podlaskie, białostocki

Informacja na temat powiatu białostockiego

Aktualnie w powiecie białostockim dostępnych jest 587 ofert w 17 inwestycjach

podlaskie, białostocki

Powiat białostocki położony jest w środkowo- wschodniej części województwa Podlaskiego. Zajmuje obszar 2 984,64 km2 co czyni go największym powiatem w Polsce. Siedzibą powiatu jest Białystok, składają się na niego następujące gminy miejsko-wiejskie: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Suraż, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Michałowo. Gminami wiejskimi są: Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec Kościelny, Poświętne, Turośń Kościelna, Zawady. Powiat białostocki zamieszkuję 143 864 ludzi. Połowę powierzchni powiatu stanowią użytki rolne, lasy zajmują tu 39% powierzchni. To właśnie zalesienie jak i malownicze rzeki sprawiają, że teren ten jest atrakcyjny turystycznie dzięki czemu rozwija się tu agroturystyka. W powiecie zachowało się wiele zabytków, szczególnie stare obiekty sakralne różnych religii – od drewnianych kościołów, po kapliczki przydrożne. Na uwagę zasługuje także Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Wielka Synagoga w Tykocinie czy muzeum wsi w Jurowcach. Powiat białostocki przecina droga krajowa nr 19, znajduje się tu także fragment drogi E 67. Kursują tędy również pociągi, głównie spółki Przewozy Regionalne.

Informacja o lokalizacji

Powiat białostocki znajduję się w środkowo-wschodniej części województwa Podlaskiego. W jego skład wchodzi 15 gmin, zajmuję powierzchnię 2 984,64 km2. Zamieszkuje go 143 864 ludzi. Powiat białostocki to tereny głównie rolnicze i leśne. Głównym jego atutem jest agroturystyka, do największej atrakcji powiatu należy Dolina Górnej Narwi. Znajduję się tu wiele zabytków, między innymi są to liczne stare obiekty sakralne a także zespoły pałacowe. Powiat charakteryzuje się rozbudowaną siecią dróg powiatowych. Przecinają go droga krajowa nr 19 oraz droga E 67.

W powiecie białostockim znajduję się 21 przedszkoli oraz 37 szkół podstawowych i 22 gimnazja. Szkolnictwem średnim w powiecie zajmują się 23 licea, 9 techników i 4 szkoły zawodowe . W powiecie białostockim nie ma siedziby żadna szkoła wyższa, w pobliskim Białymstoku znajdują się miedzy innymi Uniwersytet, Szkoła Medyczna oraz Politechnikę.

W powiecie znajduję się 21 ośrodków, które świadczą podstawową opiekę zdrowotną. W miejscowości Łapy znajduję się szpital, choć żeby zrobić specjalistyczne badania należy udać się do jednostek służby zdrowia w Białymstoku.

Powiat białostocki to atrakcyjny region turystyczny w Polsce. Idealnymi miejscami do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa jest rzeka Supraśl oraz zbiorniki wodne „Siemianówka” na skraju Puszczy Białowieskiej oraz „Czapielówka” w Puszczy Knyszyńskiej. W miejscowości Bukowisko znajduję się Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym można skorzystać m.in. ze stadniny konnej, boiska do gry w piłkę nożną, hali sportowej, ściany wspinaczkowej.

W każdej gminie znajdują się lokalne sklepy spożywczo-przemysłowe. W Wasilkowie, Supraślu, Choroszczy, Prosołach-Kolonii, Łapach i Michałowie znajdują się sklepy popularnej sieci Biedronka. Większe centra handlowe znajdują się na terenie Białegostoku.

Na terenie powiatu znajdują się takie obiekty jak: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Wielka Synagoga w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu czy Białostockie Muzeum Wsi w Jurowicach. Zwyczaje ludowe podtrzymywane są poprzez działalność 22 zespołów folklorystycznych. W Sokółce znajduję się Kino Sokół a w Supraślu Kino Jutrzenka, większych multipleksów należy szukać w Białymstoku.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie białostockim mogą wybierać z pośród 17 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 522 mieszkania i 61 domów jednorodzinnych. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie białostockim wahają się od 3 531 do 7 200 zł za metr kwadratowy. Aktualnie obowiązuje 1 oferta promocyjna.

Zobacz inwestycje w powiecie białostockim

Inwestycje polecane