Gdzie chcesz zamieszkać?
0 km
Pokoje
Powierzchnia
Cena
Więcej filtrów

Nie znaleziono ofert spełniających wybrane kryteria.
Zmień parametry szukania lub wybierz jedną z proponowanych możliwości.

Szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Zgierz to niewielkie miasto leżące na północ od Łodzi. Położone nad Bzurą zachwyca ogromną ilością zabytków. Turystyczna perła województwa łódzkiego, którą co roku odwiedza wiele osób z różnych zakątków kraju. Zgierz to również teren atrakcyjny z biznesowego punktu widzenia - powstają tu obszary typowo pod prowadzenie działalności, zwłaszcza przemysłowej. Dzięki zachęcającej polityce miasta przybywają wciąż nowe firmy. Poza dużym potencjałem turystycznym oraz biznesowym, jest także świetnym miejscem do zamieszkania. Popytem cieszą się zwłaszcza domy na sprzedaż. Zgierz nie stanowi typowego miasta satelickiego Łodzi, mimo że wiele osób traktuje je jak sypialnię. Rozwój miasta przebiega równolegle na wielu obszarach - inwestycyjnym, kulturalnym, sportowym, społecznym, gospodarczym. Znajdują się tu dwa dość duże lasy, liczne zbiorniki wodne oraz szlaki rowerowe. Odbywa się wiele ważnych wydarzeń kulturalnych, w tym najbardziej znane Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w głowie” oraz Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej „Zderzak”.

Zgierz - przyjazne miasto

Aglomeracja ta jest przede wszystkim zupełnie inna niż sąsiadująca z nią Łódź. Mimo podobnego rodzaju przemysłu, jaki się tu rozwinął, Miasto Tkaczy nie poprzestało jedynie na biznesie. Tradycje włókiennicze są żywe do dziś, jednak nie odgrywają tu już tak dużej roli, jak kiedyś. Został po nich przede wszystkim ogromny kompleks zabytkowych domów oraz budynków pofabrycznych. Obecnie większość osób zatrudnionych pracuje w przemyśle i budownictwie, następnie w sektorze usługowym i rolniczym. Równolegle rozwijają się wszelkie ruchy kulturowe. Osoby posiadające domy w Zgierzu nie muszą zatem jechać do Łodzi, by skorzystać z miejskich atrakcji czy znaleźć pracę.

W mieście nie ma zbyt wielu miejsc, w których dominuje krajobraz przemysłowy. W przeciwieństwie do Łodzi, tu zabudowa jest przede wszystkim mieszkaniowa. Przeważają domki jednorodzinne i różnego typu bloki. Wciąż powstają też nowe osiedla i domy na sprzedaż. Zgierz wypełnia się zwłaszcza luksusowymi inwestycjami i takimi o wysokim standardzie. Dotyczy to szczególnie zabudowy jednorodzinnej. Czym wyróżnia się na tle innych?

Domy na sprzedaż w Zgierzu

Najczęściej można tu spotkać budynki wolnostojące lub w zabudowie szeregowej. Te pierwsze są dość duże - mogą osiągać nawet 400 mkw. bez wliczania w tę powierzchnię ogrodu. Najczęściej jednak kupujący preferują mniejsze domy na sprzedaż. Zgierz może im zaoferować metraże od ok. 130 mkw. do 220 mkw. Pierwsze, mniejsze, występują głównie w zabudowie szeregowej. Jest to opcja dla osób, które nie potrzebują dużego domu, nie przeszkadza im także bliskie sąsiedztwo innych osób. Co istotne, warto zauważyć, że nowe domy w Zgierzu nieco różnią się od tych budowanych w latach 90-tych. Przede wszystkim lepsza jakość materiałów przekłada się na wysoki stopień izolacji. W większości inwestycji nie ma problemu, z którym borykają się nawet niektóre nowoczesne budynki wielorodzinne. Mowa o sytuacji, w której latem jest gorąco, a zimą zimno w pomieszczeniach. Nie słychać również sąsiadów zza ściany.

Wnętrze nieruchomości można dostosować do własnych potrzeb, nawet w zakresie innego ustawienia ścian działowych. Trzeba jednak zdecydować się dość szybko na zakup domu w Zgierzu, aby móc na etapie budowy wdrożyć zmiany w projekcie. Co jeszcze oferuje deweloper? Często 3 typy ogrzewania - centralne, gazowe, podłogowe. Do tego miejsca garażowe (od 1 do 3), podniesione użytkowe poddasze, tarasy. Niekiedy w cenie jest ogrodzenie całego terenu, monitoring, a także części wspólne - place zabaw czy dodatkowe parkingi naziemne. Dodatkowo niektórzy deweloperzy oferują możliwość wykończenia pod klucz. A jaka jest cena?

Ile kosztują domy na sprzedaż w Zgierzu?

W porównaniu z sąsiednią Łodzią, nieruchomości w Zgierzu są oczywiście znacznie tańsze. Średnia cena budynku jednorodzinnego w mieście stołecznym to ok. 3 500 zł/mkw., choć naturalnie na rynku pierwotnym jest drożej. Domy na sprzedaż w Zgierzu kosztują średnio 2 800 zł/mkw. Można spotkać znacznie tańsze oferty (np. 1 500 zł/mkw.), jak i droższe - ok. 5 000 zł/mkw. Skąd wynika ta różnica? Mniej kosztowne nieruchomości pochodzą zazwyczaj z rynku wtórnego i często nadają się do remontu. Wysoką ceną charakteryzują się zaś domy na sprzedaż, na zgierskim rynku pierwotnym. Na cenę duży wpływ mają standard, nieruchomości, lokalizacja, ale również popyt. Im większy metraż, tym droższa nieruchomość, a tym samym spada popyt. Największą popularnością cieszą się domy szeregowe, których koszt nie różni się znacznie od ceny mieszkania o podobnej wielkości.

