ od Wieliczki autostrada A4.

Informacja o lokalizacji

Powiat wielicki leży w centralnej części woj. małopolskiego, bezpośrednio sąsiadując z Krakowem. Zajmuje powierzchnię 411 km2 i składa się z 5 gmin. Zamieszkują go 118 553 osoby. Zabudowa jest tu dość rozproszona, a w północno-wschodniej części, w gminie Kłaj pojawiają się obszary zalesione, wśród który wyodrębnia się 3 rezerwaty przyrody. Wśród wielu atrakcji turystycznych regionu, najważniejszą jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Dobrze rozbudowana jest tu infrastruktura społeczna i drogowa.

Dzieci mieszkające na terenie powiatu wielickiego mogą chodzić do jednej z 51 szkół podstawowych. Na dalszych szczeblach edukacji mają do wyboru 19 gimnazjów i 18 szkół ponadgimnazjalnych.

W całym powiecie mieści się ponad 20 ośrodków zdrowia. Ogółem działają tu 42 przychodnie. Ich usługi uzupełniane są ofertą prywatnych gabinetów lekarskich. Do tego dochodzi jeszcze ok. 20 aptek.

Wraz z tymi uczniowskimi, działa tu 69 klubów sportowych, a wśród nich pojawiają się te piłkarskie, koszykarskie, jeździeckie, czy też zrzeszające pasjonatów karate lub golfa. Jednym z ciekawszych miejsc rekreacyjnych jest Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Niepołomicka”. W powiecie nie brakuje także tras rowerowych i szlaków konnych.

Na terenie powiatu wielickiego można robić zakupy w wielu popularnych marketach i sklepach dyskontowych. Znajdują się tu m.in. Biedronka, Lidl, Tesco.

Wśród najważniejszych placówek kulturalnych powiatu wielickiego z pewnością trzeba wymienić Kopalnię Soli w Wieliczce. Poza tym działa tu Centrum Kultury i Turystyki oraz Muzeum Żup Krakowskich. Centrum kultury znajdziemy też w Gdowie. W każdej większej miejscowości znajdują się także biblioteki.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie wielickim mogą wybierać z pośród 19 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 230 mieszkań i 23 domy jednorodzinne. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie wielickim wahają się od 3 116 do 7 522 zł za metr kwadratowy. Aktualnie obowiązują 2 oferty promocyjne.

Zobacz inwestycje w powiecie wielickim

Inwestycje polecane