Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Uciążliwy pies sąsiada

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 20.03.2019, Data aktualizacji: 17.11.2023

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 970 głosów

Uciążliwy pies sąsiada
Szczekanie psa w ciągu dnia pod nieobecność właściciela, albo wcześnie rano, kiedy zwykle wszyscy jeszcze śpią? Jak można temu zaradzić? Kiedy i gdzie można interweniować?

W Polsce żyje ponad 7,5 mln psów i ponad 6 mln kotów. Blisko 40% gospodarstw domowych zamieszkuje co najmniej jeden pies, a w co trzecim polskim domu mieszka kot. Spora część z tych rodzin, które opiekują się psem lub kotem, mieszka w budynkach wielorodzinnych, tam nie trudno o zakłócenie spokoju z udziałem domowego pupila.

Szczególnie uciążliwe bywa głośne i długotrwałe szczekanie – najczęściej pod nieobecność właściciela lub w porach, kiedy zwyczajowo wszyscy jeszcze śpią. To kłopot nie tylko dla sąsiadów, ale również dla właściciela, który musi stawić czoła niezadowoleniu i skargom mieszkańców.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co robić gdy szczekot psa sąsiada jest zbyt uciążliwy
  • komu zgłosić problem
  • czy wizyta u behawiorysty może pomóc

pies

Dozorca czy straż miejska - gdzie interweniować?

Do tego, aby konflikty z sąsiadami rozwiązywać polubownie, nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepiej zacząć od rozmowy z właścicielem zwierzęcia, bo może się zdarzyć, że jest zupełnie nieświadomy tego, co dzieje się w mieszkaniu, kiedy cała rodzina jest w pracy lub w szkole. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do dozorcy lub administratora budynku z prośbą, aby zwrócił uwagę na fakt zakłócania spokoju, a przy okazji wyjaśnił współmieszkańcom bloku ich prawa i obowiązki dotyczące korzystania z nieruchomości, czyli m.in. zakłócania spokoju i ciszy nocnej.

Pomocny może się tu okazać dzielnicowy – czyli policjant z pionu prewencji, który odpowiada za dany rejon miasta i którego zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z mieszkańcami. W większości przypadków taka interwencja przynosi skutek.

Gdyby sąsiad okazał się wyjątkowo nieskłonny do ugody – pozostaje interwencja policji lub straży miejskiej. Właściciel uciążliwego czworonoga może spodziewać się pouczenia lub mandatu, ale grozi mu nawet areszt, ograniczenie wolności albo grzywna.

pies w domu

Sposób na szczekanie? Wizyta u behawiorysty 

Jak rozwiązać problem z ujadającym psem? To nie lada kłopot także dla właściciela. Przyczyny szczekania mogą być różne i najlepszym wyjściem jest wizyta u psiego behawiorysty, który rozpozna powód i skutecznie go wyeliminuje. Taka terapia wymaga sporo zachodu – zaangażowania całej rodziny i czasu. Jednak często bywa nieunikniona, więc jeśli zwierzę – oprócz długotrwałego szczekania - przejawia także inne niepokojące zachowania, lepiej nie zwlekać z decyzją o szukaniu pomocy u specjalisty.

Nie każde szczekanie można uznać za uporczywe. Szczekanie psa ma wiele użytecznych funkcji, także dla opiekuna, a zwierzęciu pozwala wyrażać emocje. To sposób komunikacji z człowiekiem i innymi zwierzętami, a – jeśli pies jest częścią rodziny - w efekcie metoda na kształtowanie postaw społecznych.

Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom? Radzimy

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • MARIA Maria.

    To nie jest tak , że kiedy pies sczeka na balkonie w dzień to jest to normalne i nie uciążliwe. Kiedy szczeka tylko w nocy i o poranku , to wtedy jest to uciążliwe. Mojej sąsiadki pies ,kiedy tylko wyjdzie na balkon to strasznie ujada , nawet nie widząc i nie czując nikogo w pobliżu. A najgorsze jest to , żę ja nie mogę wyjść na swój balkon kiedy on jest na tym balkonie piętro wyżej.Wtedy szczeka przeraźliwie i nie przestaje .Ja mam wtedy nerwy roztrojone i głowa mi pęka z bólu. Pancia go uspakaja ,ale ja już mam dzień zepsuty i serce mi woli jak młot. Ten pies ma jakieś upodobanie szczekać tylko na balkonie ,ponieważ on nie szczeka na mnie na podwórku , ani na korytarzu kiedy się często mijamy. Pies ma 8 lat i jeszcze pancia nie nauczyła go że na balkonue nie miżna szczekać , ale za to nauczyła go tam sikać rano , kiedy pancia długo śpi. To jest koszmar!!

    19 kwietnia 2023, 18:53
  • do PM

    Masz nic nie warte doświadczenia. Ludzie również nie mogą zakłócać spokoju. Art. 51 § 1 KK i Art. 107 KW są jak najbardziej pożytecznymi prawami. Lekceważenie przepisów, traktujących o poszanowaniu prawa do spokoju - należy karać i to surowo, bo jako prowokacja generuje to skłonność do gorszych sytuacji. Żyjemy w coraz większym zagęszczeniu. Jeżeli nie jesteś wstanie żyć w poszanowaniu do ciszy ludzi w ich własnych domach i mieszkaniach, to zasługujesz na karę. Nie umiesz żyć w społeczności - wyprowadź się z psem na pustynię. Szczekanie psa z powodu innego, niż dobijanie się do drzwi - jest PATOLOGIĄ, a nie normą. Pies to zwierzę domowe i WYMAGA TRESURY! Nawet na wsiach.

    29 września 2020, 19:34
  • PM

    Z doświaczenia wiem, że " głośne i długotrwałe szczekanie" zazwyczaj określa zachowanie ludzi. To ludzie mają problem ze sobą. Im przydały by się obroże o których Pani wspomina. Tylko zwiększyłbym "impuls" na 230V.

    19 lipca 2019, 11:36

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023