Gdzie chcesz zamieszkać?
0 km
Pokoje
Powierzchnia
Cena
Więcej filtrów

Nie znaleziono ofert spełniających wybrane kryteria.
Zmień parametry szukania lub wybierz jedną z proponowanych możliwości.

Szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Wiadomości na temat Rybnika

Więcej wiadomości
Deweloperzy będą budować Mieszkania Plus

Deweloperzy będą budować Mieszkania Plus

Rybnik to spore miasto leżące nieopodal Gliwic i Katowic, o powierzchni ok. 148 km2. Zamieszkuje je ok. 139 tys. mieszkańców. Wyróżnia się szybkim rozwojem, ale również świetną jakością zarządzania, za co wielokrotnie otrzymało nagrody. Podobnie jak w przypadku wielu innych śląskich aglomeracji, największy rozrost Rybnika przypadł w II połowie XX wieku. Był to rozrost zarówno powierzchniowy - w latach 70-tych przyłączono do miasta wiele okolicznych wsi, mieszkaniowy - budowano domy w Rybniku i ściągano ludzi z całej Polski do pracy, jak i gospodarczy - odnowiono gospodarkę węglową. Obecnie w aglomeracji coraz częściej kopalnie się zamyka i przekształca np. na centra handlowe. Przyczynia się to znacznie do poprawienia jakości powietrza. Poza przemysłem węglowym Rybnik rozwija się również w innych gałęziach gospodarki. A także w kulturze, sporcie czy turystyce. Urodziło się tu wielu sławnych ludzi, m.in. Magdalena Ogórek, Tadeusz Gruszka, Anna Janko, Grubson, Jerzy Dudek, Andrzej Wyglenda. Miasto oferuje mieszkańcom wszechstronny rozwój, a biznesmenom świetne warunki do prowadzenia własnej firmy.

Rybnik - siła rozwoju

Miasto wielokrotnie zdobywało wysokie miejsca w konkursach związanych z rozwojem i zarządzaniem. W 2006 roku zajęło I miejsce w rankingu najlepiej zarządzanych miast i gmin organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ten i wiele innych tytułów potwierdzają, że Rybnik rozwija się w dobrym kierunku, stawiając na równomierność. Podobnie, jak inne górnicze miasta, tak i tu aglomeracja wcześniej opierała się głównie na przemyśle ciężkim. Obecnie zmiana jest diametralna. Przyjęcie strategii, w której nie rozwija się tylko jeden rodzaj gospodarki, przyniosło miastu wiele korzyści, m.in. przyciągnęło biznesmenów. Do miasta ściągają również ludzie, którzy szukają tu mieszkań lub domów na sprzedaż. W Rybniku dużo się dzieje!

Innym aspektem jest także zadbanie o mieszkańców. Brak dobrej jakości maszyn i filtrów w przemyśle górniczym negatywnie wpłynął na jakość powietrza w tym mieście. Obecnie zamyka się kopalnie, co przede wszystkim powoduje polepszenie stanu atmosfery w mieście. Pojawia się coraz więcej terenów zielonych i ofert rozrywkowo-edukacyjnych dla mieszkańców. A jak wygląda tutejszy rynek nieruchomości?

Domy na sprzedaż w Rybniku

Powstaje ich stosunkowo niewiele, jako że znacznie bardziej deweloperom opłaca się budownictwo wielorodzinne. Jednak nie oznacza to, że nowe domy w Rybniku nie powstają wcale. Najczęściej budowane są na obrzeżach miasta. Można spotkać się głównie z zabudową szeregową lub bliźniaczą, wolnostojące nieruchomości zdarzają się bardzo rzadko. Niekiedy nawet budynki wielorodzinne przypominają wyglądem domy na sprzedaż. Rybnik bowiem wypełnia się nisko kondygnacyjną nowoczesną zabudową, przez co czasem trudno odróżnić bloki od nieruchomości jednorodzinnych.

