śląskie, Częstochowa

Informacja na temat Częstochowy

Aktualnie w Częstochowie dostępnych jest 49 ofert w 3 inwestycjach

śląskie, Częstochowa

Częstochowa to miasto leżące na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w woj. śląskim. Jej powierzchnia to 160 km2. Mieszka w niej 232 318 osób. Przez miasto przepływa Warta. Częstochowa słynie z Sanktuarium Jasnogórskiego, do którego rokrocznie pielgrzymuje ok. 5 mln osób, ale warto zwrócić uwagę na jej pozostałe atuty. Jako centrum Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, cieszy się wysokim stopniem rozwoju gospodarczego. Regularny układ miejski z centralnie zlokalizowanym Śródmieściem, od południa i północy otoczonym skupiskami zabudowy mieszkalnej, zapewnia ład przestrzenny. Wiele jest tu terenów zielonych, a do popularniejszych należy Promenada Czesława Niemena i Park Leśnych Aniołów. Miasto posiada rozbudowaną infrastrukturę społeczną, na którą składa się m.in. ponad 100 szkół różnego szczebla, w tym 8 szkół wyższych oraz 6 szpitali, rozwinięte zaplecze sportowe i kulturalne. Częstochowa leży na węźle komunikacyjnym składającym się z trzech dróg krajowych, trasy europejskiej i pięciu dróg wojewódzkich. Kursują tu pociągi PKP, autobusy PKS i komunikacja miejska oraz podmiejska.

Informacja o lokalizacji

Częstochowa leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w woj. śląskim. Liczy sobie 160 km2 i ponad 232 000 mieszkańców. Stanowi centrum Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego. Wyróżnia się regularnym układem miejskim, a zabudowa mieszkalna dominuje tu na północy i południu Śródmieścia. W mieście jest ponad 100 szkół, w tym 8 wyższych. Działa 6 szpitali, liczne placówki kulturalne i sportowe. Atutem jest położenie miasta na trasie drogi o znaczeniu europejskim i na trasach trzech dróg krajowych oraz pięciu dróg wojewódzkich.

W Częstochowie funkcjonują 33 publiczne szkoły podstawowe, a ich ofertę edukacyjną uzupełnia 8 podstawówek niepublicznych oraz 9 zespołów szkolnych i szkolno-przedszkolnych. Poza tym działa tu 30 publicznych i niepublicznych szkół gimnazjalnych, 20 szkół i zespołów szkół ponadgimnazjalnych oraz 8 szkół wyższych i seminarium.

W Częstochowie znajduje się 6 szpitali, w tym poliklinika i wojewódzki szpital specjalistyczny. Są również 44 zakłady opieki zdrowotnej i mieści się tu oddział pogotowia ratunkowego. Cenne dla mieszkańców są też dwie apteki działające całodobowo.

Najważniejsze obiekty sportowe w mieście kierowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a należą do nich m.in. hala sportowo-widowiskowa, stadion piłkarski, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, trzy pływalnie i sztuczne lodowisko. Działa tu również ponad 40 klubów i stowarzyszeń sportowych.

W Częstochowie znajdują się trzy duże galerie handlowe, w tym licząca ponad 150 punktów handlowych i usługowych Galeria Jurajska. Zakupy można zrobić również w Parku Handlowym Warta, w znanych sklepach sieciowych, jak np. Tesco, Carrefour, Lidl, Biedronka oraz w sklepach prywatnych.

W mieście działają dwa teatry i pięć kin. Poza nimi dostęp do kultury dają mieszkańcom: filharmonia, dwa domy kultury, dwa ośrodki i dwa centra kultury. Znajduje się tu również ponad 30 muzeów i galerii sztuki.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w Częstochowie mogą wybierać z pośród 3 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 49 mieszkań. Ceny nowych lokali dostępnych w Częstochowie plasują się na poziomie 5 517 zł za metr kwadratowy.

Zobacz inwestycje w Częstochowie

Inwestycje polecane

Wiadomości na temat Częstochowy

Wykorzystać ukryty potencjał

,

Wykorzystać ukryty potencjał

Rynek mieszkaniowy aglomeracji katowickiej - choć przez lata znajdował się niejako w uśpieniu - w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczą o tym liczby rozpoczynanych inwestycji.

Czy opłaca się inwestować w mieszkania pod wynajem na Śląsku?

,

Czy opłaca się inwestować w mieszkania pod wynajem na Śląsku?

Inwestycja w "M" na wynajem jest najczęściej kojarzona z pewną i bezpieczną lokatą kapitału. Wysokość zysku różni się jednak w poszczególnych miastach.

„MdM” jednym z czynników depopulacji miast?

,

„MdM” jednym z czynników depopulacji miast?

W ciągu następnych kilku lat utrzymywać się będzie trend spadkowy liczby osób zamieszkujących największe polskie miasta. Jakie są przyczyny depopulacji? Czytaj dalej!