pomorskie, chojnicki

Informacja na temat powiatu chojnickiego

Aktualnie w powiecie chojnickim dostępnych jest 37 ofert w 1 inwestycji

pomorskie, chojnicki

Powiat chojnicki zajmuje 1364 kilometry kwadratowe, na których mieszkają około 94 tysiące osób. Ponad połowę powierzchni porastają lasy. W skład powiatu wchodzą gmina miejska Chojnice, gminy miejsko-wiejskie Brusy i Czersk, gminy wiejskie Chojnice i Konarzyny. W powiecie chojnickim silnie rozwija się turystyka. Najwięcej turystów przybywa do Chojnic i Czerska, a także do wsi Swornegacie, Małe Swornegacie oraz Charzykowy. Jeziora Charzykowskie i Karsińskie przyciągają amatorów żeglugi, a rzeki Brda i Wda – miłośników kajakarstwa. Wzdłuż jezior i w Borach Tucholski wyznaczono szlaki turystyki pieszej. Najważniejszymi gałęziami przemysłu są przetwórstwo drewna, spożywcze, budownictwo, przemysł maszynowy i metalowy. Na dobry stan gospodarki wpływają również produkcja rolnicza oraz rybołówstwo śródlądowe. O Chojnicach po raz pierwszy napisano w 1275 roku. Powiat chojnicki powstał jednak dopiero po pierwszym rozbiorze Polski, kiedy tutejsze ziemie znalazły się w królestwie pruskim. Ówczesny powiat był dużo większy od dzisiejszego: obejmował także późniejsze powiaty tucholski, człuchowski i świecki. W pierwszej połowie XIX wieku odłączono te obszary. Po pierwszej wojnie światowej powiat chojnicki znalazł się w granicach Polski, a władze podjęły się repolonizacji. W okresie międzywojennym znacznie wzrosła liczba mieszkańców. Po 1945 roku powiat najpierw leżał w województwie pomorskim, a potem – w bydgoskim. Stopniowo doszło do odcięcia tutejszej ludności od kaszubskiego dziedzictwa. Od 1998 roku powiat chojnicki leży w województwie pomorskim, wraz z innymi ziemiami kaszubskimi.

Informacja o lokalizacji

Najwięcej szkół jest w Chojnicach. Większość młodzieży dojeżdża do miejskich szkół średnich: liceów ogólnokształcących, techników, szkół zawodowych. W stolicy powiatu działa szkoła muzyczna I stopnia. Wśród szkół wyższych można wymienić Powszechną Wyższą Szkołę Humanistyczną „Pomerania”, wydział zamiejscowy Sopockiej Szkoły Wyższej, filię Politechniki Koszalińskiej.

Największą placówką medyczną w powiecie jest Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. W Krojantach mieści się prywatna klinika rehabilitacyjna. Na co dzień mieszkańcy powiatu korzystają z przychodni rejonowych.

Powiat chojnicki można nazwać rajem dla amatorów sportów wodnych, szczególnie żeglarstwa i kajakarstwa. Wyznaczono po kilka szlaków wodnych i pieszych. W Chojnicach jest kompleks obiektów sportowych z boiskiem do gry w piłkę nożną oraz uprawiania konkurencji lekkoatletycznych. Wśród licznych klubów można wymienić Chojnicki Klub Żeglarski, Chojniczankę Chojnice (piłka nożna, lekkoatletyka), Red Devils (futsal), UKS „Ósemka” (siatkówka, boks, tenis stołowy, szachy, cheerleading).

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie chojnickim mogą wybierać z pośród 1 inwestycji mieszkaniowej w której łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 37 mieszkań. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie chojnickim wahają się od 3 290 do 3 890 zł za metr kwadratowy.

Zobacz inwestycje w powiecie chojnickim

Inwestycje polecane