małopolskie, Kraków, Stare Miasto

Informacja na temat Starego Miasta

Aktualnie na Starym Mieście dostępnych jest 391 ofert w 13 inwestycjach

małopolskie, Kraków, Stare Miasto

Stare Miasto to z pewnością najważniejsza część Krakowa. Jest dzielnicą I i zajmuje powierzchnię 556,76 ha. Ze względu na długą, sięgającą VIII w. historię, jest to okolica obfitująca w zabytki znane nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Stare Miasto w Krakowie wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na krakowskim Starym Mieście poza budowlami utrzymanymi w stylistyce barokowej, gotyckiej i renesansowej, znajdują się także obiekty eklektyczne. Mimo wypełnienia powierzchni użytkowej, na krakowskim Starym Mieście wciąż powstają luksusowe lokale mieszkalne tworzone w kamienicach poddawanych renowacji. Choć jest to serce Krakowa, to można znaleźć tu tereny zielone, jak np. Bulwary Nadwiślańskie, Planty czy place zabaw. Specyficzny klimat zabytków Starego Miasta w Krakowie wspaniale łączy się z nowoczesnością, a Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu znajdują się w niedalekiej odległości od liczącej sobie 270 sklepów Galerii Krakowskiej. Na Starym Mieście mieszczą się 4 kina i 6 teatrów, funkcjonuje 15 szkół i 6 zespołów oświatowych, o różnych profilach kształcenia. Najważniejszy jest krakowski Uniwersytet Jagielloński, który ma tu swoją główną siedzibę. Dzielnica I Stare Miasto tętni życiem. Wiele osób kojarzy obszar tylko i wyłącznie z turystyką. Jednak nic bardziej mylnego, w dzielnicy znajdziemy wszystkie potrzebne urzędy takie jak: Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto czy pocztę.

Informacja o lokalizacji

Stare Miasto jest pierwszą i najważniejszą dzielnicą Krakowa zamieszkiwaną przez 35 573 osoby. Jej powierzchnia to 556,76 ha. Na tym niewielkim terenie skumulowane są wszystkie najważniejsze zabytki, a także galeria handlowa, 15 szkół, Uniwersytet Jagielloński, 3 duże szpitale. Dzielnica ma rewelacyjne połączenia komunikacyjne z resztą Krakowa, a dzięki Dworcowi Centralnemu i znajdującemu się niedaleko lotnisku, także z najważniejszymi miastami w kraju i w Europie.

Stare Miasto może pochwalić się bardzo rozwiniętym zapleczem oświatowym. Na terenie dzielnicy znajduje się 7 przedszkoli, 6 szkół podstawowych, 3 gimnazja, 6 liceów ogólnokształcących, a także Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Energetycznych, 2 Zespoły Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Najważniejszą jednostką jest jednak Uniwersytet Jagielloński, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.

Mieszkańcy Starego Miasta mogą korzystać z opieki medycznej oferowanej przez liczne placówki, spośród których najważniejszymi są Szpital Specjalistyczny im. Dietla oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika. Ponadto działa tu Szpital Uniwersytecki, Małopolski Zespół Przychodni Specjalistycznych, Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ich uzupełnieniem są 4 niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej i przychodnie prywatne.

Dzielnica może pochwalić się Klubem Sportowym Nadwiślan i Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym. Do obszarów rekreacyjnych zaliczyć można 3 Bulwary Wiślane i planty, a atrakcją dla dzieci jest ogródek jordanowski i 2 inne place zabaw znajdujące się w okolicy.

Handlową chlubą Starego Miasta jest Galeria Krakowska, w której mieści się 270 punktów handlowych. W dzielnicy znajdują się też 3 place targowe oraz drobniejsze sklepy sieciowe i wielobranżowe.

Stare Miasto jest niezwykle rozwinięte pod względem kulturalnym. Wśród licznych instytucji o tym charakterze, szczególną należy zwrócić uwagę na 4 kina, 6 teatrów, 6 oddziałów bibliotecznych, zespół pieśni i tańca oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury. To także tu znajduje się Filharmonia im. K. Szymanowskiego.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości na Starym Mieście mogą wybierać z pośród 13 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 387 mieszkań. Ceny nowych lokali dostępnych na Starym Mieście wahają się od 7 500 do 19 500 zł za metr kwadratowy. W ostatnim czasie w 2 nieruchomościach zostały obniżone ceny oraz aktualnie obowiązuje 1 oferta promocyjna.

Zobacz inwestycje na Starym Mieście

Inwestycje polecane

Wiadomości na temat Starego Miasta

„Mieszkania Plus” wcale nie będą tanie?

,

„Mieszkania Plus” wcale nie będą tanie?

Pomysłodawców „Mieszkania Plus” z pewnością trzeba pochwalić za umiejętność promowania nowej inicjatywy. Kolejne informacje o porozumieniach z samorządami mogą sugerować, że rządowy program jest już w zaawansowanej fazie przygotowań. Tymczasem nie widzieliśmy jeszcze odpowied...

Firmy deweloperskie stawiają na kamienice

,

Firmy deweloperskie stawiają na kamienice

Deweloperzy doceniają kunszt i wyjątkowy charakter starych murów. Od kilku lat można mówić nawet o modzie na odnawianie kamienic przez firmy deweloperskie. Mieszkania w takich budynkach jednak nie należą do tanich...

Rok 2014 – przełomowy dla krakowskiego rynku mieszkaniowego

,

Rok 2014 – przełomowy dla krakowskiego rynku mieszkaniowego

Stabilne ceny na rynku pierwotnym, szeroka oferta  mieszkań i atrakcyjne warunki kredytowania - to najważniejsze czynniki, dzięki którym miniony rok został uznany za najlepszy dla krakowskiego rynku nieruchomości od zakończenia kryzysu finansowego. Czy w 2015 r. uda się powtó...

W Krakowie jest miejsce na mieszkaniowy luksus

,

W Krakowie jest miejsce na mieszkaniowy luksus

Ze względu na swój potencjał ekonomiczny i ludnościowy Warszawa jest lokalizacją, w której można znaleźć najwięcej mieszkań przeznaczonych dla zamożnych nabywców. Nie oznacza to jednak, że w mniejszych ośrodkach miejskich ekskluzywne lokale są trudno dostępne. W tym kontekści...

Zamieszkać na Zwierzyńcu

,

Zamieszkać na Zwierzyńcu

Mnóstwo zieleni, tajemnicze zakątki historii i ciekawa, zróżnicowana architektura, tak w dużym skrócie moglibyśmy scharakteryzować  położoną  na zachód od centrum krakowską dzielnicę Zwierzyniec.