Szeregówki lub bliźniaki powstają zazwyczaj na strzeżonych i zamkniętych osiedlach. Mimo posiadania ogródków prywatnych, mieszkańcy mogą się cieszyć również częściami wspólnymi. W zależności od inwestycji są to np. place zabaw, miejsca do wypoczynku, a niekiedy nawet do grilla. Co istotne, domy na sprzedaż w Rybniku są częściej zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową niż spółdzielnię państwową. Wspólnota zatem decyduje o zatrudnianiu prywatnych firm administracyjnych, wyborze dostawców mediów, zmianach w ramach osiedla. Mieszkańcy mają znacznie większy wpływ na budżet i wygląd okolicy. A ile to wszystko kosztuje?

Domy w Rybniku - drogie czy tanie?

Ceny nieruchomości w tym mieście są dość niskie w porównaniu np. z Gliwicami czy Katowicami. Mimo że w całej Polsce rośnie wartość mieszkań i domów na sprzedaż, w Rybniku dzieje się wręcz odwrotnie. Średnia cena nowej nieruchomości jednorodzinnej to ok. 2 400 zł/mkw., a za całość można zapłacić od 400 000 zł wzwyż. W porównaniu do ubiegłego roku, ceny te spadły o ok. 10%, czyli sporo. Domy na sprzedaż w Rybniku zawierają średnio ok. 5 pokoi i od 120 do 200 mkw. Na metraż wpływa zwłaszcza rodzaj zabudowy. Najmniejsze są domy szeregowe, następnie bliźniacze. Największe - wolnostojące. Warto zauważyć, że nie wszystkie tego typu nieruchomości posiadają ogrody. Zamiast obszarów zielonych można spotkać duże przydomowe tarasy czy balkony i loggie.

Jak wspomniano wyżej, koszt zakupu domu w Rybniku jest znacznie niższy niż w okolicznych aglomeracjach. Średnią cenę tego typu nieruchomości w Katowicach szacuje się na ok. 3 800 zł/mkw., w Gliwicach - ok. 3 600 zł/mkw., w Zabrzu - ok. 3 000 zł/mkw. Z czego zatem wynika tak niska cena domu w Rybniku? Przede wszystkim z tego, że aglomeracja ta nie wchodzi w skład dużych miast graniczących ze sobą i tym samym wspierających się w rozwoju i biznesie, np. Katowice, Sosnowiec, Chorzów. Po drugie, Rybnik nie jest aż tak rozwiniętą miejscowością, żeby przyciągać ogromną ilość ludzi, a co za tym idzie - popyt na nieruchomości jest mniejszy.

Zalety zakupu domu w Rybniku

Największą zauważalną korzyścią jest oczywiście stosunek ceny do jakości. Za wysoki standard płaci się kilka razy mniej niż w Katowicach czy Gliwicach, przy czym dojazd z Rybnika do powyższych miast jest dość szybki. Wiele osób kupuje zatem domy na sprzedaż w Rybniku, nawet pracując w stolicy Śląska czy graniczących z nią miastach. Jeśli ktoś nie ma wystarczającego budżetu albo zwyczajnie nie chce brać dużego kredytu, nieruchomości w miastach położonych dalej od ścisłego GOP-u są dla niego z pewnością znacznie lepszą opcją.

Zazwyczaj są trzy możliwości wybudowania domu w Rybniku. Pierwsza to samodzielna budowa, tzw. system gospodarczy, druga - budowa z pomocą inwestora zastępczego, trzecia - zakup od dewelopera. Ostatnia ścieżka wydaje się najdroższa, jednak może okazać się najbardziej opłacalna. Przy wybraniu pierwszej opcji trzeba poświęcić dużo czasu, posiadać fachową wiedzę, a ilość popełnianych błędów jest zazwyczaj największa. Druga częściowo zwalnia właściciela z obowiązku posiadania ogromnej wiedzy, nie musi on również tracić tak wiele czasu. Jednak nadal zdarzają się sytuacje, w których wykonawca zrobi coś źle lub wręcz zostawi budowę w połowie, bo ma lepsze zlecenie, np. budowę innego domu w Rybniku.

Najbezpieczniejszy jest zatem zakup gotowego mieszkania na sprzedaż w Rybniku. Współpraca z firmą deweloperską ma tę zaletę, że to firma o wszystko się troszczy i za wszystko odpowiada. Kupujący może wybrać opcję pod klucz, dzięki czemu otrzyma dom z podłogami, drzwiami, oknami, całkowicie gotową łazienką, listwami… W Rybniku nie ma aż tak dużej różnicy cenowej między drugą i trzecią opcją, więc warto mimo wszystko wybrać gotowy dom.

