śląskie, gliwicki

Informacja na temat powiatu gliwickiego

Aktualnie w powiecie gliwickim dostępnych jest 147 ofert w 2 inwestycjach

śląskie, gliwicki

Powiat gliwicki leży na Wyżynie Śląskiej, w woj. śląskim, sąsiadując z woj. opolskim. Zajmuje terytorium 664,37 km2 i zamieszkiwany jest przez ok. 115 000 osób. Przepływają tędy rzeki Bierawka i Kłodnica. Na powiat składa się 8 gmin, w tym dwie miejskie, a jego siedzibą jest miasto Gliwice. Zabudowa obszaru zależy od konkretnych miejscowości, ale przeważa ta typowo wiejska i małomiasteczkowa. Najbardziej zurbanizowane tereny to miasta Knurów i Pyskowice, które zyskują wartość jako zaplecze mieszkaniowe Aglomeracji Śląskiej. Infrastruktura oświatowa, medyczna i sportowa powiatu jest dostosowana do potrzeb mieszkańców. Mieszczą się tu dwa szpitale i działa pięć zespołów szkół, do których należą placówki różnego szczebla. Nie brakuje instytucji kulturalnych, jak choćby dwa muzea i domy biblioteki. Bezproblemowy jest także dostęp do sklepów, gdyż w powiecie znajdują się popularne markety i dyskonty. Dużym atutem powiatu jest jego położenie na skrzyżowaniu dróg o strategicznym znaczeniu. Przecinają się tu autostrady A1 i A4. Przez powiat biegną też cztery drogi krajowe i cztery wojewódzkie.

Informacja o lokalizacji

Powiat gliwicki to obszar o powierzchni 664,37 km2, który zamieszkiwany jest przez ok. 115 000 osób. Leży na Wyżynie Śląskiej, w woj. śląskim i składa się z 8 gmin. Niektóre jego części traktowane są jako zaplecze mieszkaniowe dla Aglomeracji Śląskiej. Przeważa tu zabudowa wiejska i małomiasteczkowa. Zaplecze oświatowe, medyczne, kulturalne i sportowe dostosowane jest do wymagań ludności. Działa tu 5 zespołów szkół i dwa szpitale. Krzyżują się tu ważne trasy drogowe, a korzystna lokalizacja wpływa na wartość inwestycyjną tego obszaru.

W powiecie gliwickim funkcjonuje pięć zespołów szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe, gimnazjalne, techniczne, zawodowe i licea. Zaplecze oświatowe jest dostosowane do aktualnych potrzeb mieszkańców tego regionu.

Na terenie powiatu funkcjonują dwa szpitale – w Knurowie i w Pyskowicach. W Knurowie dodatkowo znajduje się Zakład Opieki Zdrowotnej. Ich ofertę uzupełniają mniejsze przychodnie lekarskie i specjaliści prowadzący gabinety prywatne.

Do głównych jednostek zajmujących się rozwojem sportowym mieszkańców powiatu należy Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach, w ramach którego działa m.in. ośrodek sportowo-rekreacyjny, stadion sportowy i hala widowiskowo-sportowa. Na terenie powiatu działają dwa centra turystyki rowerowej i wyznaczonych jest 14 tras rowerowych oraz 7 tras pieszych.

W większych miejscowościach powiatu znajdują się popularne markety i dyskonty, jak Carrefour czy Lidl w Pyskowicach oraz Biedronka, Eko, Lewiatan w Knurowie. Nie brakuje także branżowych sklepów sieciowych, jak Neonet czy Butik oraz licznych, prywatnych punktów handlowych.

W powiecie znajdują się dwa muzea i dwie izby regionalne. Jest tu również Powiatowa Biblioteka Publiczna. W Knurowie działa Centrum Kultury i teatr, w Pyskowicach jest biblioteka publiczna oraz ośrodek kultury i sportu. W każdej gminie działają gminne ośrodki lub domy kultury.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie gliwickim mogą wybierać z pośród 2 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 147 mieszkań. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie gliwickim wahają się od 4 940 do 5 067 zł za metr kwadratowy. Aktualnie obowiązuje 1 oferta promocyjna.

Zobacz inwestycje w powiecie gliwickim

Inwestycje polecane