Wrocław: Trójkąt Bermudzki zmienia oblicze
Przez wiele lat okolica Wrocławia zwana „Trójkątem Bermudzkim” nie cieszyła się dobrą sławą. Ciążył nad nią mit wysokiej przestępczości, choć już od dawna miał on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Teraz jednak rejon ten przeżywa prawdziwą metamorfozę za sprawą kilku prowadzonych równocześnie inwestycji deweloperskich – pisze Urszula Hreniak z portalu RynekPierwotny.com.


Przez lata okolice ulic Pułaskiego, Kościuszki i Traugutta nie uchodziły  za przyjazne miejsce do zamieszkania. Zakorzeniony w świadomości wrocławian negatywny stereotyp odstraszał również potencjalnych inwestorów. W końcu jednak deweloperzy musieli docenić architektoniczny potencjał tej części miasta, stwarzając tym samym szansę na radykalną zmianę jej wizerunku.


Nowe inwestycje pozwalają na nowo odkryć zapomniany urok tego rejonu miasta.  Przed drugą wojną światową Przedmieście Oławskie było osiedlem reprezentacyjnym. Pozostałe po nim kamienice, choć w większości zaniedbane, mają jednak charakterystyczny klimat XIX-wiecznego budownictwa. Z kolei opuszczone obiekty postindustrialne aż proszą się o to, aby je na nowo zaaranżować i tchnąć w nie nowe życie.


Nowa Papiernia


Projekt firmy Real Estate Development to bardzo interesujący przykład dialogu z przestrzenią tej okolicy. Obejmuje rewitalizację budynków z 1889 roku oraz postawienie nowego budynku mieszkalnego. W ramach inwestycji przewidziana jest także odnowa elewacji sąsiednich kamienic. – mówi Deweloper więc nie tylko dostarczy nowych mieszkań, ale również dokona kapitalnego remontu obszaru pomiędzy ulicami Kościuszki, Komuny Paryskiej i Pułaskiego.


- Przedsięwzięcie budowlane firmy Real Estate Development wpisuje się w koncepcję rewitalizacji zaniedbanych części miasta, prezentując jednocześnie nowy sposób myślenia o budownictwie – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z portalu RynekPierwotny.com. - To budownictwo wykorzystujące możliwości już istniejącej zabudowy, ale nadające jej zupełnie inny wymiar, wydobywające z niej nową jakość. Istotą takich projektów nie jest tworzenie odrębnych osiedli, ale ponowna aranżacja zastanych rozwiązań przestrzennych. Na takim podejściu zawsze zyskuje istniejące już otoczenie mieszkalne – dodaje analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.


W zamierzeniach dewelopera Nowa Papiernia ma wpisywać się w typ budownictwa określany jako soft lofty. Mieszkania mają mieć wyraźną industrialną stylizację. Powstaną w miejscu, gdzie kiedyś działała fabryka papieru – stąd nazwa.  Pierwszy etap projektu ma objąć uporządkowanie i zagospodarowanie terenu, odnowę elewacji sąsiadujących kamienic, adaptacje dwóch budynków dawnej papierni  oraz budowę nowego budynku mieszkalnego, którego architektura będzie nawiązywała stylem do otoczenia. Prace już zostały rozpoczęte i potrwają do pierwszego kwartału 2014, a zespół ma być rozbudowywany w następnych latach.

ŚRÓDMIEŚCIE odnowa


To kolejna inwestycja budowlana w tym regionie. W pobliżu Nowej Papierni – pomiędzy ulicą Kościuszki, Prądzyńskiego i Świstackiego – powstanie kompleks mieszkalny o kształcie zamkniętego czworoboku – nawiązujący stylistką do XIX-wiecznej zabudowy Przedmieścia Oławskiego, przy zachowaniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.  Wewnętrzny duży  dziedziniec przypomina  rozwiązania przestrzenne poniemieckich osiedli. Swoim układem inwestycja wkomponowuje się więc  w układ zabudowy tego rejonu Wrocławia.


- Chociaż Nowa Papiernia i ŚRÓDMIEŚCIE odnowa to projekty stylistycznie odmienne – komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com - to jednak łączy je to, że zostały zaprojektowane z uwzględnieniem charakteru otaczającej zabudowy i zostaną w nią spójnie włączone.


Obie te inwestycje, zresztą blisko siebie zlokalizowane, z pewnością podniosą atrakcyjność tego regionu Wrocławia. Taka komplementarność równolegle prowadzonych inwestycji jest bardzo korzystna dla rozwoju poszczególnych obszarów miasta – zwłaszcza tych, które wymagają rewitalizacji. W tym roku ma zostać ukończony pierwszy etap inwestycji, w ramach którego zostanie oddanych do użytku 173 mieszkań.

 

W sercu miasta

 

Przy Kościuszki powstaje jeszcze jedna duża inwestycja – to osiedle DACH BUDU, w ramach którego zaplanowano 316 mieszkań.  Ciąg  budynków o prostej, nowoczesnej bryle powstanie na terenie, który przez lata pozostawał niezagospodarowany.  Jeszcze dwa lata temu stał tam  pawilon, chętnie odwiedzany przez bezdomnych i kilka pustych baraków oraz garaży. Teraz okolica ta zmieni się nie do poznania. Wygląd elewacji będzie nawiązywał do kamienic stojących przy ul. Pułaskiego oraz na dalszym odcinku ul. Kościuszki , więc starsza część Przedmieścia znajdzie tutaj swoją kontynuację.


- Dawny „Trójkąt Bermudzki” z dnia na dzień zmienia swój charakter, stając się klimatyczną dzielnicą mieszkalną. Atutem powstających tu inwestycji jest niewątpliwie lokalizacja – to w zasadzie krok od centrum. W ciągu 15 minut można stąd dojść do Rynku,  w pobliżu jest Plac Dominikański i Plac Grunwaldzki, w niemal bezpośrednim sąsiedztwie - dworzec PKP i PKS.  Powstające tu inwestycje będą więc doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie mieszkanie w sercu miasta – podsumowuje Urszula Hreniak z portalu RynekPierwotny.com.