Czy da się znaleźć pracę w Rybniku?

Wiele osób pracujących w tym mieście, do pracy wyjeżdża do innej miejscowości, najczęściej do Katowic, Gliwic, Mysłowic. Jednak Rybnik stopniowo się rozwija, przez co pojawia się tu coraz więcej miejsc pracy. Stopa bezrobocia w ciągu 3 lat znacząco spadła - z 8,5% w 2013 do 5,9% w 2016. Do największych i najbardziej znanych firm mających swoją siedzibę w Rybniku należą m.in.: KWK Chwałowice i KWK Jankowice wchodzące w skład Polskiej Grupy Górniczej, Rybnicka Fabryka Maszyn RYFAMA S.A., Purmo, Tenneco Automotive, Rafako. Obecnie wszystkich firm zarejestrowanych jest tu ok. 13 000. Powstały również obszary wspierające biznes: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Rybnicka Strefa Aktywności Gospodarczej.

Jeśli chodzi o branże, nadal dominują przemysł i budownictwo. W tym sektorze pracuje aż ok. 42% wszystkich zatrudnionych. Kolejny jest sektor usługowy z 24,5% pracujących. Najmniej rozwinęły się branże finansowe oraz rolnicze. Co ciekawe, do Rybnika znacznie więcej osób przyjeżdża pracować niż z niego wyjeżdża. Najwięcej przybywa oczywiście z okolicznych wsi, jednak coraz częściej można zauważyć obcokrajowców, który właśnie tu znajdują pracę i dom. Rybnik staje się przystanią zwłaszcza dla Ukraińców.

Do Czech czy do Krakowa?

Zakup domu w Rybniku oznacza bliskość Czech i Słowacji, do których można bardzo szybko dojechać. Ułatwiają to droga krajowa nr 78 oraz autostrada A1. Bezpośrednio przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie nr 920, 925, 929, 935. Poza tym Rybnik może się pochwalić gęstą siecią dróg miejskich. W okolicach aglomeracji przebiega bardzo dużo innych dróg o znaczeniu krajowym, wojewódzkim, lokalnym. Do Katowic można dojechać w ok. 40 minut, do Gliwic - zaledwie 30 minut. Z Rybnika do Ostrawy droga trwa ok. godzinę.

Miasto posiada też własne lotnisko, wykorzystywane jednak do lotnictwa sportowego. Komunikacja miejska opiera się na liniach autobusowych, z których część obsługuje również okoliczne miasteczka. Oprócz podmiotów publicznych, obsługą pasażerów zajmują się również firmy prywatne. Do innych miast można dojechać busami lub koleją. Ta ostatnia odgrywa również istotną rolę w przewożeniu towarów, głównie węgla. Miasto posiada również jedną z najbardziej rozbudowanych sieci dróg rowerowych - ponad 100 km.

Dzieje się w Rybniku!

W mieście można podziwiać wiele zabytków, do których należą m.in. bazylika św. Antoniego, Zamek Piastowski, zespół szpitalny św. Juliusza, drewniane kościoły, kopalnie, familoki. Warto zobaczyć również Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wśród atrakcji turystycznych można znaleźć Jezioro Rybnickie, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Kalwarię Golejowską, liczne pomniki przyrody. Obecnie w mieście wyznaczonych jest aż 7 szlaków turystycznych. Mieszkańcy mogą wypoczywać w jednym z licznych parków miejskich, m.in. im. Jana Sarkandra, Kozie Góry, Górnika. W Rybniku znajduje się 11 lasów.

Wydarzenia kulturalne organizowane są najczęściej przez Rybnickie Centrum Kultury. Przynależą do niego m.in. teatr i filharmonia. Można wejść do jednej z wielu galerii, kin oraz innych obiektów o znaczeniu kulturowym. W Rybniku organizowane są m.in. Festiwal Filmów Niezależnych RePeFeNe, RYJEK, Ogólnopolski festiwal Piosenki Artystycznej, Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Działa tu ponad 25 klubów sportowych i wiele amatorskich, a także niezliczona ilość obiektów sportowych.

Znajdziemy dla Ciebie