małopolskie, krakowski

Informacja na temat powiatu krakowskiego

Aktualnie w powiecie krakowskim dostępnych jest 271 ofert w 21 inwestycjach

małopolskie, krakowski

Powiat krakowski leży w północno-zachodniej części woj. małopolskiego, bezpośrednio sąsiadując z miastem Kraków. Jego powierzchnia wynosi 1231 km2, a w 17 gminach mieszka łącznie 266 649 osób. Cały powiat tworzą 332 miejscowości. Zabudowa ma tu charakter małomiasteczkowy i wiejski, z dość dużym zagęszczeniem zabytków, których konserwatorzy znaleźli tu ponad 180. Są wśród nic budowle w stylu renesansowym, gotyckim, romańskim. Region może pochwalić się ponad 200 szkołami różnego szczebla, przeszło 100 przychodniami lekarskimi oraz satysfakcjonującym stopniem rozwoju życia sportowego i kulturalnego. Poza tym, że działa tu 15 ośrodków i centrów kultury, to regularnie organizowane są imprezy o takim charakterze. Ok. 30% powiatu cechuje się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Najważniejsze tereny zielone stanowią tu Ojcowski Park Narodowy, 12 rezerwatów przyrody i 5 parków krajobrazowych. Powiat krakowski ma rewelacyjnie rozwiniętą infrastrukturę drogową, do której zalicza się autostrada A4, 8 fragmentów dróg wojewódzkich i 6 dróg krajowych. W jego granicach znajduje się też lotnisko.

Informacja o lokalizacji

Powiat krakowski znajduje się w północno-zachodniej części woj. małopolskiego, a jego 17 gmin zajmuje powierzchnię 1231 km2. Mieszka tu 266 649 osób. W zależności od miejscowości, zabudowa ma charakter wiejski lub typowy dla małych miast. Mieści się tu ponad 180 zabytków, a jedną z naturalnych atrakcji jest Ojcowski Park Narodowy. Atutem powiatu jest rozwinięta infrastruktura społeczna i drogowa. Na tę drugą składa się 8 dróg wojewódzkich, 6 dróg krajowych i autostrada A4, a ich uzupełnieniem są drogi powiatowe i gminne.

Na terenie powiatu działa 131 szkół podstawowych oraz 49 szkół gimnazjalnych. Po ich ukończeniu uczniowie mają do wyboru 34 jednostki oferujące edukację na szczeblu ponadgimnazjalnym, w tym zespół szkół techniczno-ekonomicznych i rolniczych.

Mieszkańcy powiatu mają do dyspozycji 109 przychodni lekarskich, przy czym większość z nich to jednostki niepubliczne. Znajdują się wśród nich placówki oferujące podstawową opiekę zdrowotną, jak i opiekę specjalistyczną, m.in. stomatologiczną, rehabilitacyjną, psychiatryczną.

Na terenie powiatu krakowskiego działa łącznie 141 stowarzyszeń sportowych, przy czym najwięcej jest ich w gminach Zabierzów i Skawina. Dodatkowo funkcjonuje tu niemal 100 klubów sportowych, w tym aeroklub. W północno-zachodniej części regionu znajdują się skałki wspinaczkowe uznawane za najlepsze w Polsce. W Kryspinowie znajduje się ośrodek umożliwiający uprawianie sportów wodnych. Do najważniejszych terenów rekreacyjnych zalicza się tu Ojcowski Park Narodowy ze ścieżkami dydaktycznymi i trasami turystycznymi.

W większych miejscowościach powiatu znajdują się popularne sklepy dyskontowe i markety. Należą do nich m.in. sklepy sieci Biedronka, Intermarche, Supersam. Ponadto działa tu 7 stałych targowisk.

Na terenie powiatu działa ogółem 5 gminnych ośrodków kultury oraz 10 centrów kultury. Na terenie powiatu działa 17 bibliotek wraz z ponad 40 swoimi filiami. W regionie regularnie organizowane są różnego typu imprezy kulturalne, w tym te muzyczne, plastyczne, recytatorskie. Ważnym elementem kultury regionu są też zabytki, których znajduje się tu niemal 200.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie krakowskim mogą wybierać z pośród 21 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 146 mieszkań i 125 domów jednorodzinnych. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie krakowskim wahają się od 3 773 do 8 758 zł za metr kwadratowy.

Zobacz inwestycje w powiecie krakowskim

Inwestycje polecane

Wiadomości na temat powiatu krakowskiego

Zamieszkaj w prestiżowej inwestycji w podkrakowskich, zielonych Bibicach

,

Zamieszkaj w prestiżowej inwestycji w podkrakowskich, zielonych Bibicach

Kraków to miasto, będące jednym z największych lokalnych rynków mieszkaniowych, które obfituje w wiele ciekawych inwestycji na swoich peryferiach. Jednakże tylko nieliczne z nich zasługują na szczególną uwagę wyróżniając się ciekawą lokalizacją i bliskością terenów zielonych,...

Dom przyszłości – co będzie go wyróżniać?

,

Dom przyszłości – co będzie go wyróżniać?

Dom przyszłości dba o oszczędność energii, bezpieczeństwo lokatorów i kieruje działaniem poszczególnych urządzeń. Dzięki najnowszym technologiom nie musimy już myśleć, czy wyłączyliśmy żelazko, zamknęliśmy drzwi i uzbroiliśmy alarm. Brzmi jak science-fiction? Nie, to tylko pr...

Ponad 67 ha gruntów w 17 miastach. Samorządowcy deklarują udział w programie Mieszkanie Plus

,

Ponad 67 ha gruntów w 17 miastach. Samorządowcy deklarują udział w programie Mieszkanie Plus

Pierwsze samorządy podpisały porozumienia i listy intencyjne z BGK Nieruchomości zapowiadające przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. Kluczowy projekt rządu ma umożliwić polskim rodzinom dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Grunty pod budowę mają zapewnić samorządy.

Mieszkanie w MdM od 763 zł miesięcznie? To możliwe!

,

Mieszkanie w MdM od 763 zł miesięcznie? To możliwe!

Krakowska firma PROINS S.A. wprowadza specjalną ofertę i otwiera się na osoby młode, które kupując nowe mieszkanie w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnych upustów.