dolnośląskie, kłodzki

Informacja na temat powiatu kłodzkiego

Aktualnie w powiecie kłodzkim dostępnych jest 17 ofert w 1 inwestycji

dolnośląskie, kłodzki

Powiat kłodzki zajmuje obszar ponad 1643 km2 i jest największym oraz najbardziej zaludnionym powiatem na Dolnym Śląsku. Powiat kłodzki graniczy z Czechami, a w jego obrębie znajduje się 14 gmin i 11 miast, min. siedziba powiatu – Kłodzko oraz ośrodki uzdrowiskowe jak: Dusznica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Lądek-Zdrój. O uzdrowiskowym charakterze decydują: czysty klimat i górski pejzaż tworzony m.in. przez pasma Sudetów i Gór Stołowych, a także przez liczne potoki, doliny rzek, jary z wodospadami, parki oraz rezerwaty. Intensywnie rozwija się turystyka, stąd wiele sanatoriów, pensjonatów i budynków kurortowych. Architektura mieszkaniowa to domy jednorodzinne i stylowe kamienice, a w miastach – nieliczne bloki. Miasta to również miejsce lokalizacji zakładów produkcyjnych, obiektów handlowych, np. Galeria Twierdza w Kłodzku oraz instytucji kultury, np. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dobrze rozwinięta jest sieć kolejowa, a ruch koncentruje się głównie na drodze krajowej nr 8.

Informacja o lokalizacji

Kłodzki to największy pod względem powierzchni powiat województwa dolnośląskiego. Zamieszkuje tutaj ponad 1643 tys. osób, a na zabudowę mieszkalną składają się głównie domy jednorodzinne i kamienice. Do powiatu należy 11 miast oraz obszary wiejskie. Wiele miejscowości słynie z walorów uzdrowiskowych, toteż rozwinięta jest baza turystyczna oraz handlowo-usługowa. Granice kłodzkiego wyznaczają górskie pasma, a popularnością cieszą się parki i rezerwaty przyrody, np. Park Narodowy Gór Stołowych, w którym występują unikatowe formacje skalne. W powiecie funkcjonuje 10 muzeów, Kino Dąbrówka oraz Galeria Handlowa Twierdza.

Na bazę edukacyjną powiatu kłodzkiego składa się: 37 przedszkoli, 62 szkoły podstawowe, 45 gimnazjów, 34 licea, 13 szkół technicznych i 9 – zawodowych. Wśród placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdują się szkoły: specjalne, społeczne, integracyjne, katolickie, sportowe oraz profilowane. Również szkoły techniczne i zawodowe kształcą na wielu specjalnościach, np. informatycznej, hotelarskiej, ekonomicznej, mechanicznej, handlowej i budowlanej. Ponadto w powiecie funkcjonują 2 szkoły muzyczne I stopnia oraz 15 szkół policealnych.

W obrębie powiatu kłodzkiego pomoc medyczną zapewniają dwa duże ośrodki: Szpital Powiatowy w Kłodzku z 12 oddziałami specjalistycznymi, laboratorium i filią w Lądku-Zdroju, a także Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju, w ramach którego funkcjonuje 14 oddziałów i 18 poradni specjalistycznych oraz blok operacyjny i stacja dializ. Placówki Pogotowia Ratunkowego zlokalizowane są w poszczególnych miastach, np. Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju czy Kudowie-Zdroju, zaś przy sanatoriach prowadzą działalność szpitale uzdrowiskowe. Ponadto w Stroniu Śląskim funkcjonuje Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, a w miastach – niepubliczne ośrodki zdrowia.

Górskie okolice powiatu kłodzkiego to dogodne warunki do uprawiania sportów alpinistycznych, zimowych oraz górskiego kolarstwa czy biegów, toteż odbywają się tutaj min. Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich. Rezerwaty, parki przyrody oraz liczne szlaki turystyczne umożliwiają organizację wycieczek pieszych lub rowerowych. W powiecie znajdują się ponadto 4 stadiony piłkarskie, a w Kłodzku i Nowej Rudzie – hale sportowo-widowiskowe, korty tenisowe oraz pływalnie. W Szczytnej zlokalizowane jest Centrum Sportu Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej, w ramach którego udostępniane są min. boiska, ścianka wspinaczkowa i park linowy oraz skateplaza z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.

W kłodzkim rozwija się przede wszystkim turystyka, toteż powiat posiada bogatą i różnorodną bazę noclegową oraz gastronomiczną, a w okolicach funkcjonują drobne sklepy – również z pamiątkami. Dużymi obiektami handlowo-usługowymi są: Galeria Twierdza oraz Centrum Handlowe E.Leclerc w Kłodzku, a także Centrum Handlowe Zgfryd w Bystrzycy Kłodzkiej. Ponadto w powiecie funkcjonuje 16 targowisk oraz sieciowe hipermarkety jak: Biedronka, Intermache czy Carrefour.

Powiat kłodzki może się poszczycić aż 10 placówkami muzealnymi, spośród których najbardziej popularne to: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Kultury Ludowej Pogranicza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju i Muzeum Zabawek Bajka w Kudowie-Zdroju. Działalność w zakresie animacji kultury prowadzi również 14 bibliotek oraz zlokalizowane w miastach ośrodki kultury, np. Teatr Zdrojowy-Miejskie Centrum Kultury w Polanicy-Zdroju bądź Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, przy którym działa Galeria Parter i Kino Dąbrówka. W kłodzkim nie brakuje również wydarzeń kulturalnych jak: Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich POL-8 w Polanicy-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Nowej Rudzie czy Międzynarodowy Festiwal Tańca – Lato Baletowe w Lądku-Zdroju.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie kłodzkim mogą wybierać z pośród 1 inwestycji mieszkaniowej w której łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 17 mieszkań. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie kłodzkim wahają się od 9 840 do 10 701 zł za metr kwadratowy.

Zobacz inwestycje w powiecie kłodzkim

Inwestycje polecane