kujawsko-pomorskie, Grudziądz

Informacja na temat Grudziądza

kujawsko-pomorskie, Grudziądz

Grudziądz to historyczne miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim przy prawym brzegu Wisły. Na powierzchni wynoszącej 57,8 km2 mieszka prawie 100 tys. osób. Niewielki teren posiada bardzo rozwinięty system komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje obsługiwane przez MZK Grudziądz umożliwiają podróże na obszarze całego miasta. Grudziądz to także rozwijający się przemysł zdominowany przez branże: elektromaszynową, lekką, budowlaną i spożywczą. Wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja u zbiegu ważnych polskich szlaków komunikacyjnych przyczynia się do ciągłego wzrostu potencjału gospodarczego tej okolicy. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie z podatku dochodowego, co przyczynia się do mniejszych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Architektura Grudziądza to charakterystyczne spichlerze z przełomu XVI-XVIII w. Budynki dumnie zdobią panoramę zachodnich granic, stanowiąc tym samym wizytówkę miasta. Doskonale zachowane fragmenty murów, gotyckie i barokowe kościoły, militarna cytadela urozmaicają piesze spacery i przyciągają do miasta turystów z różnych stron Polski. Dla miłośników rowerowych lub pieszych wędrówek w Grudziądzu przygotowano liczne trasy i szlaki. Tężnia solankowa w kształcie piramidy to alternatywa dla osób, które potrzebują odzyskać równowagę i spokój ducha. W bliskim otoczeniu miasta znajduje się jezioro Rudnickie, które w upalne dni jest idealnym miejscem wypoczynku.

Informacja o lokalizacji

Na terenie miasta funkcjonuje wiele placówek oświatowo-wychowawczych kształcących dzieci i młodzieży na różnych poziomach zaawansowania. Grudziądzka młodzież ma także możliwość skorzystania z bardzo bogatej oferty zarówno na poziomie ponadgimnazjalnym (licea ogólnokształcące, szkoły zawodowe, technika), oraz na poziomie szkolnictwa wyższego oferującego atrakcyjne kierunki techniczne i humanistyczne.

Mieszkańcy Grudziądza po pomoc medyczną mogą udać się do: Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr W. Biegańskiego lub do indywidualnej praktyki lekarskiej oraz prywatnych gabinetów rozlokowanych na terenie całego miasta.

W Grudziądzu funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa i rekreacyjna oraz tereny zielone. 39 klubów sportowych, 5 basenów, 4 stadiony i liczne szlaki pieszo/ rowerowe umożliwiają aktywny wypoczynek mieszkańców.

W Grudziądzu działają 3 duże galerie handlowe z różnorodnymi lokalami, markowymi sklepami i zapleczem gastronomicznym. W galerii Alfa przy ul. Chełmińskiej 4 znajduje się kino Helios. Dodatkowo na terenie miasta znajdziemy hipermarkety, sklepy budowlane, sklepy ogrodnicze, plac targowy, piekarnie i wiele innych.