Nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie
Widmo kryzysu wciąż krąży po Europie, ceny mieszkań spadają, ale na rynku warszawskim nowych mieszkań wciąż przybywa. Deweloperzy mimo, że nie sprzedali jeszcze wszystkich lokali w obiektach już gotowych, patrzą optymistycznie w przyszłość i ruszają z nowymi projektami – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.


Najwięcej buduje się wciąż na lewym brzegu Wisły, ale coraz więcej interesujących obiektów powstaje także na Pradze czy Białołęce. O kilku prestiżowych warszawskich inwestycjach takich jak podniebne apartamentowce Złota 44 czy Cosmopolitan Twarda oraz o dużych założeniach urbanistycznych typu 19 Dzielnica wspominaliśmy w ostatnich artykułach. Poniżej kilka innych ciekawych propozycji ze strony deweloperów z uwzględnieniem naturalnej granicy jaką jest Wisła.

 

Warszawa lewobrzeżna


- Bemowo, Żoliborz Przemysłowy, Służewiec, Wola i Miasteczko Wilanów – to rejony gdzie znajdziemy najwięcej nowych lokali – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. - Na Bemowie, ze względu na oddalenie od centrum, przeważają tanie mieszkania zlokalizowane na osiedlach o niezbyt wyszukanej architekturze, dla których punktem odniesienia zdaje się być bryła bemowskiego ratusza. Większe zróżnicowanie występuje na Woli i Służewcu, natomiast Miasteczko Wilanów dorobiło się już własnego stylu - osiedla otwarte, wyraźnie wytyczone ulice, kilkupiętrowe budynki ze starannie wykończonymi fasadami i dobrze doświetlonymi mieszkaniami – dodaje Jędrzyński.

 

Do tradycji miasta-ogrodu nawiązuje nowa inwestycja Marvipolu – Hill Park Apartments, powstająca na skraju Lasku Bielańskiego, w rejonie ulic Encyklopedycznej, Pasymskiej i Pułkowej.  Będzie to 25 luksusowych domów podzielonych na cztery mieszkania o powierzchniach od 70 do 220 mkw. Budynki wyróżnia nowoczesna bryła i drewniano-kamienne elewacje miejscami łączone ze szkłem. Mieszkańcy apartamentów na niższych kondygnacjach będą mogli wypocząć w kameralnych ogródkach, ci którzy zamieszkają wyżej dostaną do dyspozycji obszerne tarasy. Poobiedniej sjesty nie zakłóci przejeżdżający obok samochód, ponieważ ruch kołowy po terenie Hill Park Apartments, będzie odbywał się wyłącznie pod ziemią. Inwestor zapowiada, że cały teren zostanie gęsto obsadzony zielenią. Apartamenty będą zarządzane za pomocą zaawansowanych elektronicznych systemów. Za ten standard przyjdzie niemało zapłacić - ceny mkw. wynoszą od 11,4 do 14,4 tys. zł.

 

Inną ciekawą inwestycją Marvipolu jest osiedle Zielona Italia we Włochach, które powstaje pomiędzy ulicami Świerszcza, Chrościckiego i Obywatelską. Inwestor zapewnia, że na sześciohektarowym terenie stworzy miasteczko z własnym rynkiem, uliczkami i terenami zielonymi. Osiedle ma nawiązywać nazewnictwem i klimatem do małych włoskich miasteczek. Budynki mieszkalne noszą dźwięczne nazwy pochodzące od regionów Włoch: Sardynia, Lombardia, Wenecja, Toskania, itp. Pierwsze dwa budynki mają być gotowe w III kwartale  2012 r., cała inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2014 i 2015 r.

 

Dźwięczną nazwą, ciekawą architekturą i dobrą lokalizacją kuszą także Młyny Królewskie – nowa inwestycja Dom Development. Osiedle powstanie w historycznej części Woli przy ulicach: Świętego Stanisława, Wawrzyszewskiej i Ostroroga. Niegdyś było to mączne zagłębie stolicy, pod koniec XIX w. działało tu ponad 100 wiatraków – stąd oryginalna nazwa osiedla. Projektanci z biura Mąka Sojka Architekci nadali budynkom nowoczesne kształty, które jednak silnie odwołują się do architektury modernistycznej. Proste, harmonijne bryły, wyraźnie wyodrębnione kondygnacje z lekko podciętym parterem, który pomieści punkty usługowe, elewacje z drewnopodobnymi lub klinkierowymi okładzinami – to cechy charakterystyczne Młynów Królewskich. Budynki pomieszczą 294 mieszkania, od kawalerek po czteropokojowe lokale. Wszystkie mają mieć funkcjonalny układ oraz (w zależności od lokalizacji) - ogródki, balkony i tarasy. Ceny mieszkań kształtują się w przedziale 6,28 tys. do 9 tys. zł za mkw. Dostępna jest także opcja wykończenia pod klucz. Zakończenie pierwszej fazy inwestycji planowane jest na listopad 2013 r.