Inną kwestią pozostaje standard. Jeśli jest on wysoki, cena nieruchomości również idzie w górę. Dlatego można spotkać się z sytuacją, w której domy w Zgierzu, z rynku wtórnego kosztują tyle samo lub więcej niż z rynku pierwotnego. Tym bardziej, jeśli są w pełni wyposażone i umeblowane. Zazwyczaj za rynkiem pierwotnym przeważają takie argumenty, jak:

kupiec jest pierwszym lokatorem, możliwość dopasowania niektórych elementów na etapie projektu, brak konieczności remontu, możliwość aranżacji według własnego pomysłu.

Za rynkiem wtórnym natomiast przemawia możliwość natychmiastowego wprowadzenia się, choć zależy to od stanu domu, jak i niższa cena - ten argument również jest umowny. Niemniej trzeba liczyć się z tym, że na pewno koszt mieszkania będzie niższy niż domu na sprzedaż. Zgierz mimo wszystko oferuje jedne z najtańszych nieruchomości w kraju.

Zalety mieszkania w domu, w Zgierzu

Osoby, które zdecydowały się na budynek jednorodzinny zamiast lokalu w bloku, najczęściej chwalą sobie komfort i większą prywatność. Dodatkowo istotna jest swoboda, duża przestrzeń, ale również większa “samotność”. Brak otoczenia dużą ilością sąsiadów z każdej strony znacząco przyczynia się do wzrostu jakości mieszkania. Złe stosunki i problemy ze współmieszkańcami bloku należą bowiem do najczęstszych, na które uskarżają się mieszkańcy blokowisk. Mimo że pojawiają się wciąż nowe osiedla, bardziej kameralne i z niską zabudową, wiele problemów pozostaje. Hałas zza ściany czy nieprzyjemne zapachy to numer jeden wśród wad życia w bloku.

Dlatego wiele osób decyduje się na wybór domu w Zgierzu. Miasto posiada sporo terenów, które nie są tak gęsto zabudowane. Nie trzeba zatem obawiać się, że zaraz obok wybudują blok, który wszystko zasłoni, a jego mieszkańcy będą zaglądać do ogródka - sytuacja znana z dużych miast. Zaletą są okoliczne tereny zielone, większy spokój, cisza. W ogrodzie można spokojnie wypocząć, zrobić grill czy ognisko. Ponadto do większych zalet należy również duża ilość miejsca. Domy na sprzedaż w Zgierzu są wyposażone w co najmniej jedno miejsce garażowe, przy czym jest to prywatny garaż. Można go urządzić po swojemu. Znika obawa o to, że ktoś zniszczy auto, jak to ma miejsce w przypadku wielkich hal garażowych na osiedlach z blokami. Posiadanie domu w Zgierzu ma naprawdę wiele zalet, których ciężko szukać w Łodzi.

Jak dojechać do?

Większość osób zapewne zapyta o Łódź, ponieważ tam znalazło pracę. Zgierz jest miastem świetnie skomunikowanym zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W aglomeracji, niemal na jej środku, krzyżują się ze sobą drogi krajowe nr 91 oraz 71. W niedalekiej odległości znajduje się ich znacznie więcej, m.in. autostrada A2 czy droga krajowa nr 14. Dojazd z centrum Zgierza do centrum Łodzi zajmuje zaledwie 20 minut samochodem. Poza wspomnianymi wyżej arteriami, istotne są również drogi wojewódzkie oraz lokalne. Ich gęsta sieć pozwala mieszkańcom szybko przemieszczać się po mieście oraz po sąsiednich miejscowościach.

Komunikacja miejska jest dość ściśle powiązana z MPK-Łódź, które obsługuje dwie linie tramwajowe, które kursują w mieście, a także część linii autobusowych. W tej chwili w Zgierzu obowiązują dwa bilety - związany z aglomeracją łódzką oraz tzw. taryfa zgierska, która obejmuje przewozy międzygminne na trasie Stryków - Aleksandrów Łódzki. Najbliższe lotnisko znajduje się w Łodzi. Po Zgierzu warto również poruszać się rowerem, szczególnie na ścieżkach specjalnie do tego przeznaczonych.

Co można robić w Zgierzu?

Wbrew pozorom, aby skorzystać z miejskich rozrywek, nie trzeba jechać do Łodzi. W Zgierzu odbywają się liczne imprezy kulturalne, sportowe, społeczne. Istotnymi organizacjami są tu Miejski Ośrodek Kulturalny, Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza, Centrum Kultury Dziecka i wiele innych. Turyści mogą odwiedzić również Muzeum Miasta Zgierza mieszczące się w zabytkowym Domu pod Lwem. Z ważniejszych zabytków należy wymienić kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, układ urbanistyczny Nowego Miasta, drewniane domy tkaczy z XIX wieku, budynki pofabryczne, Łaźnia Miejska, Plac Stu Straconych.

Oprócz wspomnianych wcześniej imprez kulturalnych, w Zgierzu odbywa się również wiele widowisk i zawodów sportowych. Działa tu sporo klubów sportowych, a także obiektów typu boiska, hale widowiskowe, pływalnie. Zgierz jest znany również z tzw. Wilczych Dołów - tras freeride’owych, które amatorzy tego sportu sami stworzyli. W mieście znajdują się Las Okręglik oraz Las Krogulec, a także Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki, Kąpielisko MOSiR Malinka, Stok Narciarski Malinka.

Zobacz co możesz zrobić dalej