mazowieckie, grodziski

Informacja na temat powiatu grodziskiego

Aktualnie w powiecie grodziskim dostępnych jest 94 oferty w 4 inwestycjach

mazowieckie, grodziski

Powiat grodziski w województwie mazowieckim zajmuje powierzchnię ok. 367 km2 i położony jest w odległości 30 km od Warszawy. W skład powiatu wchodzą miasta: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i Podkowa Leśna oraz gminy wiejskie: Baranów, Jaktorów i Żabia Wola. Milanówek oraz Podkowa Leśna z rezerwatem Parów Sójek, to miasta-ogrody słynące z walorów krajobrazowych oraz zabytkowej architektury dworsko-pałacowej. Grodzisk Mazowiecki jest siedzibą powiatu i dawanym uzdrowiskiem, toteż dominuje tu niska zabudowa otoczona parkami. Wsie Baranów i Jaktorów to obszary rolnicze z domami jednorodzinnymi, zaś w Żabiej Woli znajdują się kompleksy leśne z rezerwatami: Skulski Las i Uroczysko Skuły Zachód. Atrakcję powiatu stanowią tereny sportowo-rekreacyjne, m.in. korty tenisowe, tereny do jazdy konnej i zbiorniki do wędkowania, np. Stawy Walczewskiego czy Zalew Grzymek. Dojazd do stolicy umożliwiają linie kolejowe: Warszawa – Skierniewice i Warszawska Kolej Dojazdowa, a także droga wojewódzka nr 719.

Informacja o lokalizacji

Powiat grodziski położony jest w zachodniej części województwa mazowieckiego i zajmuje obszar ok. 367 km2. W obrębie powiatu znajdują się miasta: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i Podkowa Leśna oraz 3 gminy wiejskie. W miastach dominuje niska zabudowa osadzona pośród zielonego pejzażu parków i rezerwatów. Podkowa Leśna i Milanówek to miasta-ogrody z zabytkowymi willami, dworkami i pałacami. Występują tutaj rozległe obszary rolne i leśne, zaś atrakcję stanowią tereny sportowo-rekreacyjne oraz Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Na terenie powiatu grodziskiego znajdują się: Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Zofii i Jonasza Łyko, Medyczna Szkoła Policealna oraz punkt konsultacyjny-rekrutacyjny Collegium Varsoviensis. Do placówek edukujących dzieci i młodzież na wszystkich etapach kształcenia należy: 18 przedszkoli, 24 szkoły podstawowe, 14 gimnazjów, 7 szkół średnich oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Tadeusza Bairda.

Główną placówką medyczną w powiecie grodziskim jest Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II wyposażony w 14 oddziałów. Ponadto na obszarze powiatu funkcjonuje 12 specjalistycznych poradni i 19 przychodni ogólnych, a także 4 laboratoria analityczne.

Atutem powiatu są parki, lasy i rezerwaty, po których można spacerować, biegać, jeździć rowerem lub jeździć konno. Korty tenisowe w Grodzisku Mazowieckim i Milanówku, Kąpielisko Miejskie w Milanówku, Stadion w Grodzisku Mazowieckim, a także zbiorniki do wędkowania: Stawy Walczewskiego i Zalew Grzymek, umożliwiają aktywność lub wypoczynek na świeżym powietrzu. Na terenie powiatu znajduje się również pływalnia Wodnik 2000, 4 hale sportowe, tor wrotkarski i skatepark, a działalność prowadzi 18 klubów sportowych (m.in. jeździecki, kolarski i żeglarski).

Bogatą ofertą handlowo-usługową dysponują zlokalizowane na terenie powiatu centra handlowe: Galeria Podkowa i Vendo Park Milanówek, a w trakcie budowy jest centrum handlowe w Grodzisku Mazowieckim. Popularnością cieszą się miejscowe hipermarkety sieci: Tesco, Lidl, Carrefour czy Biedronka. Dla turystów przeznaczone są liczne hotele i pensjonaty, które mieszczą się często w zabytkowych budynkach, np. pałac w Ojrzanowie czy zespół dworsko-pałacowy w Grzegorzewicach.

Atrakcją powiatu grodziskiego są zabytkowe dwory, pałace i wille w różnych stylach, m.in. dworek Józefa Chełmońskiego w Kuklówce. Wewnątrz zabytkowych obiektów mieszczą się często muzea lub galerie, a do najciekawszych należą: Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Galeria Ars Longa w Milanówku – największa prywatna galeria sztuki współczesnej w Polsce, Galeria Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim, Muzeum Rzeźby prof. Jana Szczepkowskiego, Muzeum PRL-u oraz Prywatne Muzeum w Petrykozach. Na terenie powiatu działa również 6 centrów kultury, 15 bibliotek i 2 kina.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie grodziskim mogą wybierać z pośród 4 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 69 mieszkań i 25 domów jednorodzinnych. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie grodziskim wahają się od 4 666 do 7 036 zł za metr kwadratowy.

Zobacz inwestycje w powiecie grodziskim

Inwestycje polecane

Wiadomości na temat powiatu grodziskiego

Akademia Piłkarskiej Legii Warszawa w Książenicach

,

Akademia Piłkarskiej Legii Warszawa w Książenicach

W Książenicach zlokalizowanych w Gminie Grodzisk Mazowiecki, ma powstać Ośrodek Treningowo-Szkolny z Kompleksem Badawczo-Rozwojowym Akademia Piłkarska Legii.

Znajdź mieszkanie na targach w Pruszkowie!

,

Znajdź mieszkanie na targach w Pruszkowie!

Szukasz domu lub mieszkania? Nie możesz zdecydować się czy zamieszkać pod Warszawą? Przyjdź na targi w Pruszkowie i znajdź swoje wymarzone cztery kąty! Swoją ofertę przedstawi blisko 40 wystawców. W jednym miejscu i czasie porównasz wszystkie lokalizacje i ceny. Impreza odbęd...

Strefa aktywności w Książenicach

,

Strefa aktywności w Książenicach

Jakie zaplecze sportowe oferuje swoim mieszkańcom gmina Grodzisk Mazowiecki? Sprawdź!

Osiedle Książenice

,

Osiedle Książenice

Osiedle Książenice jest położone blisko Warszawy, tuż obok Grodziska Mazowieckiego. Świetne połączenie Książenic z Warszawą zapewnia budowana właśnie trasa S8.