 

Z pewnością warto także zwrócić uwagę na drugi etap budowy osiedla Apartamenty Wilanowska, którego inwestorem jest firma Rogowski. - Pierwsza część kompleksu, dzięki ciekawej architekturze umiejętnie wkomponowanej w skarpę ursynowską, była wielokrotnie nagradzana. Nowe obiekty mają idealnie uzupełnić te, które już istnieją – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com. Zewnętrznie bardzo przypominają słynną siedzibę Agory przy Czerskiej – drewniane, ażurowe okiennice przysłaniają w całości przeszklone fasady apartamentów. Nie powinno to dziwić, bo w obu przypadkach za projekt odpowiada to same biuro – JEMS Architekci. Za apartamenty o powierzchni od 180 do 320 mkw. (taką powierzchnię będą miały położone na ostatnich kondygnacjach penthousy) i wysokości 3 m każdy, musimy słono zapłacić – od 7,8 tys. do 12,7 tys. zł za mkw. Wydatek zrekompensują jednak widoki z okien – zielona skarpa ursynowska, tuż obok cicho szemrzący Potok Służewiecki, a na spacer można udać się do pobliskiego rezerwatu przyrody. Apartamenty Wilanowska II mają być gotowe latem 2013 r.

 

Warszawa prawobrzeżna


- W dzielnicach takich jak Praga, Wawer czy Rembertów powstaje coraz więcej nowych mieszkań, ale są one zazwyczaj zlokalizowane w niewielkich, kameralnych osiedlach lub pojedynczych budynkach. Mniej, niż jeszcze pewien czas temu, buduje się na Gocławiu, nieco lepiej jest na Targówku gdzie powoli koniunkturę nakręca planowana II linia metra – ocenia prawobrzeżną Warszawę Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Na prawym brzegu Wisły nadal najwięcej inwestycji realizowanych jest na Białołęce i podobnie jak w przypadku Bemowa znajdziemy tu mieszkania w przystępnych cenach i zróżnicowanym metrażu, ale często zlokalizowane w niegrzeszących urodą obiektach. Na terenie Białołęki nowe budownictwo skupia się na Tarchominie, Nowodworach, oraz w rejonie Płochocińskiej i Trasy Toruńskiej. W tym ostatnim rejonie swoje gigantyczne osiedle Derby rozbudowuje nadal Dom Development.

 

Warto jednak zwrócić uwagę na inny projekt zlokalizowany w tej okolicy, a mianowicie kompleks Lykke, który przy ulicy Berensona stawia spółka Unidevelopment. Lykke odwołuje się, zarówno w nazwie (po norwesku słowo to oznacza szczęście), jak i filozofii projektowania, do wzorców skandynawskich. Budynki ma cechować lekkość formy, troska o funkcjonalność i wykorzystanie naturalnych materiałów. Wyróżniać je będą także spadziste dachy i spora ilość transparentnych materiałów na fasadach. Osiedle pomieści 165 mieszkań o powierzchni od 33 do 88 mkw. Inwestor zapewnia, że zróżnicowany metraż lokali sprawi, że nawet osoby dysponujące mniejszym budżetem znajdą tu miejsce dla siebie. Średnia cena mieszkania to ok. 6,5 tys. zł za mkw.

 

Inny godny uwagi projekt to osiedle Nasielska 44 na Olszynce Grochowskiej.  W mieszkaniach o powierzchniach od 40 do 73 mkw. zamieszka sto rodzin. Duży teren osiedla o powierzchni prawie 4 tys. m.kw. zabudowany będzie tylko w połowie. Pozostałą część działki stanowić będą tereny zielone z alejkami i placem zabaw dla dzieci. Budynek urozmaicony jest dużą ilością przeszkleń oraz balkonami, kształtowanymi nieregularnie, a także dużymi witrynami lokali usługowych na parterze. Wyróżnia się także fasadami pokrytymi białym tynkiem i piaskowcem, który nadaje im szyku. Atutem mieszkań ma być ich funkcjonalność i możliwość indywidualnej aranżacji, którą ma ułatwić m.in. brak ścian konstrukcyjnych wewnątrz lokali. Jedynym minusem inwestycji wydaje się być bliskie sąsiedztwo linii kolejowej. Ceny mieszkań kształtują się pomiędzy 6,2 tyś. zł do 8 tyś. zł za mkw. Zakończenie prac przy budowie osiedla planowane jest na listopad 2012 r.Jeśli wolimy zamieszkać w kameralnym budynku, który nie jest częścią większego kompleksu, warto przyjrzeć się z bliska propozycjom firmy Grupa Inwest, która zaplanowała na terenie Pragi aż trzy inwestycje. Pierwszy obiekt powstanie przy ul Prochowej niedaleko Ronda Wiatraczna. Pomieści 19 mieszkań o powierzchni od 34 do 104 mkw. Z kolei przy ul. Sulejowskiej zaprojektowano budynek z 9 mieszkaniami o powierzchni od 31 do 129 mkw. a kawałek dalej na Gocławku, przy ul Bakaliowej, największy obiekt z 35 lokalami mieszkalnymi o powierzchni od 34 do 127 m.kw. Ceny mieszkań zaczynają się od ok. 5,3 tyś zł za m.kw. Obiekty łączy minimalistyczna architektura i bryła o wyraźnie geometrycznych kształtach. Wszystkie budynki powinny zostać ukończone w 2013 r.

 

Opisane powyżej obiekty to tylko subiektywny wybór spośród wielu propozycji przygotowanych przez deweloperów. Chcąc zamieszkać we własnym lokum w Warszawie wciąż mamy w czym wybierać, co cieszy, szczególnie że ceny mieszkań nadal spadają – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.